https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AKIBETİN MAALESEF AYNI OLDU BÜYÜK ALTAY !

Okunması Gerekenler

pinarbasi burakTürk Spor tarihine ismini yazdırmış, kuruluş tarihi ve mazisiyle eski, ismi büyük olan köklü kulüpler yavaş yavaş alt liglere düşerek, birer birer eriyerek ortadan kayboluyorlar. Bugün bir kaç isim versem hangi ligde veya hangi isimle oynadığını bilen var mı?

Yıllarca birinci ligde mücadele etmiş,büyük takımların korkulu deplasmanı,1993 yılında Güvenç Kurtar’la şampiyonluğa oynayıp son haftalarda kıl payı şampiyonluğu bırakıp süper ligi 3.bitiren Kocaelispor’un şu an hangi ligde olduğunu bilen var mı? Bir Kocaeli Birlikspor var 2.ligde oynayan ama o da orijin olarak Kocaelispor değil.
İstanbul Kadıköy doğumlu olsam da ailesinden Kocaelili biri olan ben şu an Kocaeli’nin hangi ligde ve kaçıncı olduğunu bilmiyorum. Mübalağa ettiğim düşünülebilir ama bir zamanlar şimdiki adıyla süper lige damga vuran takımlar birer birer eriyip gidiyorlar. O zamanlar  Kocaeli kuvvetli transferlerle üst sıraları zorlayan iyi bir takımdı. Şimdi esamesi bile okunmuyor!
ALTAY 180’li ve 90’lı yıllarda Zonguldakspor, Sarıyer, Bakırköy, Zeytinburnu, Çanakkale Dardanel, Sakaryaspor,Malatyaspor vb….Tamam semt ve şehir takımları veya belediye takımları denebilir ama benim derdim, nerede yanlışlık yapıldı da bu takımlar yıllarca süper ligde oynarken 3.lige kadar düşebiliyorlar?
En yakın zamanda kuruluş tarihiyle,mazisiyle ismiyle Altay…Nam-ı diğer “Büyük Altay”…İzmir’in önemli ve köklü kulüplerinden Altay 3.lige kadar düştü. Belediye takımlarına bu kadar finansal olanaklar sağlanıp ligde üst sıralara oynaması hesaplanan takımlar olurken  ya da isim değişikliğiyle ortalarda gözükürken bu köklü kulüplerin bu durumlara düşmesi içler acısı değil mi? Mesela, bir Ankaragücü gerçeği varken şu anki durumu…Melih Gökçek Beyefendi’nin neye göre veya neden bir Ankaraspor yaratması ve sonradan da adını Osmanlıspor olarak değiştirmesi bu tespitimin gerçeklerini örnek teşkil etmiyor mu? İstanbul Büyükşehir,şimdiki adıyla Başakşehir…stadı bile var. Hem de son derece modern. Peki taraftarı var mı? Toplasan bin kişiyi bulmaz! Onlar da belediye çalışanlarıdır muhtemelen. İddia ediyorum bu takım yıllarca süper ligde oynar ama bir Ankaragücü, bir Altay yıllarca finansal zorluklardan dolayı üst sıraları bir daha zor görür.
ALTAY 2O zaman akla şu soru mu gelecek? Büyük Altay İzmir’li zengin bir iş adamından satın alınacak, A.Ş. olacak, borsaya açılacak, zamanı gelince de yine zengin bir iş adamına satılacak. Bu arada ligde üst sıralara ya çıkacak, ya çıkamayacak… Aynı şey Ankaragücü içinde geçerli. Tamam takımlar kurumsal olsun diyoruz da takımlar şirket olarak yönetilince, gelir ve gideri kulüp içinde dönüp bir sonraki yönetime devredilmeyince oyuncak olmaktan öteye gitmiyor. Hani diyoruz ya kulüplerin gerçek sahibi taraftar ve camiadır, taraftar da bir yere kadar taraftar kalıp sahipleniyor bu zihniyetin köleliğini benimsemek istemediklerinden haklıca…
Türk futbolu nereye gidiyor, niye gelişmiyor, daha kırk fırın ekmek yemek lazım, alt yapıyı sağlam tutmak lazım,milli takım niye Avrupa ve Dünya elemelerinde başarılı olamıyor gibi bu tip soruların gizli cevapları işte bu saçma sapan yönetim anlayışı, acizlik ve belirsizlik gibi bir takım sorunlardan kaynaklanıyor. Sen bugün 1914 yılında birçok spor veya futbol kulübünden önce kurulmuş bir Altay’ın bu hale düşmesine bir cevap bulamayıp çare olamıyorsan diyecek birşey yok!
Seneye 3.ligde mücadele edecek Altay, umarım en kısa sürede eski günlerine döner ve İzmir’e ve Türk futboluna yakışır sıralamalarını bir an önce tekrar kazanır. Altay’ın ismi büyük, küçültmeyin Altay’ı 3.ligde…
BURAK PINARBAŞI
burak.pinarbasi@abcspor.com

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular