https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ANADOLU EFES’İN YENİ FORVETİ

Okunması Gerekenler

fersu yaziAnadolu Efes koç Perasovic ile yeni bir yapılanmaya gidiyor ve bu esnada Dario Saric gibi önemli bir silahlarını da NBA’e kaptırdılar ve Diebler ile de yolları ayırdılar. Bu nedenle hem 3 numarada Cedi ile dakikaları paylaşabilecek hem de gerektiğinde 4 numaraya kayabilecek bir görev adamı arayışına girdiler. Bunu da D-League’de buldular, eski Barcelonalı Deshaun Thomas ile imzaladılar. 24 yaşında ve 2.01m boyunda olan Amerikalı forveti biraz daha yakından tanıyalım.
“Kariyeri”
Ohio State forması ile NCAA’de mücadele eden Thomas özellikle 3. ve son sezonunda yakaladığı 19.8 sayı ortalaması ile bir çok takımın dikkatini çekmeyi başarmıştı. 2013 yazında Spurs tarafından 2.tur 58.sırada draft edildi ancak fiziği ve özellikleri gereği 3 ile 4 numara arasında sıkışıp kalmış olması onun NBA için yeterli görülmemesine neden oldu,.Böylelikle profesyonel kariyerine Fransa’nın Nanterre takımında başladı. Burada Euroleague ve Eurocup tecrübesi de edinen Thomas, istikrarı ve her iki forvet pozisyonunda da süre alabilmesi sayesinde 2014 yazında İspanyol devi Barcelona’dan kontrat kapmayı başardı. Tabi Nanterre’dekinin aksine burada bir tamamlayıcı olarak forma giydi ve bu da istatistiklerine yansıdı. Geçtiğimiz yaz Barcelona ile kontratı bitti ve tekrar NBA’de şansını denedi ama Spurs ona forma şansı vermedi ve geliştirme liginde Austin takımının yolunu tuttu. Bu yaz ise artık NBA rüyasının pek gerçekçi olmadığını fark etti ve Avrupa’ya dönme kararı aldı.
“Artılar-Eksiler”
Thomas bir combo forvet. Hem set hücumlarında hem de açık alanda etkili olabiliyor. Güçlü fiziği ile özellikle 3 numarada yer aldığında kendinden zayıf rakipleri sırtına alıp post-up yapabiliyor ve sonrasında sol eli zıplayarak attığı çengel atışlar artı geriye çekilerek bulduğu şutlarla etkili oluyor, solak olmasının avantajını kullanıyor. Bunun yanında kendinden ağır oyunculara karşı yüzü dönük de potaya gidebilen bir isim. Hareketli iken sol eli ile bulduğu yüksek atışlarla skor bulmaya çalışıyor. Thomas set hücumlarında savunmayı iyi okuyan ve doğru alanlara yerleşip top isteyerek yay gerisinden de skor üretibilen bir isim, etkili bir cezalandırıcı. Aynı zamanda yaptığı topsuz katlar sonrası çembere yakın bulduğu zor pozisyonlardan dahi skor çıkarabilen bir oyuncu, en etkili silahlarından biri. Hücum ribaundlarını zorlayan ve kendi kaçırdığı atışları dahi tiplemeye çalışan bir agresifliğe sahip. Teması seven bir oyuncu olarak bolca çizgiye gidebilen ve burada da sorun yaşamayan, istikrarlı bir yüzdeyle faul atan bir fovet.
Gelelim eksilerine. Thomas pozisyonuna göre yeteri kadar atlet değil bu nedenle kendinden fizikli ve atlet oyunculara karşı özellikle 4 numaradayken hem savunmada hem de hücumda hayli zorlanıyor. Bununla beraber penetre özelliği olsa da pas yeteneği zayıf olduğundan yaptığı zorlamalar zaman zaman takımın ritmini bozabiliyor. Barcelona’da oynadığı dönemde de net olarak gördük, Thomas kendi şutunu yaratabilen bir isim değil. Alçak post dışında topu ne kadar az yere vurursa takıma o kadar faydalı olan bir isim. Aslında top tekniği fena değil ama yavaşlığı bu silahını negatif hale getirebiliyor.Yay gerisinden de çok istikrarlı bir isim değil, güçlü fiziğini kullanmak yerine potadan uzak kalması hücum verimiliğini iyice düşürüyor, koçların onu özellikle alçak posta inmesi konusunda yönlendirmesi gerekiyor. Savunmada ise hücuma nazaran çok daha fazla eksiğe sahip. Ayakları çabuk değil, blok tehditi yok ve yeteri kadar esnek değil. Evet fiziksel olarak bir 3 numaraya göre avantajlı ama bu eksiler ile savunmada çok ciddi bir soru işareti yaratıyor çünkü artık karşısına çıkacak bir çok 4 numarada da ondan çabuk ve atletik, 3 numaraları söylemeye bile gerek yok. Takımın onu savunmada adeta “saklaması” gerekiyor. Ayrıca pozisyonu için vasat bir ribaundçu.
“Sonuç”
Thomas Euroleague seviyesinde iyi bir yedek forvet olabilir, bir görev adamı. Cedi ile süreleri paylaşacaklarını düşünüyorum ve zaman zaman takımı kısaltıp koç Perasovic onu 4 numarada da kullanabilir. Ancak solak oyuncunun savunmadaki zaafları rakip takımlara ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle önemli süreler alabileceğini düşünmüyorum. Belki Dunston ve Cedi ile aynı beşte sahaya sürüp savunma açıkları kapatılabilir ama 4 numara oynadığında Anadolu Efes her şekilde Saric’in agresifliğini arayacaktır. Genel anlamda takım savunmasına negatif bir etkisi olacağı kesin. Thomas savunma zaaflarına karşın hücumda alçak posta inip ters eşleşmeleri değerlendirmesi, yaptığı topsuz katlarla savunmaların dengesini bozması ve ceza üçlüklerini kullanması için limitli sürelerde sahada tutulabilecek, Euroleague seviyesi için vasat bir oyuncu.
Mail: fersu77@yahoo.com
 
Twitter: @fersudeniz

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular