https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

WIMBLEDON YARI FİNAL ERKEKLER

Okunması Gerekenler

EMRAH
2014 Wimbledon tam turnuva öncesi analiz yazımızda ifade ettiğimiz gibi gelişti. Dünya 1 numarası 2 numaralı seri başı Rafael Nadal tam anlamıyla kuranın azizliğine uğradı. 4. tura kadar sürekli zorlu rakiplerle mücadele eden ve her maç set kaybederek ilerleyen Rafa en sonunda 4. turda turnuvaya Wildcard’la katılan dünya sıralamasında 144. sırada bulunan yeni nesil big serve-big forehand Avustralya’lı Nick Kyrgios’a kaybederek turnuvaya veda etti. Babası Yunan annesi Malezyalı olan Kyrgios 20 yıldan fazla bir süre sonra dünya 1 numarasını yenen ilk, ilk 100 dışı oyuncu oldu. Ama o da şimdilik bir üst modeli olan Kanada’lı Milos Raonic’e çeyrek finalde elenerek turnuvaya veda etti.
Çeyrek finale kadar adeta by çeken son şampiyon Andy Murray tahminlerimi yanıltmadı ve karşısına çıkan ilk ciddi rakip olan küçük Federer Bulgar Dimitrov’a 3 sette kaybetti.
Büyük dörtlünün diğer iki ismi ise görece rahat bir şekilde yarı finale yükselmeyi başardılar. Gelelim eşleşmelere;
Djokovic – Dimitrov
Çeyrek finalde aldığı Murray galibiyetiyle Bulgar yıldız Dimitrov pazartesi günü itibari ile dünya sıralamasında ilk 10’a girmeyi garantiledi ve bunu başaran ilk Bulgar oldu. 2 senedir beklenen patlamayı en sonunda Queen’s turnuvasını kazanarak gösteren Grigor, Djokovic’in karşısına çim kortta 9 maç üst üste kazanmış bir şekilde çıkacak. Sevgilisi Sharapova’nın mental desteğini çok iyi kullanmaya başladı ama tabii ki Novak karşısında işi hiç kolay değil. Çeyrek finalde Cilic’i 5 sette geçmesine rağmen Nole maçı kazanacağını hep belli etti. Dimitrov karşısında da kendi servislerine kolay tutunup, rakibinin servislerine etkili karşılık verip, Dimitrov’un backhandine saldıracaktır. Ben 3 veya 4 sette Djokovic’in kazanmasını bekliyorum.
Federer – Raonic
Vatandaşı Stan ‘the Man ‘ Wawrinka’yı eleyerek kariyerinin 35. Grand Slam yarı finaline çıkan Roger 18. Major zaferi için bulunmaz bir fırsat yakaladı. Çünkü Nemesis’i Rafael Nadal turnuvaya veda etti, turnuva öncesi yazımda da belirttiğim gibi Federer’in önü kura açısından açıktı ve bunu çok iyi kullandı. Yeni koçu eski efsanelerden Stefan Edberg’le beraberliğinden olumlu sonuç aldı, servislerinde hızdan çok nereye atacağına odaklandı ve beklenildiği gibi Edberg etkisiyle file önüne daha çok gelmeye hatta bazen serve and volley oynamaya başladı. Sürpriz adaylarımdan Raonic’te beni yanıltmadı ve rahatça yarı finale yükseldi. Bu sene sürekli üstüne koyarak gelen Karadağ asıllı Kanada’lı kariyerinin ilk Grand Slam çeyrek finalinden sonra ( Roland Garros ) Londra’da da kariyerinin ilk Grand Slam yarı finaline yükseldi. Bu ikilinin geçen sene Halle’de çim korttaki mücadelesini canlı seyretmiştim, Federer zor da olsa kazanmıştı. Burada da hem tecrübe faktörüyle hem de bunun son şanslarından biri olduğunu bilen Federer’ in ekstra motivasyonuyla rakibini yine geçeceğini düşünüyorum.
emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular