https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

YENİ SEZON : DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ

Okunması Gerekenler

derya cerasiYeni Sezon Değerlendirmeleri: Darüşşafaka Doğuş

Bu sezon Türkiye’yi Euroleague’de temsil edecek bir diğer takım olan Darüşşafaka Doğuş’a yakından bakalım. Euroleague sahnesine ilk kez çıkacak olan Daçka, Oktay Mahmuti yönetiminde geçen sezonun üzerine koymaya çalışacak.

” Kadrodaki Oyuncular “

gordonGeçen sezon devre arasında şampiyonluk favorileri olarak görülen Anadolu Efes, Fenerbahçe gibi takımlarla aynı şekilde; Daçka da bir oyun kurucu transfer etti ve Jordan Farmar kadroya katıldı. Yüksek bütçe ile oluşturulan kadro, takım olma konusunda eksik kaldı ve lige çeyrek finalde veda etti.

Gordon – Ender Arslan – Mehmet Yağmur
Reggie Redding – Serhat Çetin 
Markioshvili – Emir Preldzic
Luke Harangody – Milko Bjelica – Samet – Metin Türen
Slaughter – Semih – Oğuz

Bu sezonki kadroya baktığımız zaman da, yine geniş rotasyona sahip, kaliteli oyunculardan kurulu bir kadro oluşturulduğunu görüyoruz. Fenerbahçe’den transfer edilen Emir, Serhat, Semih ve Oğuz Euroleague tecrübesini takıma verecektir. Ayrıca; Redding ve Markioshvili gibi tecrübeli oyuncuların yanında, Harangody gibi geçen sezon iyi performans göstermiş oyuncular da kadroya katıldı. Gordon’un Oktay Mahmuti’yi tanıması ve sistemine uygun bir oyuncu olması, oyunun sıkıştığı zamanlarda yarattığı sayı ve asistler Darüşşafaka için de diğer bir önemli konu.

” Oyun Yapısı “

Kadroya baktığımız zaman, her pozisyonda alternatifli bir kadronun olması; ilk beşteki oyuncular kenara geldiği zaman da aynı yapının devam edeceğini gösteriyor. Gordon ve Ender’in uzunlarla oynayacağı ikili oyunlar, Emir Preldzic’in 3 numaradan göstereceği yaratıcılık, Redding’in yüksek yüzde ile kullanacağı dış şutlar oyun planının ana unsurları olacak. 5 numarada Slaughter ve Semih gibi atletik özelliklere sahip, Oğuz gibi pivot hareketlerini iyi uygulayan ve asist özelliği olan oyuncular olması boyalı alandan da çok sayı bulunacağını gösteriyor.

dacka 12345Savunma konusuna gelince kafamızda birkaç soru işareti oluşuyor. Kadroya şöyle bir baktığımız zaman, savunma tarafında yumuşak kalınacağı gibi bir çekince beliriyor. Gordon, Emir, Semih, Oğuz, Markioshvili gibi yüksek dakikalar alacağını tahmin ettiğim oyuncuların hiçbiri savunmayı pek sevmiyor. Ender, Serhat, Bjelica gibi oyuncuların da savunma performanslarının pek parlak olmadığını biliyoruz.

” Güçlü ve Eksik Yanlar “

Darüşşafaka Doğuş’un en güçlü yanları olan, bireysel olarak kadrodaki bütün oyuncular kaliteli oyuncular olmasını ve sponsor desteği ile güçlü bir şekilde sezona girmesini sayabiliriz. Oktay Mahmuti yönetiminde yolunda devam eden Daçka’nın bu alanda da istikrarını yakaladığını ve koçun sistemine uyum gösterdiğini söyleyebiliriz. Kaliteli oyuncular ile bir maç kazanılabilir ancak şampiyonluğu getiren koçun ve sistemin devamlılığı olacaktır.

Eksik yanlarına baktığımızda ise, Euroleague seviyesinde bir salona sahip olmamalarını sayabiliriz. Lig maçlarını farklı, Avrupa maçlarını farklı bir salonda oynamak her takım için olumsuzluk yaratabilecek bir etken. Benim gözüme çarpan diğer bir eksik yön ise takımın içerisinde oyuncu grubuna liderlik edecek, işler kötüye gittiğinde buna isyan edecek bir oyuncunun var olmaması. Geçen sezon bu görevi yerine getiremese de Farmar gibi bir oyuncu vardı. Gordon ise bunu Anadolu Efes’e ilk geldiği zamanlarda yapabilen, ipleri eline alabilen bir oyuncuydu ancak yaşının ilerlemesi ve enerjisinin tükenmesi nedeniyle o görevi yerine pek getiremiyor. Redding geçen sezon Alba Berlin forması ile liderlik yönlerini biraz gösterse de, bu kalabalık kadro içerisinde bu role sahip olabilecek mi göreceğiz. Ayrıca Redding’in de Gordon gibi oyunu fazla zorlama gibi bir handikabı sözkonusu olabiliyor.

” Fırsatlar – Tehditler “

haranDarüşşafaka Doğuş arkasına aldığı sponsor desteği ve geniş kadrosu ile bu sezonu tarihi bir sezona çevirebilir. Euroleague’de elde edilecek Top16 başarısı ve belki ileriki turlar, önümüzdeki sezonlar için de bir motivasyon kaynağı olacaktır. Ligde çeyrek finalde elenmiş bir takımın Euroleague’de mücadele edecek olması kendileri için büyük bir şans ve fırsat.

Birçok transferle kurulmuş bir takım için en büyük tehdit, takım oyunun oturtulması ve oyuncuların birbirlerine alışması için gereken süre. Ayrıca kadronun genişliği; hangi oyuncunun kaç dakika süre alacağını ve bu sürede nasıl verim vereceğini de önemli hale getiriyor. Maça iyi başlayan bir oyuncu kenara geldiği zaman unutulmamalı ya da kenardan gelen oyuncu iyi katkı verdiği zaman bu katkı daha yüksek sürelerle ödüllendirilmeli. Bu konuda koç Oktay Mahmuti’ye büyük görev düşecek. Bu tehditi olumlu yöne çevirmek de O’nun elinde olacak.

Darüşşafaka Doğuş’un, diğer takımların finansal sorunları olduğu bir dönemde, böyle büyük yatırım yapması onları Anadolu Efes ve Fenerbahçe ile şampiyonluğun en büyük adayları arasına soktu. Euroleague ve ligde Darüşşafaka Doğuş bize basketbol kalitesi yüksek maçlar izlettirecektir.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular