https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ALEX DE SOUZA..

Okunması Gerekenler

 BURAK BELGEN2004/05 sezonu.. Gazeteleri süsleyen yarısından fazlası asparagas transfer haberleri, havalarda uçuşan astornomik teklifler, takım hatta ülke değiştiren futbolcular.. O zamanlar Brezilya Milli Takımı direkt oyuncusu olan ALEX DE SOUZA için de ülkemiz basınında, Fenerbahçe ile anlaştı dedikoduları çıkmış hatta heryanı sarmış durumda..

ALEX DE SOUZA 5Son 10 senede, hele de günümüzde sayıları epey artan, ‘’Doğru, dürüst, ilkeli ve güçten korkmayan, etik değerlere son derece bağlı’’ gazetecilerden FATİH ALTAYLI, 10 Ocak 2004 tarihinde şunları demişti;

Kandırmayın Fenerbahçelileri

“Gazetelerde Fenerbahçe’nin transfer haberlerini okudukça gülüyorum. Bir camianın taraftarları ile bu kadar mı dalga geçilir. Haftalardır bir Alex yaygarası. Geliyor, gelecek, eli kulağında.Taraftar da heyecanlanıyor, umutlanıyor.

Sevgili Fenerbahçe taraftarları bu haberlere sakin kanmayın. Alex malex gelmiyor. Gelmez, gelemez. Alex dedikleri şu sıralarda Brezilya’nın en popüler adamlarından biri. Geçen yıl Real Madrid’in transfer listesinin başındaydı. Canın çektiği oyuncuyu tereyağından kıl çeker gibi alan, Barcelona’nın elinden Beckham’ı kapan Real Madrid bu Alex’i alamadı.

Şu anda da hem Real, hem de başka pek çok “bol paralı” takım Alex’in peşinde. Ancak onlarda alamıyorlar. Bu yüzden Alex’in Fenerbahçe’ye gelme olasılığı yok. Keşke gelse de seyretsek ama yok böyle bir olasılık. Fenerbahçe taraftarına satış yapmak isteyen basının palavrası. Yönetim de herhalde memnun ki bu gazdan sesini çıkarmıyor.”

ALEX HEYKELDuayen gazeteciye kapak ise tam 5 ay sonra, 20 Haziran 2004 tarihinde gelmişti..

FENERBAHÇE ile sözleşme imzalayan Brezilyalı futbolcu, nerden bilebilirdi ki bu kulüpte tarihe geçecek, 1-2-3 değil tam 8 sene futbol oynayacak ve heykeli dikilecek..

İşin acısı da, sadece ülkemizde olabilecek trajikomik bir olayla, heykeli dikildikten birkaç gün sonra da sözleşmesi feshedilecek ve paketlenip ülke dışına yollanacak!

Defalarca yazdım, söyledim.. Benim gözümde efsane futbolcu, sadece kendi taraftarları tarafından değil, ezeli rakipleri tarafından da sevilen, saygı duyulan isimlerdir diye.

Sadece kendi taraftarı seviyorsa ona EFSANE DENMEZ! Dense dense İYİ FUTBOLCU denir..

Buna örnek olarak, günümüzden bulmak belki çok zor ama eskilerden, en güzel örnekler olarak; Lefter, Metin Oktay, Baba Hakkı, Gündüz Kılıç gibi isimleri söylemiştim…

Alex’e dönersek; Kırmadığı rekor, atmadığı gol, yapmadığı asist kalmadı.. Ezeli rakip seyircileri tarafından bile sevgi, saygıyla karşılandı ki, günümüzde, hele de ‘toplumda senelerdir oluşturulan anti-fener algıda’ FENERBAHÇELİ BİR FUTBOLCUNUN bunu yaşama ihtimali ORANININ düsüklügü hepimizce malum!

Sarı lacivertli ekipte 400’e yakın maç  ve neredeyse 200’lere dayanan gol ve asist rakamları..

alex11* Fenerbahçe formasını resmi maçlarda en çok giyen yabancı futbolcu,

* Resmi maçlarda en çok gol atan yabancı futbolcu,

* Fenerbahçe formasıyla Avrupa’da en çok forma giyen ve en çok gol atan yabancı futbolcu,

* Türk takımları içerisinde Avrupa’da en çok forma giyen ve en çok gol atan yabancı futbolcu,

* Fenerbahçe tarihinin ligdeki 3000. golünü atan oyuncu VE daha birçok REKORA imza atmış bir efsane!

Uzun uzun yazmaya gerek yok, herkesin bildiği şeyleri bir daha tekrar etmenin de..

Ve ALEX DE SOUZA, dün akşam itibariyle Coritiba-Bahia maçında profesyonel futbol kariyerine nokta koydu.

alex de souza 1Yeşil sahalara 37 yaşında veda eden yıldız oyuncu, maç öncesi twitter hesabından Türkçe ve Portekizce olarak, “Futbol, çok teşekkür ederim” mesajını yayımlamıştı.

Asıl biz sana teşekkür ederiz..

Hem de sadece Futbol, Fenerbahçe ve Türkiye adına değil; İnsanlık ve ADAM GİBİ ADAM’lık adına da..

Hem yolun hem bahtın açık olsun, sağlık, huzur ve neşe içinde geçen bir hayatın, rüyalarında ne hayal ediyorsan 100 katını gerçekleştirecek bir geleceğin olsun..

Ve de bir hayal de bizden olsun, birgün yolun FENERBAHÇE İLE TEKRARDAN KESİŞSİN ve bu kez bu birliktelik 7-8 sene değil, tüm ömür boyu olsun..

Seni seviyoruz..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular