https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

WIMBLEDON KADINLAR ( SALI )

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2KADINLAR ( SALI )

Wimbledon Tenis Turnuvası’nda Salı günü dördüncü tur maçları tamamlanırken, tablonun alt kısmındaki çeyrek final maçları da oynandı.

Dördüncü Tur

Günün maçlarını yorumlamaya sadece bu turnuvanın değil, son yılların da en iyi maçlarından biri olan Angelique Kerber-Maria Sharapova maçının yorumlayarak başlayacağım.

               Kerber 7-6 / 4-6 / 6-4

Çim kortu seven iki tenisçinin maçına Kerber servis kırarak başladı. Maçın ilk oyunlarında winner üretmekte sıkıntı çekmeyen Kerber seti kazanmak için servis attığı oyunu kaybetti ve set tie-break’e uzadı. Tie-break’te Masha 3-1 öne geçtikten sonra arka arkaya sayılar alan Kerber tie-break’i 7-4’le kazandı.

İkinci sete servis kırarak başlayan tenisçi Maria Sharapova oldu. Kerber hemen servis kırarak cevap verdi. İkinci setin başında mükemmel puanlar izledik, setin sonunda Masha bir kez daha servis kırarak maçı uzattı.

Final setinin ikinci oyununda Kerber servis kırmayı başardı. 5-2’de maç puanı kaçıran Kerber sonraki oyunda, ilk sette de olduğu gibi seti kazanmak üzereyken servisini kırdırdı, Masha’nın servis attığı oyun ise müthiş bir çekişmeye sahne oldu. Kerber toplamda yedinci maç puanında maçı kazanmayı başardı.

İstatistiklere bakacak olursak, tahmin edileceği üzere Masha, Kerber’den daha riskli bir oyunu tercih etti. Sorun şu oldu, Masha rakibinin iki katı kadar sayıda winner üretirken, basit hata sayılarında rakibinin yaptığı basit hata sayısından dört katı kadar daha fazla basit hata yaptı.

Halep   6-3 / 6-0

Son iki yılın flaş ismi Simona Halep genç rakibi Zarina Diyas karşısında hiç zorlanmadı. Halep de oldukça genç bir tenisçi ama turnuvanın favorilerinden biri olduğunu yine gösterdi. Halep rakibinin iki katı sayıda winner ürettiği ve yarısı kadar sayıda basit hata yaptığı maçı 1 saatten kısa sürede bitirdi ve çeyrek finalist oldu. Genç Diyas’ın da iyi bir turnuva geçirdiğini belirteyim.

Lisicki 6-3 / 3-6 / 6-4

Günün üç sette kazanan diğer Alman’ı da Lisicki oldu. Lisicki-Shvedova maçı daha çok Lisicki’nin istediği gibi oynandı diyebiliriz. Lisicki’nin çift hata yapma rekoruna koştuğu maçta toplam puanlarda da durum 93-91 oldu. Daha önceki üç maçında toplam 13 çift hata yapan Lisicki bu maçta toplam 20 tane çift hata yaptı. Lisicki 2010’da Wimbledon’a katılmamıştı, onun haricinde son beş katılımında beşinci kez çeyrek final görmüş oldu.

Çeyrek Final

Safarova  6-3 / 6-0

Lucie Safarova ile Ekaterina Makarova arasındaki mücadele çekişmeli başladı. İlk sette bir kez servis kırabilen Safarova rakibine servis kırma şansı tanımadı ve seti 6-3’le kazandı. İkinci set ise Safarova için daha rahat geçti. Üç kez rakibinin servisi kıran Safarova winnerlarda 12-2’lik üstünlük sağladı, maç boyunca toplam 12 ace attı ve 2007’den yedi yıl sonra çıkışa geçirebildiği kariyerinde ilk kez grand slam yarı finaline ulaştı.

Kvitova 6-1 / 7-5

İki Çek oyuncunun yarı finalinde karizmatik isimli Barbora Zahlavova-Strycova maça heyecanlı başladı. Tecrübeli Kvitova ilk oyunda rakibinin servisini kırdı, daha sonra bir servis daha kırdı ve ilk seti rahat kazandı. İkinci sette ise ZS toparlandı, 3-3’e kadar servis kırma puanı bile olmazken ilk servis kıran ZS oldu. Arka arkaya servis kırmalardan sonra 5-5’te servis oyununu kazan Kvitova son oyunda da rakibinin servisini kırdı ve yarı finalde vatandaşı Safarova ile eşleşti. 2011 şampiyonu Petra son beş yılda üçüncü kez yarı finalde olacak. 28 yaşındaki ZS kariyerinin sonlarına doğru ilerlerken kariyerindeki en önemli başarıyı yakalamış oldu.

Çarşamba günü

Çarşamba günü Çekler yerine Almanlar’ı izleyeceğiz, karşılarında Rumen Halep ve Kanadalı
Bouchard olacak. Merkez Kort’ta günün ilk maçında Halep-Lisicki mücadele edecekler, 1 nolu kortta günün ilk maçı ise Bouchard-Kerber olacak. Halep yarı finalin büyük favorisi, zorlu dördüncü tur maçları oynayan Bouchard-Kerber’in mücadelesi şimdiden heyecan uyandırıyor.

arif.sahin@abcspor.com   

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular