https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YOKLUĞUN SEFASI !

Okunması Gerekenler

bruno Tanzanya’nın Serengeti Milli Parkında Masai Mara diye bir bölge var. İpini koparan, eski bir ciple belgeselcilik oynamak için soluğu burada alıyor. Büyük bir kısmının mizansen olduğu çok belli zira büyük kediler ciplerin dibine kadar geliyor. Etrafta silahlı görevliler de var kadraja girmemiş, olay belli yani. – Ulan ne zor iş, vay be, bak bak bak, Çita yanlarına kadar geldi falan diyoruz bizde. Neyse abi karınları açken büyük kediler bir ekip ruhu içinde sürüdeki bir zebrayı gözüne kestiriyor, boş anı yakalayıp atağa geçiyorlar, bütün sürü bir anda dağılıyor ama sadece bir tanesini kovalıyorlar ve yatırıp yiyorlar.

pereira 10İşte en kıl olduğum durum bu. “Lan oğlum arkadaşlarınızı yiyorlar bir şey yapın”, yok abi diğerleri mal mal seyrediyorlar ziyafeti. Aynı şekilde takımı yenilirken hatta paramparça edilirken saha kenarında mal mal bakan teknik direktörler var. Onlara da aynı şekilde kıl oluyorum. Hocanın oyun felsefesinden, tercihlerinden ziyade bence önemli olan şey bu karakter işte. Bu duruşu göreyim yeter ki, gerisi kolay. Hele ki hocanın yap dediğini yapabilecek kalitede ve profesyonellikteki oyuncularda varsa diğer problemler aşılabilir. Pereira işte aynen böyle bir hoca. Ayrıca Uyuz Hiddink, Dede Aragones, Kel Bosque ve Metrosexuel Mancini ile asla karıştırılmaması gereken bir teknik adam Pereira. Bu adam Fatih Terim gibi. Rekabet manyağı, hırs küpü bir şey. Gazozuna bile olsa maç, en yakın arkadaşını kırar, unutur arkadaşlığı, dostluğu. Öyle bir tip. Maçtan sonra da eşek gibi özür diliyordur, öyle ucuz değil en yakın arkadaşı kırmak.

Van Persie de geldi, peki Pereira ne oynatacak ? Kafalardaki soru işareti bu. 4-4-2, 4-3-3 mü 4-4-1- mi ne ? Aslında bu diziliş maçın ilk 5 dakikasındaki diziliş. Sonrasında saha allak bullak ama biz buradan yola çıkalım tahminlere. Fenerbahçe camiasında beklenen Pereira’nın 4-4-2 oynatacağı yönünde. Van Perise ve Fernandao aynı anda sahada olmalı ki, bence de doğrusu bu. Bu ligde 3 büyüklerin pivot santrforsuz oynayarak şampiyon olmaları çok zor. Sert ve kapanmış defansların tek ilacı sırtı dönük top alabilen forvetler ve Fenerbahçe bana göre kralını transfer etti. Fernandao. İkili mücadele kazanma oranı 0.43 olan müthiş bir pivot. Fernandao indirir, Van Persie bindirir diye düşünenler olabilir ancak arkasında oynayacak geri dörtlünün çift yönlü olarak destek vermeleri şart. Bir kanatta Nani diğer kanatta Sow üzerinden anlatacağım. Sow’un yerine Alper de olabilir, Stoch da. Anlatım sadeliği ve skorerliğinden dolayı Sow diyorum. ****Nani – Topal – Souza – Moussa****

nani fb 4Bu dörtlü kalabalık ve dirençli orta sahalara karşı bence oyun kuramaz. Orta göbek pas yapma, dribbling ve çalım atma konusunda çok sıkıntılı. ****Nani – Diego – Topal – Moussa***** Bence de bu dörtlü fazla ofansif olur. Savunmada sıkıntı yaşatır, Topal’ın yerine Souza da olsa üretmez. Çok farkları yok ofansif anlamda. Meireles de ofansif anlamda yeterli bulmadığım bir oyuncu. O da topu alıp, çalım atan, dribbling yapamayanlar familyasından. Bana göre çift forvet sahada olur ama RVP biraz daha geride, oyun kurucu gibi, Necati Ateş tarzı bir santrfor olur, hem markajı zorlaşır hem de arkadaşlarına pozisyon hazırlar gibi geliyor, ki Diego dışarıda kalır ve bu durumda da Topal’ın yanında Emre gibi bir adam lazım olur. Geriden oyun başlatan, topu iki dürtüp, iki topla iki dönüp, bir çalım atacak bir adam şart olur. Diego’yu da içinde alacak 4-4-2 de orta dörtlüde iki tane çift yönlü kesici olmalı.

İşte bu da Mikel’dir bence. Topal – Mikel bence iyi bir ikili olur. İki uzun bacaklı savunmada Topal-Selçuk etkisi yaratır ki Diego en rahat bu ikiliyle oynadığını gördük ligin ikinci yarısının hemen başında. Mikel’in de pas ve top saklama becerisini de Selçuk Şahin’le kıyaslayacak kadar cahil olmadığımıza göre, ofansta da Topal-Emre etkisi yaratabilir diyebiliriz. Sürekli Emre diyorum, sebebi biz yıllardır pas oyunu oynuyoruz. Bir dönem Ersun Yanal dikine oynattı. O da ağırlıklı olarak ligin ilk yarısındaydı. İkinci yarıda ya kendisi tercih etmedi oyuncuları yaşlı diye ya da rakipler kapandı mı iş set oyununa dönüyor mecburen.

Set oyununda mutlaka bir Emre lazım. Pereira bence bunu hiç hesaba katmıyor, sürekli tempolu oyun üzerine planlar kurup ona göre adam almaya uğraşıyor. Ligi tanımıyor, orta sahada play maker özellikli bir adam şart oysa. Oooffff ya ne zor işmiş yıldız rotasyonu ? Boşuna dememişler her yokluğun bir sefası var diye. Bakarsın eline Sabri var bir de Tarık Çamdal. Sabri yeterli dersin çıkarsın, Tarık da oturuversin kenarda, ne olacak ? Mis gibi alıyor parasını. Valla kıskandım, ne güzel, futbolcun var mı derdin var, yıldızların var mı derdin var ?

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular