https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ANALİZ: AUS OPEN 2015

Okunması Gerekenler

eminnYılın ilk Grand Slam’ini tek erkekler finali ile geride bıraktık.Bayanlarda Serena Williams 19. Grand Slam’ine ulaşıp Navratilova’yı geride bırakırken; Novak Djokovic de 5. kez burada gülerek açık dönemde en çok şampiyonluk kazanan isim oldu.
Turnuvaya bu sezon Margaret Court’un yenilenmesi ile seyirci sayısındaki belirgin artış damgasını buldu. Birkaç yıl öncesinde modernize edileceği söylenen Margaret Court yeni haliyle ilk kez bu sezon kullanıldı. Birçok oyuncu için bazı maçlarda courtun yeni hali alışması zor bir durumdu ancak seyirci sayısı bundan olumlu şekilde etkilendi.
Bayanlarda Süprizler
Turnuvaya ilk damgayı vuran olay, daha ilk günden bayanlarda seri başı isimlerin elenmesi oldu.İlk gün korta çıkan seri başlarının yarısı 2. turu göremeden veda etti.2. gün 1. tur maçlarında da bu sayı artarak 32 seri başı içinden sadece 20’sinin 2. tur göreceği şekilde gerçekleşti.
Aus Open’a ABD Damgası
Son zamanlarda yeni oyuncu yetiştirme konusunda bazı tartışmaların yaşandığı Amerika adeta bu turnuvada bayanlar bazında şov yaptı.7 tane oyuncusunu 3. tura sokan Amerika son zamanlarda yeni oyuncu yetiştirme durumlarının daha zorlaşmasını eleştiren kesimlere göz dağı verdi.
Erkeklerde Sallantılı Vedalar
Sezonu Brisbane’de fantastik bir şekilde açan ve 1000. galibiyetini Brisbane şampiyonluğu ile kutlayan Roger Federer ilk turdaki Hsun Lu maçının ardından sallantıya geçti.Zor bir kurası olduğu çoğu kesimce kabul edilmişti ancak 4. tura kadar rahat gelmesi bekleniyordu. Durum böyle olmadı.2. turda Bolelli’ye karşı ilk seti kaybettikten sonra oyununu akıcılaştırmış ve maçı kurtarmıştı.3. turda bu da yetmedi.Andreas Seppi kariyerinin en iyi maçlarından birini oynadı.2-0’dan sonra oyunun içinde kalarak 4 sette Roger Federer’i 3. turda eledi.Geçen sezonun hemen hemen yarısını sakatlıklarla geçiren ve buradaki durumu merak edilen Rafael Nadal 2. turda Tim Smyczek karşısında öldü öldü dirildi.5 sette sonuca giden Nadal 4. turdaki Anderson maçında iyi sinyaller vermişti.Ama formda olan Tomas Berdych’e çeyrek finalde kaybederek veda etti.
Keys ve Vandeweghe’nin Çıkışı
Genç Amerikalılar Madison Keys ve Coco Vandeweghe bu turnuvada yeteneklerini fazlasıyla gösterdiler. Özellikle Keys geçen sezonların üstüne fiziksel olarak da birçok şey koymuş durumda. Daha zayıf ve daha fit görünüyor.Zaten atletizmine söyleyecek laf yok ! Burada da Kvitova’yı etkileyici bir şekilde eledi ve yarı finalde Serena’ya elendi.Vandeweghe ise Keys gibi yine çıkış yaptı. Keys’den bir tık daha iyi servisçi ama onun katetmesi gereken biraz daha yol var.İlk önce fiziksel yapısını geliştirip kortta daha iyi hareket etmeli ve savunma oyununun üzerine koymalı.
Venus Williams 5 Yıl Sonra
Williams kardeşlerin büyüğü Venus Williams 5 yıl sonra ilk kez burada çeyrek final gördü.3. turda Giorgi maçındaki baskıyı iyi göğüsledi ve favori olmadığı Radwanska maçında iyi bir return oyunuyla formda gözüken Radwanska’yı eledi.
Yerel Kahraman Nick Kyrgios
Avustralyalıların yıllardır özlemini çektiği Grand Slam kazanmaya oynayan oyuncu profili Kyrgios ile son bulmuş olabilir.Daha önce Tomic için de aynı beklentilere girmişlerdi ama Tomic’in bazı sorunları onları yine hayal kırıklığına uğratmıştı. Kyrgios ise geçen sezonki Wimbledon macerasından sonra adından oldukça söz ettirir hale geldi.İyi servisinin yanına etkili forehandini de koymuş durumda. Geliştirmesi gereken noktalar kortta nasıl hareket edeceği ve nerede ne yapılması gerektiği.Ayrıca Kokkinakis ve Tomic’e (tekrardan) dikkat etmekte fayda var.
Andy Murray Yeniden
Geçen sezonun hemen hemen tamamını sırt sakatlığının etkisiyle oldukça formsuz geçiren Andy Murray off seasondaki ağır antrenmanlarının ödülünü almış gibi. Bu turnuvada oldukça formda gözüküyordu nitekim zorlu Dimitrov ve Berdych maçlarını kazanarak finale kadar yürüdü ama halen az da olsa devam eden mental sorunları onu 4. kez şampiyonluktan etti.
Masha’nın Belalısı Serena
Bayanlar finalinde 1 ve 2 numaralar karşılaşmıştı.Serena Williams’ın Maria Sharapova üzerindeki dominasyonu herkes tarafından bilinir.Masha Serena’ya karşı 11 yıldır kazanamıyor ve durum burada da değişmedi. Masha ilk birkaç oyundan sonra silkinse de Williams’ın müthiş servis performansına karşı koayamadı ve yine set alamadan kaybetti.
emin.kzdaloglu@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular