https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YENİ DEVŞİRME KİM OLMALI

Okunması Gerekenler

FERSUFenerbahçe Ülker ile Eurolig’de çok başarılı bir sezon geçiren ve Mayıs ayında ülkemizi Madrid’de Final Four’da temsil edecek olan Emir Preldzic sol ayak aşil tendonundaki incelmeden dolayı yaşadığı müzmin sakatlığı tedavi ettirmesi gerektiğini ve bu nedenle de milli takımdan affını istediğini açıkladı. Milli takım doktoru Tahsin Beyzadeoğlu’nun da durumu teyit etmesi ve koç Ergin Ataman’a bildirmesiyle beraber Emir’in durumu aslında %90 netleşmiş oldu. Koç Ataman ile görüşmemde kendisine kulüp doktorundan bilgi geldiğini doğrularken fedarasyondan resmi bir bilgi almadığını da ekledi. Emir’in oynayamayacak olmasının resmileşmesi durumunda dahi henüz bir karar için erken olduğunu belirtti koç.

Her ne kadar koç erken dese de Emir’in yerine devşirme statüsünde oynatılması beklenen bir çok adayın ismi çeşitli basın organlarında dile getirilmeye başlandı bile. Gelin biz de beraberce bu isimlerin milli takıma bireysel ve taktiksel olarak neler katabileceklerine bir bakalım. Öncelikle her ne kadar Emir genelde 3 numarada görev alsa da milli takımımızda bir oyun kurucu eksikliği var uzun yıllardır ve bunun önüne geçebilmek adına yeni devşirme oyuncunun bir point guard olma ihtimali daha yüksek.

“Bobby Dixon”

dixonKoç Ataman’ın da çok beğendiği oyunculardan biri Dixon. Amerikalı guard bu sene Pınar Karşıyaka ve Ufuk Sarıca ile olan bağını iyice güçlendirirken performansını da bir basamak daha yukarı çekti. Hem Eurocup’da hem de TBL’de kendi pozisyonunun en verimli oyuncularından biriydi. Koç Ataman’ın her fırsatta milli takımı gençleştireceğini iletmesi ve NBA temsilcilerimizin eksiksiz olarak geleceğini iletmesiyle beraber Dixon’ın önemi daha da artıyor. Çünkü son turnuvada da gördük ki milli takımımız savunma odaklı oynadığında ve tempo bulduğunda etkili olabilen bir ekip. Dixon hem rakibin oyun kurucusuna yaptığı baskı ile bunaltıcı bir savunmanın lideri olabiliyor hem de hücumda tempoyu çok iyi ayarlayabiliyor. Bununla beraber set hücumlarında ikili oyun organizasyonlarında da etkili bir guard. Furkan, Ömer, Enes gibi uzunlarımızın kadroda olacağını düşündüğümüzde bu ikili oyunların ve geçiş hücumlarının Dixon ile beraber ne kadar verimli olacağını belirtmeden geçemeyeceğim. Uzun yıllardır ligimizde yer alması, taraflı tarafsız tüm basketbolseverlerin sempatisini kazanmış olması onu artık bizden biri olarak görmemizi sağlıyor. Bana göre Dixon verilecek en doğru karar olacaktır.

“Jordan Farmar”

FARMARFarmar sadece Avrupa’da değil NBA’de de kendini kanıtlamış önemli bir hücum silahı. Anadolu Efes ve Maccabi formaları ile Avrupa’da keyifle izlediğimiz performanslara imza atmıştı. Sezon içerisinde bu kez Darüşşafaka Doğuş forması altında eski koçu Oktay Mahmuti ile tekrar buluşan Amerikalı oyuncu uyum sürecini çabuk atlatmış olsa da halen bildiğimiz Farmar seviyesine %100 ulaşabilmiş değil. Takımda Gordon ve Seibutis gibi lider özellikli oyuncularla birlikte oynaması onu daha dengeli olmaya itiyor, açıkçası biraz zorluyor. Geçtiğimiz hafta koç Ataman’a sorduğumda ligin en iyi oyun kurucusu olarak Farmar’ı iletmişti bana ve milli takımda onunla beraber oynamak isteyeceğini söylemek yanlış olmaz ki ay yıldızlı forma altında Daçka’nın aksine daha rahat bir ortam bulabilecektir, Ataman-Arroyo ilişkisine benzer bir uyumu görebiliriz. Farmar da tempo yapmayı seven ve açık alanda etkili olabilen bir guard ve Dixon gibi iyi bir ikili oyun organizatörü hatta belki de totalde Dixon’dan daha etkili bir hücum silahı ancak kesinlikle Dixon’a göre daha sıradan bir savunmacı. Sinan-Farmar ikilisinin beraber sahada olduğunu düşündüğümüzde aslında belki de bu savunma zaafını da kapatmış olacağız. Aklının halen NBA’de olması ve ülke basketbolunu Dixon kadar tanımıyor olması bence önemli eksileri, Dixon olmazsa Farmar derim.

“Andrew Goudelock”

fb oly goudelock 2Belki de milli takım ve Goudelock ikilisini yan yana duymak bile tüm basketbolseverleri heyecanlandırmak için yetiyordur çünkü Amerikalı oyuncu şuanda Avrupa’nın en formda skorerlerinden biri. Fakat savunmada ciddi bir zaafı var ki Fenerbahçe Ülker’de bile koç Obradovic elindeki zengin kadroya rağmen onun bu zaafını kapatmakta zaman zaman çok zorlanıyor. Goudelock’ın milli takıma gelmesi tabiki hücum gücümüzün bir basamak yükselmesi demek olacak fakat bu durumda tıpkı Fenerbahçe Ülker’de olduğu gibi bir oyuncunun (genelde Kenan ya da Zisis oluyor bu oyuncu) savunmada extra extra efor sarfetmesi gerekecek ki bu da hücumda 4 ya da 4,5 kişi ile hücum etmemiz anlamına gelecek.  Bununla beraber elimizde Bjelica gibi yaratıcı bir uzunumuz yok yani uzunlarımıza bizim pozisyon yaratmamız ve beslememiz gerekecek, Goudelock ise bir organizatörden çok bir bitirici. Ergin Ataman çok tecrübeli bir koç ve Arroyo gibi benzer oyun karakterli savunma yapmayı pek sevmeyen oyuncuları yönetmeye alışık fakat bence iki numarayı Sinan, Birkan, Furkan, Göksenin gibi sezonu formda geçiren savunma odaklı isimlere bırakıp bir numarada direksiyonu hem skorer hem de organizatör bir guarda vermek daha doğru olacaktır.

Mail: fersu77@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular