https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

2 YANLIŞ 1 DOĞRU

Okunması Gerekenler

Yarın dünün devamıdır.

Okuyup da anlamadığın bir kitaba, bir şiire veya bir filme ver ikinci bir şans daha, belki bu kez beğenirsin ama başaramamış bir adama ikinci bir şansı vermek çok büyük ihtimalle vakit kaybıdır, bugün yapamadıysa yarın da yapamayacaktır.
Ali Koç’a 10 kere de şans versen bir şey olmaz ya?  Jesus’a da ikinci bir şansı versen yine olmaz..
Şöyle bir bakıyorum sosyal medyaya, herkes kalite probleminden bahsediyor, katılıyorum ama o kadar da basit değil..
5 tane daha İrfan, 5 tane daha Rossi, 5 tane daha Emre alsan 1 Perotti katkısı alamazsın, Serdar, Valencia, Batsuhayi ve Pedro’nun toplamından da bir tane Hooijdonk çıkmaz, bunu hep yazdık, 3 sezondur da yazıyoruz, “az al, öz al” diye yalvarıyoruz ama dinleyen yok.
Oosterwolde, Samet vs gibi saçmalıklara girmeyeceğim bile, yazmaya kalksak bitmez bu makale. Stoperler falan filan daha neler var, kalecisizlik mesela. Hepsinin altına imza atarım ama sen bu şampiyonluğu sadece kalitesizlik yüzünden vermedin, önce bunu bi bil.
Açık konuşayım son yıllarda izlediğim en kolay ligdi ve son 20 yılın Fenerbahçe aleyhine en az hakem hatası yapılan sezonuydu ve sen yine şampiyon olamadın..
Hakem hatası illa ki oluyor, istisnasız her takım 2-3 kez zırlıyor, bu sezon nispeten az yaşandı Fenerbahçe adına,  penaltılarla Valencia gol kralı oldu. 1.5 sezon Fenerbahçe lehine tek penaltı çalınmadığını hatırlıyorum, neler gördük neler.
Ümraniye düştü, Giresun ve İstanbuldan biri küme düşecek ve sen bu 3 takıma 7’si iç sahada olmak üzere toplamda 10 puan verdin mi?
Kendi sahandaki derbilerde ne yaptın?
  – Sıfır çektin sıfır..! Kocaman bir sıfır..!!
O halde sen nasıl şampiyon olacaksın?
Maç maç mercek altına alacak kadar vakit yok, tamamında Jesus’un hataları var. 3’lü oynamış derbilerde, diğerlerinde skor olarak önde olduğu halde orta sahayı komple değiştirerek skor tutmaya çalışmış falan filan ama becerememiş, direkt hocaya yazar hepsi. Daha da vahimi o hatalardan hiç bir ders almamış, yine aynını yapmış yine kaybetmiş.
Öte yandan transfer ettirdiği adamlara bir bakın. Hiç biri Fenerbahçe kalibresinde değil, milyon avroları çöpe attırdı transfer döneminde ve akıllanmayan Ali Koç ara transfer döneminde bu adamın bir lafıyla Samet’e 4.5m, Oosterwolde’ye de 6m para saydı ve halen daha bu hocayla devam etme fikrinde. Ne olacağı da aşikar.
Ya Bruno, sen övgüleri düzüyordun bu adama, ne oldu şimdi?
Ben bir futbol gözlemcisiyim, ne görüyorsam, ne hissediyorum onu yazarım, bugün yazdığım şeyin gelecekteki geçerliğini hesap etmeden yazarım, maç-maç bakarım, beka kaygım yok..!
Bu büyük düşüşle ilgili benim de tespitlerim var..
Erken form tuttu takım, fizik olarak farklıydı,  öndeki amansız pres hep sonuç verdi, pata küte aldı Fenerbahçe maçları. Rakipler fizik olarak aynı seviyelere geldi, Fenerbahçe’nin oyun planı çözüldü ve puanlar dağıtılmaya başlandı..
Jesus’un 3’lü inadı bütün derbilerin kaybedilmesine sebep oldu.
Çift santrfor inadı da aynı şekilde. Özellikle Batsuhayi’nin sakatlanması onu bir yanılgıya sevk etti, o da şu:
Fenerbahçe tek santrforla oynamalı, lige uygun format bu ama eldeki oyunculardan hiç biri tek santrfor oynamaz, bir tek Serdar oynar ama O’nun da kalitesi yeterli değil.
Fenerbahçe ille çift santrfor oynayacaksa Valencia önde oynar, Batsuhayi arkasında oynar. Batsuhayi haricinde hiç biri oynamaz çünkü hiç birinin orta sahaya destek verecek teknik kapasitesi yok. 2 ön liberonun önüne 4 tane forvet dizerek kapanmış defansları aşamazsın, güçlü hiç bir takımı da yenemezsin. Orta sahasız şampiyon olamazsın..!
Bunun haricinde Arao takıntısını, Alioski, Zajc, Osayi ve Emre Mor alerjisini veya inadını sayarım. Pedro ısrarını da yazarım ve hatta Altay ısrarını bile yazsam olur.
Uzun zamandır oynayamayan, ne oldu buna, satıldı mı, kiraya mı verildi diye konuştuğumuz oyuncuyu bir anda en önemli maçta ilk 11’e koyması gibi tuhaflıkları falan da sayarım. Elindeki malzemeyi doğru kullandığını dahi düşünmüyorum.
Yani bu kadar inatçı ve aksi bir ihtiyarla yeni sezona devam etmek intihar olur.
Haa, Jesus kalmak isteyecektir, buna eminim. Şampiyon yapsaysdı da kesin gidecekti, sırf yalvartmak için..
İmamoğlu ben bir sevgi pıtırcığıyım diyor ya? Bu da bir ilgi pıtırcığı. Tam bir showman..
Özetle Ali Koç başlı başına kocaman yanlış. Jesus da başka bir yanlış. 2 yanlış bir doğru etmez ama 2 yanlıştan muhteşem bir mazeret çıkabilir, o mazeretleri de ilk kongrede dinlersiniz..
mail: bruno.monte@abcspor.com
twitter: @BrunoMonte1907
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular