https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ZORBING, ADRENALİN SEVENLERE BİREBİR

Okunması Gerekenler

İlginç sporlarda bu ay konumuz ZORBING..

Zorbing (tam çevirisi ile “küre-binicilik”) şeffaf plastikten, çarpmalara karşı güvenli kocaman bir topun içinde serbest veya bağlanarak yapılan bir spor.

Zorbing ne midir? Önce şöyle bir kocaman şişirilen şeffaf yuvarlak top hayal edelim (lastik balon da diyebiliriz) içinde de darbelerden sizi korusun diye daha ufak bir top var. Sonra da bu topa girip eğimli tepelerden indiğinizi düşünün…

Korkulacak birşey yok çünkü balon kayaya çarpsa bile patlamayan özel bir mamül. Bu arada bugüne dek sadece tek 1 ölüm olmuş (2006-Çek Cumhuriyeti), onun da nedeni balonun normal ruttan çıkıp dağ tepesinden düşmesi!.

Sıradan bir zorbing topunun toplam çapı 3 metre oluyor. İçeredeki, yani sporcunun olduğu, topun çapı ise 2 metre oluyor. Böylece 1 metre çarpmalara karşı şok hafifletici esnek plastik ve hava tabakası oluyor.

Sporun ana çıkış ülkesi 1970’ler başı ve Yeni Zelanda ama mesela İngiltere Brighton’da, Devil Dyke’da bu spor için özel bir vadi ayrılmış.

Aynı zamanda diğer en bilinenleri; Prag Çek Cumhuriyeti, Liptov Slovakya, Puket Tayland ve Hammarstand gibi bölgelerde de bu spor için ayrılmış küçüklü büyüklü vadiler var.

Su veya hafif eğimli arazide yapılabilir. Zorbing’in 2 çeşit topu var; birinde sporcu tamamen serbest ve tek kişi oluyor. Diğer türünde sporcu, kemerlerle bağlanıyor ve sabit oluyor. Bu türde bir topun içine 2 kişi de girebiliyor.

Zorbing sporunun icadı ve ilk yapıldığı yer Yeni Zelanda dedik ve şehir de ekstrem sporlar merkezlerinden Rotorua…. Bu sporun mucitleri de David ve Andrew Akers kardeşler.

Rekorlara gelirsek;

** Zorbing topu ile gidilen en uzun mesafe: Steve Camp’ın 570 metre rekoru.

** Zorbing topunun ulaştığı maximum hız: Keith Kolver’in saatte 52 km hiza ulaşması!

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular