https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YUNUS AYDIN İLE 5 SORU 5 CEVAP

Okunması Gerekenler

*** Öncelikle Slovenya’dan başlayalım. Sürpriz bir final geldi.

– Slovenya turnuvanın açık ara en sürpriz takımı. Futboldan örnek verecek olursak, geçtiğimiz senenin Başakşehir’i diyebiliriz. Adım adım giderek, nasıl başarılı olunacağını gösterdiler. Luka Doncic turnuvada bambaşka bir seviyeye çıkmış durumda, 18 yaşında bir gencin; bir ülke basketbolunu nasıl taşıyabileceğini gösteriyor bizlere. Yıldız böyle olur. Slovenya Avrupa basketbol şampiyonası tarihinde ilk kez finalde.

*** Futboldaki yabancı kuralı hakkında ne düşünüyorsun? Ciddi tartışma konusu.

– Ben şuanki kuraldan memnun olan gruptayım açıkçası. Futbol camiası tam olarak ikiye bölünmüş durumda. Futbol Milli takımındaki asıl eksik kalitesiz futbolcular değil. Arda, Hakan, Enes, Cengiz ve daha birçok yetenek. Süper ligdeki oyuncularımız süre alamadığı için Milli takımda yetersizler deniyor. Arda yabancı olmasına rağmen İspanya’da süre dahi alamıyor. Bu ülkemizle alakalı bir durum, ya da basketbolda da sahada 5 yabancı olabilir. Ancak Milli takımımız Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda çatır çatır mücadele etti. Yattığı yerden para kazanan futbolcular bize yakışmıyor. Türkiye’de sahada 22 yabancı futbolcunun sahada olması beni de üzüyor ama çalışmaları için bundan başka çözüm yok gibi. Ozan Tufan en büyük örneği. Sporcuya o fizik. Yakışmıyor.

*** Galatasaray Basketbolda küçülmeye gitti. Yeni sezonda Sarı Kırmizlılardan neler bekliyorsun?

– Geçtiğimiz günlerde Galatasaray Basketbol takımı yeni sezon lansmanını yaptı biliyorsunuz. %40 küçülmeye giderek önümüzdeki sezon 4 Milyon Euro bütçeyle mücadele edecekler. ( Kulübün ayırdığı bütçe ) Ancak bu bütçeye rağmen iyi bir kadro kurdukları ortada. Erman Kunter kadrolarının ligde ve Eurocup’ta final oynamak için yeterli olduğunu söylediler. Ben çok inandırıcı bulmadı. Ege Arar benim çok beğendiğim bir yetenek. Erman Hoca’nın bu yıl ona 20 dakika süre vermeyi planlıyoruz demesi Ege için bulunmaz nimet. Kariyerindeki sıçrama basamağı olarak kullanmalı. Christmas bu bütçeye çok kritik bir transfer. Ancak, Preldzic burada kilit npkta. Yıllardır üzerinde bulunan ölü toprağını bu yıl atabilirse Galatasaray bambaşka seviyelere gelir. Oyun kurucu olarak deneneceğini söyledi Erman hoca. Preldzic, yaratıcılığını konsantrasyonuyla tamamladığı zaman halen Avrupa’nın en elit oyuncularından biri.

*** Tanjevic koçluğu bıraktı. Neler söyleyeceksin onunla alakalı?

Tanjevic çok ama çok özel bir karakter. Nedendir bilmiyorum ben Daum’a benzetiyorum. Tanjevic’in Milli takımdan son istifasında çok başarısız bir turnuva geçirmiştik ama, 2010’da tarihimizin en önemli başarısını Dünya 2.liğini yaşarken takımın başındaydı. Hatırlarsınız ‘’ Kerem tunçeri, kerem tunçeri, kerem tunçeri basket, ( ihsan abi : yeaqwqqaggghhh kazandık kazandık ) sesleri çıkarken 0.5 saniye vardı ve Tanjevic çok soğukkanlıydı. 70 yaşında olan 34 yılını basketbol koçluğuna vermiş birisi. Tadımız kaçmasın diye anlatmıyorum, yaşadığı sağlık sorununa da hepimiz aşinayız zaten. Basketbola kattığın her şey için teşekkürler Tanjevic.

*** Futboldaki şampiyonluk adayın hangi takım?

Bu yıl da Beşiktaş olur diye düşünüyorum. Lig de sıkıntılı başlasalar da, şampiyonlar liginde, Porto deplasmanında maçı 3-1 kazanarak kalitelerini ortaya koydular. Tudor – Gs yönetimi bence yine sorunlar yaşayacaktır ileriki zamanlarda, Galatasaray yaklaşan seçimde kaosa hazır bir görüntüsü var. Fenerbahçe’de de seçim 2018 Mayıs. Ve durum, hal ortada. Beşiktaş dediğim gibi favorim.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: yunus.aydin@abcspor.com

twitter: @yunusaydincom

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular