https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

BKY İLE 7 SORU 7 CEVAP

Okunması Gerekenler

*** Ben konuya VAR ile girmek istiyorum ama.. Hakemlerin Türk halkının %99’un hemfikir olduğu; en önemli problemi olan “görememek değil. gördüğünü çalamamak” defosunun, yani asıl problem olan dürüstlüğün, VAR’in başında da aynı hakem camiası olduğundan, sonuçta bir değişiklik olmayacağını kanaatindeydim ve gözüken o ki pek de yanılmamışım. Sizce ne yapmalı? Çare nedir?

 

VAR adalete giden yolda en önemli duraktır.

 

Hakemlik için önemli olanlar sırasıyla yetenek, form durumu ve niyet (cesarettir). Hepsinde sıkıntı var ligimizde…

 

Hakemlik için kolay meslek diyemeyiz. O adrenalinle, terle, veya soğukta gözünden yaş gelirken bir anda bir pozisyonu kaçırabilirsin. Hele alt liglerde daha zordur. Maça ev sahibi takımın belediye başkanı, valisi, milletvekili, bakanı gelir. Üzerinde baskı arttıkça artar. Taraftar grubu soyunma odasının kapısında dolanır, onlarca tehdit alırsın, maçta eşine annene küfür edilir…

 

Maç alman MHK’deki birilerinin iki dudağı arasındadır. Maç almak için onlarla aranı iyi tutmaya çalışırsın vs. Zor meslektir

 

Bu zor meslektekileri birkaç sene önce VAR’ı anlatsan cennete düştük derlerdi. Şimdi işleri çok kolaylaştı. Pozisyonu farklı açılardan izliyorlar, fikir alabiliyorlar.

 

Tüm bunlara rağmen yine de hata veya yorum farkı olacaktır.

 

Ancak, monitöre bakıp basmayı görmüyorsan, gören adam uyarmıyorsa yetenek, form durumu  falan değil niyet önem kazanır. Son haftalardaki hatalar iyi niyetli değil. Yöneten de, VAR’ın başındakiler de…

 

*** Fenerbahçe’nin Zenit maçında belki 60’dan sonra pili bitti ama özellikle ilk yarı tempo ve pres anlamında belki de sezonun en iyi 45 dakikasını oynadılar. Bu maç özeli ve tur için birkaç cümle lütfen..

 

Avrupa’da Fenerbahçe’nin evinde oynadığı 5.maç yediği tek gol ve 3 galibiyet, 2 beraberlik gibi tatmin edici bir performansı var.

 

Oğlum soruyor,  Ümraniyespor’u yenemezken bunu nasıl yapıyoruz diye, açıklayamıyorum !

 

Rakip Fenerbahçe’yi iyi analiz mi etmedi, üstüne mi gelmedi yoksa Fenerbahçe mi presle rakibi çıkartmadı dersen galiba üçü de vardı.

 

Valbuena yoruluncaya kadar iyi pas dağıttı ama 90 dakika bizim ligde oynayamaz . Jailson üretken değil ama çok çalışkan, Isla üretken ve çalışkan bir gece geçirdi. Moses kalitesini,70-80 dk’ya çıkarırsa ligin en değerli ismi olur.  Ancak maçın adamları Sadık ve Harun’dur. Sadık, Gökhan’dan sonra Fenerbahçe’ye gelince bir-iki üst seviyeye çıkan ilk yerli oyuncu olmaya aday. Aklı ve kalbiyle oynuyor.

 

Tur için 1-0 yetmez, orada gol bulmak gerekecek.

 

*** Ara transferde gelen oyuncular için birer cümle alabilir miyiz?

 

Moses son 2 yılda gelen en kaliteli isimlerden biri.

 

Tolgay şansız sakatlandı, benim için orta düzey bir oyuncuydu. Ersun Hoca onu üst düzey ve farklı bir mevki için düşünüyor, inşallah.

 

Zajc’ı hiç tanımıyorum.

 

Serdar alınabilir bir riskti.

 

Sadık’tan az önce söz ettik. Birkaç yıl sonranın kaptanlığına göz kırpıyor.

 

*** Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarındaki “f. off” sözlerine gelen farklı hakem kararları için ne diyeceksiniz?

 

Fenerbahçe ülkenin en büyük, Galatasaray ülkenin en güçlü camiasıdır.

 

*** İngiltere’de Liverpool, Manchester City çekişmesi nefes kesiyor. Kim ipi göğüsler ?

 

Liverpool’un tarihine büyük bir ilgi ve saygım var. City’i de severim.

 

Sanırım bir çok futbolseverin aksine Avrupa’da tutkuyla desteklediğim tek takım var, Fenerbahçe !

 

Dışarıdan bakınca ve her ikisini de tutmayınca izlemek daha keyifli veya doğru kelimeyle stressiz oluyor.

 

Liverpool 1990’dan beri şampiyonluğa hasret, bu sene o sene havasındalar. Westham ve Leicester beraberlikleri çok talihsizdi.

 

M.City Leicester ve C.Place’a kaydedip  Liverpool’u yenince tamam iş bitti demiştik.  Gitti Newcastle’a yenildi.

 

City taraftarının Liverpool’u kızdırmak için söylediği “Hey Jude” tezahüratına çok gülüyorum. Ama gönlünden geçen Kane’in dönüp Tottenham’ın şampiyon olması. Bitime 3 hafta kala oynayacaklar…

 

*** Başta MHK ve Yusuf Namoğlu olmak üzere, TFF ve diğer kurulları için de görüşleriniz. Ve Namoğlu istifası sonrası, dedikodu kazanlarında dönenlere göre göreve gelmesi beklenen Kuddusi Müftüoğlu hakkında düşünceleriniz.

 

Fenerbahçe geleceğini tesadüflere ve başkalarının inisiyatifine bırakmamalı. Tüm bu seçimler aktif olmalı diye bir temenni de bulunayım. Aksi takdirde Fikret Orman TFF başkanı, Kuddusi Müftüoğlu MHK başkanı olur…

 

*** Spor kitabı öneriniz ile bitirelim.

 

Murat Dural’ın Lefter kitabını büyük bir beğeniyle okudum.

Hastayken Büyükada’daki evinden kaçıp arkadaşlarıyla top oynayan küçük çocuğun bir deve dönüşmesini çok akıcı ve edebi bir dille anlatmış Murat Dural. İçinde Türk futbolundan tarihi kesitler, hikayeler var.
Tüm sporseverlere tavsiye ediyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bozkurt.yilmaz@abcspor.com

twitter: @_bky

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular