https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

İSMAİL BU YOLA BAŞKOYDU !!

Okunması Gerekenler

brunoGezelim-görelim, yiyelim-içelim, üstüne bir de halay çekelim, vur  patlasın, çal oynasın formatında köy-köy Anadolu’yu dolaşıp, yöresel kültürleri tanıtan TV programları var hani ?
 
Şiveli bir ağızla, “dayımm, teyzemm, amcamm, n’örüyon, gel hele bi sarılalım, bi kucaklaşım” diyerek yolda gördüğüyle sarılıp öpüşen sırnaşık mı sırnaşık, yapışkan sunucuları var bu programların..
Birileri bedava reklam yapacağız diye restaurantında ağırlayarak ikramlarda bulunurken,  bizim gariban halk da televizyona çıkacağızdiye evde pişirip-pişirip meydanda yediriyor bunlara, onlar da homini gırtlak yiyip içiyorlar, dibini sıyırıyorlar, oh beleş !
Öyle ki gözümüzün önünde semirdiler resmen.
ismail 6Kafasını iki yana sallayarak, hmmm nefis ! Hmm ! Hmm ! Hımm! Hmm ! yapan dal gibi sunucu kız, etli butlu bir kadına evrildi..
Kaburga Dolması diye lüks bir yiyecek var, reklamı en çok yapılan yöresel tadların başında ve özellikle bu yemeği öve öve öve bitiremiyorlar.
O yuzden de son yıllarda çok meşhur oldu bu yemek,  fiyatı da ona göre tabiki, ben yedim ama bir numarasını görmedim, para verdiğim için de olabilir. 
Gariban sofrasının vazgeçilmezi bulgur pilavı, üstüne de kocaman bir kemik koymuşlar, et-met yok ha ! Boğazına tıkanmasın diye de yanında da maşrapayla köpüklü ayran.
 
Özelliği kesinlikle tadana kadar..
 
6-7 sene evvel saygın diye bilinen iki spor yorumcusunun büyük yetenek, dünyanın en iyi sol beki olacak diye diye meşhur ettiği, Beşiktaş’ın hemen üstüne atlayıp, deve yüküyle para ödediği İsmail Köybaşı da adeta sektörün kaburga dolması  !!
 
Halen daha da İsmail’e saygıda kusur etmiyorlar ama ben hala abartılacak bir numarasını görmedim, cahilliğime verin..
İsmail çok büyük bir bedel karşılığında transfer oldu. O paranın altında ezildiği çok açık..
Şanssızlık da var biraz işin içinde, sakatlıklar da peşini hiç bırakmadı, o da önemli bir etken.
Yıllarca ne defansif ne de ofansif anlamda arzu edilen seviyeye ulaşamadı..
 
Dünyanın en iyi sol beki olmayı bırak, Türkiye’nin en iyi sol beki olamadı..
Beşiktaş’ın en iyi sol beki olarak kaldı maalesef. 
 
Esasına bakarsan kumaşının iyi olduğu açık, surati ve çabukluğu yerinde, tekniği  de iyi, bilekleri çalışıyor..
ismail 7Eee, niye bir türlü olamadı ?
 
Bir dönem fiziği yeterli değildi zaten, onu bir şekilde halletti. Kademe anlayışı geç oturdu, oturup oturmadigi da tartışılır ama en önemlisi konsantrasyon kayıpları Beşiktaş’ın epey bir canını yaktı.
Ah işte şu lüzumsuz geri paslar ve dalgınlıklar yok mu ? İşte onlar  !
Ofansta ise görerek orta yapma ve çevresiyle olan koordinasyon problemi istatistik verilerini düşük seviyede kalmasına sebep oldu.
Senede 2 asistten çok daha fazlasını bekler taraftar. Cicinho seyrettik de, ofansif bek nasıl olur gördük..
 
Amma velakin İsmail Köybaşı geçtiğimiz sezon çok önemli bir aşama kaydetti, İyi baslayamadığı sezonu güzel bitirdi Allah için..
 
-Vay be, olacak galiba bu çocuk dedim ben de. 
 
Özellikle son 10 hafta oturmuş, ne yaptığının farkında bir İsmail izledik.
Son Euro 2016 Çek Cumhuriyeti maçında ise mükemmele yakın bir performans ortaya koydu.
Şunu çok rahat söyleyebiliriz ki; İsmail Köybaşı yükselişte olan bir oyuncu ve yaşı da 26. Tam olgunlaşma yaşı. Bu yükselişi devam ederse gittiği her takıma faydalı olur. 
Sadece mevkisel ve  rakamsal bir değerlendirme yapmak da çok doğru değil bu transferle ilgili. Sahanın bütününe ve hatta kulüp kasasına nasıl etki edeceği de çok önemli.
Belli ki, sıfır bonservisle iyi bir sol bek bulunamadı..Ya da sol bek için bütçeden ayrılan 1-2 milyonun kasaya kalması, yapılması düşünülen transferlerde kaynak olarak kullanılmak istendi. 
 
Vaziyet öyleyse, mesela bu transfer sayesinde Hakim Ziyech gelecekse veya bedava Valbuena ile birlikte +1 forvet transfer edilecekse gayet de mantıklı bir transfer gibi duruyor.
Bugüne kadar Fener’e gol atanlar  transfer ediliyordu, şimdi ise  küfredenler transfer ediliyor diyenlere verebilecek bir cevabım yok benim . 
Fenerbahçe camiası nasıl kabul edecek İsmail’i, bir soru işareti .. 
Eski sağbeke misilleme falan değil bu, onu geç. Misillemeye ihtiyaç duyulacak bir durum yok ortada. 
 
ismail9Bana spontane bir transfer gibi de gelmedi açıkçası. Bu transferin perde arkasını ben de çok merak ediyorum.
Futbol profesyonel bir spor dalı madem, biz de o pencereden bakmaya çalışacağız. O videoyu unutmaya çalışacağız.
 
Burada ismail’e de çok önemli bir görev düşüyor; o gönülleri nasıl alacak ben de bilmiyorum..
 
Kuru bir özür yetmez bence ancak sahada çok iyi bir mücadele ortaya koyarak olur bu iş, hazmetmek için biz de bir soda içeriz belki.
Galiba bu konuya duygusal bakmamak için epey bi zorlanacağız, görüntü o.
Fenerbahçeye küfür eden adam 10 para etmez, Fenerbahçe’yi  para için satan, rekabetin zirveye ulaştığı dönemde rakibiyle transfer pazarlığı yapan, kontrat imzalayan adam ise kusura bakmayın 5 para etmez.
Oradan bakacaksak madem:
10>5  !
Hayırlı olsun !!
mail: bruno.monte@abcspor.com
twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular