https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YOL YAKINKEN, SELAMETLE..

Okunması Gerekenler

Gördüklerinizin yarısına duyduklarınızın hiç birine inanmayın demiş ya Çinli bir bilge?

 

Mevzu Bahis Türk Medyası ise gördüklerinize de inanmayın.. Erkan bir telden çalıyor, İsmail başka bir telden her sabah, bir kanalda Dolar alıp öteki kanalda satsanız köşeyi dönersiniz falan filan..

Rizespor ve Spartak Tırnava maçından çekilmiş film kareleri günlerdir medyayı süslüyor, zor günler geçiren Fenerbahçe Spor Kulübü kadro dışı bırakılan Fenerbahçe’li futbolcular üzerinden daha da yıpratılmaya devam ediliyor, gaza gelmeyin derim ben, gerekli açıklamaların yapılmasını bekleyelim bu bir..

 

0-0 devam eden bir maçta oyuncu protesto edilmez, hele-hele yuhalamanın hiçbir izahı yok bu da iki..

 

Herkes tutturmuş bir vizyondur gidiyor, vizyon demek geleceği tahmin edebilme yeteneğidir, Cocu, Skibbe Kokutacak, başkan daha  neyi bekliyor, küme düşmeyi mi? Bu da üç..

 

 

Galatasaray 1 puan gerideyken Tudor’u gönderdi, vizyon ben buna derim, birkaç hafta daha beklerse başkan bu takımı Ersun Yanal falan değil, Yılmaz Vural paklar, bu işler Yılmaz Hoca’nın uzmanlık alanına girer bu da dört..

 

Fenerbahçe’nin mutlak kazanma zorunda olduğu bir maçtı, rakip de ayağa iyi pas yapan bir takım, çok önde pres yapmak, ikinci bölgede de topa sahip olmak gerekiyordu..

 

 

Cocu Spartak maçındaki oyundan çok memnun kalmış olsa gerek, elindeki 4 stoperin tamamını da 11’de başlatmış, Frey’i forvet arkası gibi, daha çok bir Necati Ateş tarzı arkadan kopup gelen santrfor misali oynatmak istemiş, Eljif’i sol önde kullanmış, Benzia’yı da yedek bırakmış, sağ bekte de yetenek fukarası Isla’yı tercih etmiş..

 

İki ön liberolu sistem tek ön liberoya çok şükür düştü, yanında da nur topu gibi bir stoperi oldu Fenerbahçe’lilerin, hayırlı, uğurlu olsun..

 

Fenerbahçe istekli koşan, mücadeleci bir takım kimliğinde maça başladı, seyirci desteği de inanılmazdı..ilk 15 dakika istediklerini de sahada bir nebze yaptı, bir nebze diyorum mevcut orta saha oyuncu profiliyle istediklerini sahada yapabilmen mümkün değil..

 

 

Jailson- Reyes- Frey’den oluşan bir orta saha hattı ne üretebilir ki?  Josico- Maldonado- Selçuk Şahin üçlüsü inanın daha fazlasını yapar, hem savunmada hem de ofansta..

 

Orta sahada top kessin diye uzun adam koymayı tercih ediyorlar ama bu adamlar çok ağır, top kaybedildiğinde de alanı daraltamıyorlar, geriye çabuk dönemiyorlar, takımı da hücumda yavaşlatıyorlar.. Bana göre bu böyle..

 

20.dk dan sonra Başakşehir topu yere indirmeyi başardı, öndeki presi kırdıkları anda ağır Fenerbahçe orta sahasını iki topla da geçmeye başladılar, dengeli bir maç oynanmaya başladı..

 

Fenerbahçe her şeye rağmen hücumda 3 kere etkili olmayı başardı ki; ikisi o ilk 20 dakika içinde oldu, Eljif ve Ayew yararlanamadı, kaleci Mert de iyi bir günündeydi..

 

 

Fenerbahçe ikinci yarıya aynı 11’le başladı, ikinci yarının devamı niteliğindeydi, Cocu’nun Frey_Benzia hamlesine kadar da tipik bir orta saha mücadelesi seyrettik, Benzia girdikten sonra Fenerbahçe daha etkili ataklar geliştirdi ama Eljif’in bir  pozisyonu haricinde gole çok yaklaştı diyemeyiz..

 

Cocu ıslıklanan Reyes’in yerine Topal’ı alarak oyunu farklı bir şekle bürümüye çalıştı  ama istediğini alamadı, Eljif- Soldado değişikliği ile de takımın fişini çekti, ileriye top taşıyabilen, fizik gücü tükenmemiş tek oyuncusunu da oyundan alarak son darbeyi vurdu..

 

Tabii, bu arada iptal edilen Başakşehir golü var, VAR sisteminin çalışmadığı bir ana denk gelmesi Başakşehir adına bir talihsizlik oldu, buz gibi goldü gördüğüm kadarıyla.

 

Ali Koç’un Cocu’ya sorması gereken bir soru var, senin niyetin ne hocam ?  Spartak maçında maç olmuş 2-0 oyuna giren adamlara bak ? Valbuena, Köybaşı ve Topal.. Rakip üstüne geliyor, sahada geniş alanlar var, Barış sahada yok..

Skora ihtiyaç varken Benzia gibi bir adam nasıl kenarda oturtulur

 

Gitmek mi istiyor, kalmak mı, anlamak mümkün değil

Kalmak istiyorsa da beraberlikler yetmez, haberi olsun..

 

Biz başkana güvendik, ona bir destek sözü verdik ama başkan hatalar yapmaya devam ediyor. Bu takımın tüm ihtiyacı teknik-taktik değil, 8 maçta 8 puanın izahı da kadro yetersizliği değil, o kadar da kötü bir kadro değil bu.. Şunların yüzünden demek de açıklamaz bu tabloyu..

 

Bu tablonun izahı mental anlamda eksiklik, Fenerbahçe üst üste 3 maç kaybetti ve bu travmayı Cocu terapi edemedi, edemez de..!

 

Bunun için ne tecrübesi yeterli, ne de elindeki kadroyla frekansı tutuyor.. Bu kadronun dilinden ancak yerli bir hoca anlar, kadro mühendisliği yanlış yapılmış..

 

Cocu düşünür, der ki; bunlar koskoca adam, profesyonel, bu iş için para alıyorlar, çılıp oynarlar.. Oynamazlar işte.. Biraz babacan olacaksın, gaz vereceksin, arada bir sert yapacaksın..

 

İşin enteresan tarafı Ali Koç ve yönetim de bu işlere benzer pencereden bakıyor, futbolcu bunlar, mühendis değil.. Eğitimli değiller, paraları da çok, şöhretleri de var, egoları da tavan yapmış, kolay değil yani..

 

Sonuç; Cocu ile olmaz, Skibbe Cocu’tmadan, selametle..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular