YENİDEN “YENİ” ANADOLU EFES

Okunması Gerekenler

GALATASARAY ÇOK RAHAT

GALATASARAY ÇOK RAHAT Sarı-Kırmızılılar UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda kardeş ülke Azerbaycan’ın Neftci Bakü takımıyla deplasmanda karşılaştı. Karşılaşmaya Galatasaray...

PAZARLAMA BAŞARISI: PARIS SAINT-GERMAIN FC

PAZARLAMA BAŞARISI: PARIS SAINT-GERMAIN FC Daha önceki yazılarımda Futbolda Pazarlama konusunu derinlemesine incelemiştim. Bu yazımda size bir başarı öyküsü Paris...

CESARETLİ OL VE KAZAN

CESARETLİ OL VE KAZAN Yeni sezonun ilk haftasında ve aynı zamanda ilk derbisinde Trabzon'a konuk olan Beşiktaş'ta kadrodaki eksiklere ve...
fersu yaziSon yıllarda yüksek bütçeler ile kurulan iddiaalı kadrolar, yapılan koç değişiklikleri yani kısaca önemli yatırımlara rağmen Anadolu Efes özlediği başarılardan uzak kaldı. Büyük umutlarla gelen ancak beklentileri veremeyen duayen koç Ivkovic ile yolların ayrılmasının ardından Baskonia ile Final Four’a kalmayı başaran Hırvat koç Perasovic’e 2.bir şans verdi lacivert beyazlılar. Takımın başarısız olduğu sezonlardan biri olan 2010-11’de de takımın başındaydı Hırvat koç. Yeni sezon öncesi transfer döneminde yapılan hamleler açıkçası bende bir çok soru işareti yaratmıştı fakat hazırlık maçlarında takımın gösterdiği performans yanıldığımı gösterdi. Çok daha dinamik, mücadeleci ve istekli bir Anadolu Efes var karşımızda. Gelin koçun takımda kurmak istediği sistemi ve yaptıkları yeni hamleleri birlikte inceleyelim.
Oyun kurucu: Jayson Granger / Thomas Heurtel / Doğuş Balbay
Şutör guard: Bryce Cotton / Furkan Korkmaz / Oğulcan Baykan
Kısa forvet: Cedi Osman / Tyler Honeycutt / Onuralp Bitim
Uzun forvet: Derrick Brown / Deshaun Thomas / Berk Demir
Pivot: Bryant Dunston / Alen Omic / Samet Geyik
Muhtemel ilk beş: Granger / Cotton / Cedi / Brown / Dunston
Oyun Kurucular
heurtGeçen sezonun son bölümünde koç Çakı’nın göreve gelmesiyle kendini bulan Uruguaylı guard Granger hazırlık maçlarında koç Perasovic’in en çok süre verdiği ve genelde ilk beşte değerlendirdiği isimlerden biri oldu. Güçlü fiziği, delici özelliği ve savunmadaki konsantrasyonu onu 2 guardlı sistemde çok değerli bir parça yapıyor. Her ne kadar şutları halen istikrarlı olmasa da ritim bulduğu maçlarda çok can yakabildiğini de gördük. Bir saatli bombaya benzeyen Fransız yıldız Heurtel’i ise koç Perasovic hazırlık döneminde genelde kenardan getirmeyi tercih etti. Ciddi bir savunma zaafı olduğunu bildiğimiz guardı rakibin fiziksel olarak düşmeye başladığı çeyrek sonlarında oyuna alıp tempoyu arttırmak için kullanması hem oyuncunun verimini arttırıyor hem de bu bölümlerde inisiyatifi tamamen ona vererek gururunu okşamış oluyor. Heurtel de bunun karşılığını çok iyi bir şekilde verdi hazırlık maçlarında şimdiye kadar. Takımı açık alanda bir maestro gibi yöneten bunun yanında ikili oyunlarda tüm opsiyonları değerlendirebilen Heurtel’i maçların gidişatına göre çokça kez Granger ile de birlikte göreceğiz. Takım kaptanı Doğuş da savunma direncini arttırmak ve rakibi yıpratmak adına kendine dakika bulacaktır. Koç Perasovic’in çift oyun kurucu ile oynamayı ne kadar sevdiğini düşünürsek bu 3 oyuncunun 1 ve 2 numaradan bolca dakika alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.
Şutör Guardlar
Anadolu Efes’in ligdeki ve Euroleague’deki güçlü rakiplerine karşı en çok zorlanacağı pozisyon olacak belki de. Uzun bekleyişlerden sonra buraya yapılan Cotton hamlesi beni hiç tatmin etmemişti. Evet iyi bir şutör, süratli ve eli titremeyen bir oyuncu ancak fiziksel dezavantajları ve Avrupa arenasındaki tecrübesizliği büyük eksikler ki hazırlık maçlarında da bu eksiler ile takıma faydadan çok zarar verdi. Şut tercihleri şuana kadar kötüydü. Savunmada da vasattı. Görünen o ki koç Perasovic onda ısrar edecek en azından sezonun ilk bölümünde. Bakalım hazırlık dönemindeki bu vasat görüntüsünden çıkıp özellikle ondan beklenen hücum performansını sahaya yansıtabilecek mi. Bu görüntüsüyle Heurtel ile aynı anda sahada yer alması çok zor, Anadolu Efes’in savunma direncini 2-3 kademe aşağı çekerler. Koç Perasovic’in hazırlık maçlarında da denediği üzere zaman zaman Cedi ya da Honeycutt’ı da 2 numarada kullanacağını düşünüyorum. Bu arada Cotton’ın şuana kadar beklentilerin altında kalması Furkan için büyük bir fırsattı ama genç yetenek henüz bunu kullanamadı. Geçen sezonun ortasından beri yaşadığı düşüşten bir türlü kurtulamadı. Mental olarak da fiziksel olarak da kendini en çok geliştireceği, kariyerinin belirleyici sezonlarından birini oynayacak. Türk basketbolu ondan çok şey bekliyor, sahaya her adım attığında hepimiz heyecanlanıyoruz. Umarım özellikle hücumda koç Perasovic’in oynatmaya çalışacağı tempolu ve özgür basketboldan faydalanır. Konsantre olduğunda onu izlemesi büyük keyif. Bir diğer genç oyuncumuz Oğulcan da savunmadaki etkinliği ve ceza atışlarındaki yüzdesiyle 2 numarada dakika kapmaya çalışacak. Ancak zaman zaman çift oyun kurucu ile sahada kalacak olan Efes’te onun dakika bulması pek kolay olmayacak.
Kısa Forvetler
Anadolu Efes’in en güçlü olduğu pozisyonlardan biri. Sadece ligimizin değil Avrupa basketbolunun da en iyi 3 numaralarından biri haline gelen Cedi parlamaya devam ediyor ve hazırlık dönemini çok formda geçirdi. Oyunundaki en önemli eksiklerden biri olan dış şutlarda hatrı sayılır bir ilerleme kaydetmiş. Artık eli titremeden çok daha özgüvenli gönderiyor üçlükleri ve bunun da etkisiyle isabet oranı da göz görülür şekilde artmış. Zaten mevcut olan deliciliği ve savunmadaki katkıları devam ediyor. 1’den 4 numaraya kadar her oyuncuyu savunabilen ender oyunculardan biri. Giderek güçlenen gövdesi, atletik özellikleri, uzun kolları, yere sağlam basması ve çabuk ayakları onu rakip hücumcuların kabusu haline getirmiş durumda. Geçen sezon yaptığı takip bloklarının tadı damağımızda kalmıştı, bu sezon çok daha fazlasını vaadediyor Cedi. Ribaundlardaki etkinliği ve fiziksel temastan kaçmaması nedeniyle geçen sezonki gibi onu yine 4 numarada da izleyebiliriz, bu şekilde 4 dışarıda oynayıp set hücumlarında penetrecilere daha fazla alan yaratabilecekler.
Kadroya yeni katılan Honeycutt da atletik özellikleri, savunmadaki direnci ve deliciliği ile değerli bir görev adamı. 3 sayı gerisinden bulduğu ceza atışlarında da istikrarı yakaladığı takdirde takıma katkısı bir kademe daha artacak ki bunu bazı maçlarda yaptı hazırlık döneminde. Rakibin durumuna göre koç Perasovic zaman zaman bu iki ismi birlikte kanatlarda oynatabilir. Basketbolumuzun geleceği adına çok önemli bir diğer genç de Onuralp, henüz 17 yaşında ve üstün yeteneklere sahip. Bu sezon ilk kez A takım bünyesinde yer alacak ve kendini geliştirmeye çalışacak.
Uzun Forvetler
Koç Perasovic’in sisteminde bu sezon en kilit pozisyon 4 numara. Kumaşı tartışılmayacak derecede iyi olan Brown geçen sezon koç Ivkovic’in disiplin odaklı basketbolunda beklentilerin hayli altında kalmıştı. Solak oyuncu kariyerinde zirve yaptığı Kuban’da hücumda kullandığı top sayısı ve özgür hücum yapısı altında ön plana çıkmıştı. Bu sezon hazırlık maçlarında gördük ki koç Perasovic de ona benzer bir ortam sağlıyor. Bir kısa forvet gibi topu yere vurup adam eksiltebilmesi, kendi şutunu yaratabilmesi ve dripling üstü bulduğu orta mesafeler ile hazırlık maçlarında parmak ısırtan bir performans gösterdi. Ayrıca atletik özelliklerini fazlasıyla sergileme fırsatı gösterdi Anadolu Efes’in yarı sahayı çabuk geçerek bulduğu erken hücumlar sayesinde. Hatta zaman zaman aldığı ribaundlar sonrası topu direkt kendi getirerek skor buldu. Set hücumlarında savunma yerleşmeden erken oynadığı yüzü dönük birebirlere de koçtan açık çek almış durumda Brown ve bu da performansına direkt olarak olumlu yansıdı. Bu sezon Anadolu Efes’in en önemli hücum silahlarından biri hatta birincisi olacak. Barcelona’da bir görev adamı ve ceza üçlükçüsü olarak izlediğimiz Thomas sonrasında şansını NBA ve D-League’de denemişti ama istediğini alamamıştı. Bu transferle ilgili de kafamda ciddi belirsizlikler ve soru işaretleri vardı ama Thomas ABD’den çok hazır gelmiş gerek fiziksel olarak gerekse mental olarak kendine çok iyi bakmış ve en önemlisi bu seviyede basketbol oynamayı çok özlemiş. Zaten iyi bir ceza atıcısıydı ama istikrarlı değildi, bu konuda belli ki çok çalışmış, müthiş bir özgüvenle atıyor ve uygun pozisyonlar yaratıldığında her maçı 3-4 üçlük isabeti ile tamamlaması hiç şaşırtıcı olmaz. Bununla beraber verdiği kilolar sayesinde hem savunmada hem de hücumda artı bir çabukluk da kazanmış ki bu atletik özelliklerini de pozitif etkilemiş, ribaundları da daha fazla forse ediyor. Özetlemek gerekirse Thomas da Brown gibi sezona hazır giriyor, koç onu zaman zaman rakibe göre 3 numaraya da çekecektir. Genç Berk de yılmadan bıkmadan çalışıp geniş rotasyonda kendine süre bulmaya çalışacak.
Pivotlar
Anadolu Efes’in zayıf karnı bu sezon da 5 numara olacak. Hazırlık dönemindeki duruma bakarsak Dunston yine tek başına kalacak. Sloven uzun Omic hem Eurobasket elemelerindeki hem de sonraki hazırlık maçlarındaki performansıyla sınıfta kaldı. Gran Canaria’daki günlerini mumla aratacağa benziyor şuana kadar. Tabiki takıma daha yeni katıldı ve fazla forma giyme şansı bulamadı ancak o yokken Anadolu Efes’in Dunston veya Samet’i kullanarak bulduğu yüksek tempo ve rakibi ısıran savunmasına ayak uydurması da hayli zor görünüyor. Belki Heurtel ile ikili oyunlarda etkinliğini arttırabilir fakat savunmadaki ağırlığı problem yaratacaktır, bu nedenle süreleri beklentilerin aksine düşebilir. Takımın bu pozisyondaki ana ismi yine Dunston olacak ve ağır işleri üstlenecek. Boyalı alanı kapatabilen, her iki pota altında da ribaundlara önemli bir katkı veren kanının son damlasına kadar savaşan bir uzun Dunston. Bunların yanında ikili oyunları da yüzdeli bitirebiliyor ancak sırtı dönük silahları hayli sınırlı, gerçi zaten Anadolu Efes’in tempo basketbolunda çok ihtiyacı olmayacak bu tarz hücumlara. Omic’in milli takımda olmasının da etkisiyle Samet’i 5 numarada kullandı koç Perasovic ve genç oyuncu iyi bir sınav verdi. Dış şut tehdidi olmasının avantajını kullandığı gibi enerjik ve savaşçı yapısıyla da Dunston’ın kenarda olduğu dakikalarda takımın direnç seviyesini elinden geldiği kadar yukarıda tutmaya çalıştı.
Artılar
* Roller net
* Geniş rotasyon, yerlilerin katkısı
* Takım savunması
Eksiler
* 5 numara rotasyonu
* Cotton’ın uyum sorunu
* Savunmada 2 numara eşleşmesi
Sonuç
perasovicAnadolu Efes transfer döneminde yaptığı hamlelerle bu sezon da taraftarlarına hayal kırıklığı yaratacağının sinyallerini vermişti bana ancak hazırlık maçlarında ortaya koydukları performans ve yeni transferlerin takıma çabuk uyum sağlaması ile keyif veren bir basketbol izlettiler. Şuanda takımda roller belli ve geniş rotasyonu artı elindeki yerli oyuncuları iyi kullanıyor koç Perasovic. Efes’i hazırlık maçlarında bu kadar başarılı yapan temel etken de kuşkusuz “takım” olgusu. Geçen sezon olduğu gibi topu Heurtel’e teslim edip onun ne yapacağını beklemiyorlar. Hücumda da savunmada da herkes taşın altına elini koyuyor herkes sorumluluk alıyor maç içinde. Brown’a ve Thomas’a 4 numarada hücumda verilen özgürlük, Granger’ın istikrarlı performansı, Heurtel’in kenardan geleceği yeni rolünü kabul edip uyum sağlamış olması ve Cedi’nin yükselen performansı ile hücumda pek sorun yaşamayacaklar gibi görünüyor. Ancak 5 numarada Omic’in kendini bulamaması durumunda işleri hiç kolay olmayacak. Samet ve Dunston ile tüm sezonu geçirmeleri hiç kolay değil, özellikle boyalı alanı doldurmada sıkıntı yaşayacaklardır iki kulvarda da. Ayrıca Cotton sahadayken formunu yakalayıp hücumda katkı verse bile savunmada fiziksel dezavantajlarından dolayı hep zincirin zayıf halkası olacak, tıpkı Heurtel gibi rakip takımların en çok üstünden birebir oynadığı isim olacak. En azından bir an önce adaptasyon sürecini tamamlayıp hücumda ondan beklenen katkıyı vermeli ki savunmadaki bu eksikliği takıma minimum derecede zarar versin. Kısacası Anadolu Efes hazırlık dönemini geride bırakırken artıları eksilerinden fazla olan bir takım ve pota altındaki problemi çözerlerse ligde final yolunda ve Euroleague’de de play-off yolunda avantajlı durumdalar.
Mail: fersu77@yahoo.com
Twitter: @fersudeniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

GALATASARAY ÇOK RAHAT

GALATASARAY ÇOK RAHAT Sarı-Kırmızılılar UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda kardeş ülke Azerbaycan’ın Neftci Bakü takımıyla deplasmanda karşılaştı. Karşılaşmaya Galatasaray...

PAZARLAMA BAŞARISI: PARIS SAINT-GERMAIN FC

PAZARLAMA BAŞARISI: PARIS SAINT-GERMAIN FC Daha önceki yazılarımda Futbolda Pazarlama konusunu derinlemesine incelemiştim. Bu yazımda size bir başarı öyküsü Paris Saint Germain’den söz etmek isterim. İşin...

CESARETLİ OL VE KAZAN

CESARETLİ OL VE KAZAN Yeni sezonun ilk haftasında ve aynı zamanda ilk derbisinde Trabzon'a konuk olan Beşiktaş'ta kadrodaki eksiklere ve henüz gerçekleşmeyen transferlere, bir de...

NİHAYET YENİ ŞAMPİYON

Bu yıl 140. kez düzenlenen Amerika Açık Covid-19 pandemisi sebebiyle bir çok ilke sahip oldu. 143 yıllık Grand Slam'ler tarihinde ilk kez bir şampiyona...

AMERİKA AÇIK TEK KADINLAR ŞAMPİYONU NAOMI OSAKA

Japon raket Naomi Osaka, 2018'in ardından 2020'de de Amerika Açık kadınlarda şampiyonluğa ulaştı. Belaruslu rakibesi Victoria Azarenka'yı 1-6, 6-3 ve 6-3'lük setlerle 2-1 mağlup eden...

Benzer Konular