https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

VELİ YİĞİT İLE DOBRA DOBRA

Okunması Gerekenler

SNOOKER TERİMLERİ-2 FAUL NEDİR

Faul nedir? Neleri kapsar? Faul, oyunun kurallarını ihlal eden hareket ve davranışlar bütünüdür. Snooker’da eğer bir vuruş sırasında faul tespit...

EMİN ADIMLARLA

EMİN ADIMLARLA Aslında kupa maçından sonra Sergen Yalçın’ın dediği gibi ligin gidişatını etkileyecek bir derbi değildi. Ancak bu maçın zirve...

ZİRVENİN SAHİBİ

ZİRVENİN SAHİBİ Evinde son 6 maçını kazanan Beşiktaş'ın konuğu, deplasmandaki 8 maçının 5'ini kazanmayı başaran Galatasaray'dı. Hangi takımın başarısının daha...

kaan ilhan resimTürk spor camiasının yükselen değeri sevgili Veli Yiğit ile geçtiğimiz haftalarda ligimize dair çok önemli röportaj gerçekleştirdik. Bütün sorularıma eksiksiz ve net cevaplar aldım. Kendisine ilgisinden dolayı bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelin şimdi röportajımızın detaylarına bakalım:

Hamza Hocanın gönderilişi ile başlamak istiyorum. Bu süreci yakından takip eden birisi olarak bizlere neler söylersiniz?

Hamza hocanın gidişi sezon başından beri konuşulan bir durumdu. Gidebilir, gidecek vs. gibi, hatta Cüneyt Tanman ilk göreve geldiğinde Hamza hocayla anlaşmazlıklar yaşandığı söylenmişti.

Neden göndermek istiyorlardı Hamza hocayı. 3 kupalı takımın teknik patronu, bu takıma 4. Yıldızı kazandırmış bir teknik adam. Başarısız olsa kabul edilebilir ama ortada başarı varken böyle bir eylemin içerisinde olunması bana mantıklı gelmiyor. Neler söylersiniz bu durumla ilgili?

Belki takım içinde de bazı sıkıntılar olmuştur hatta Hamza hoca gittiğinde ben ilk olarak başkan yardımcısı Nasuhi Sezgin ile konuştum telefonda. Nasuhi Bey bana ‘Hamza hocanın gidişinin Florya’daki disiplinsizlikten kaynaklandığını söyledi. Florya’da boşluk oluştuğunu ve bu boşluktan memnun olmadığını söyledi. Demek ki takım içerisinde de motive olmayan ya da olamayan oyuncularda vardı. Florya’da alışılmışın dışında bir yapı vardı.

veli 1Farklı yapıyı bizlere biraz daha açar mısınız?

Geçen sezon Abdürrahim Albayrak, Ali Dürüst vardı şuan onlar yok ve daha farklı bir yapı var dolayısıyla Hamza hoca ve yönetim arasında anlaşmazlık kaçınılmazdı. Hamza hoca zaten kendisi söyledi yöneticilerle aramızda uyuşmazlık oldu diye.

Mevcut yönetimin Hamza hocayı gönderme fikri ilk etapta nerede yeşerdi?

Hamza hocayı Trabzonspor maçından sonra gönderme planı vardı yönetimin. Galatasaray, Trabzon’u mağlup edince işler değişti.

Rapor krizini ve Umut Bulut olayını bizlere anlatır mısınız?

Şampiyonlar liginde Astana maçından sonra rapor krizi çıktı ortaya çıktı. Hamza hoca takımla ilgili raporu o an vermek istemedi.

Hamza hocanın Umut Bulut kadar koşan kaç futbolcu var? Sözü diğer futbolcuları rahatsız etti ve bu rahatsızlıktan ötürü Florya’da işler daha çok karışacak endişesiyle Hamza hocayı gönderdiler.

Hamza hocaya oyuncular çok kolay tepki göstermiyorlar mı? Neler söylersiniz bu durumla ilgili?

Kesinlikle öyle Kaan. Bir başka teknik adam olsa örneğin mevcut antrenör Mustafa Denizli ya da Fatih Terim’e bu tepkileri veremezler. Dediğin gibi kolay tepki gösterdiler bunun nedeni de Hamza hocanın iyi niyetinden kaynaklanıyor.

Sneijder’in biz iyi çalışmıyorduk sözünü nasıl yorumlamalıyız?

Sneijder bunu benim röportajımda söyledi. Burada maalesef farklı bir algı oluştu. Hamza hocanın tarafından sanki oyunlar çalıştırılmıyor gibiydi bu algı ama alakası dahi yoktu.

Sneijder bu sözünde genel olarak bahsediyor.  Kendilerinde motivasyon sıkıntılarının olduğunu, disiplinsizliğin oluştuğunu söylüyor. Burada Hamza hocaya en ufak bir söylemde dahi bulunmuyor.

Hamza hocayla bu olaydan sonra telefon görüşmesi gerçekleştirdiğinizde size neler söyledi?

Kendisine hocam röportajı seyrettiniz mi dedim? Hoca bana seyretmedim, duydum dedi. Ben de kendisinde röportajı ben yaptım, röportajı izleyin hocam dedim. Sizi eleştirmiyor kendisini ve takım arkadaşlarını eleştiriyor dedim.

Hamza hoca bana daha sonra geri dönüş yaparak söylediğin gibiymiş Veli dedi.

Bu süreçte Sneijder ile konuştunuz mu?

Evet konuştuk. Sneijder beni aradı bana ‘Seninle yaptığımız röportajda Hamza hocadan bahsettim mi dedi? Bende hayır bahsetmedin dedim ve bu sözlerini insanlar her yere çekebilir dedim.

Sneijder ve Hamza hocanın arasında telefon trafiği yaşandı mı?

Evet yaşandı. Sneijder ve Hamza hocada kendi arasında konuştular ve aralarında herhangi bir sıkıntı yok.

Hamza hocanın, Mustafa Denizli için ‘Mustafa hoca Galatasaray’ı önceden de takip ediyordu’ söylemi var. Yönetimin Mustafa Denizli’yle önceden görüşme durumu var mıydı?

Yoktu ama zaten göz önünde olan, takımı iyi takip ettiği ve analiz ettiği söylenen bir teknik adam profilindeydi Mustafa Denizli.

Mustafa Denizli’nin gelişiyle Florya’da hava değişti mi?

Kesinlikle değişti. Mustafa Denizli Florya’da varlığını hissettiriyor. Örneğin takım otobüsüne belirli kişileri almıyor bunun nedeni de oyuncularıyla birebir diyalog kurma. Ben durumu Galatasaray Erkek Basketbol takımının Oktay Mahmuti’li dönemine benzetiyorum. Oktay Mahmuti de o dönem her şeyi kendisi organize ederdi, her şeyden haberdar olmak isterdi. O dönemki Galatasaray Basketbol Takımı da çok önemli başarılara imza atmıştı.

Mustafa Denizli’nin yapmış olduğu bu durum oyuncular üzerinde çok iyi bir algı oluşturmuş durumda ve oyuncular Mustafa hocadan çekiniyor. Futbolcunun çekinmesi çok önemli.

Türk futbolcusuyla, Avrupa futbolcusunun durumu biraz daha farklı Kaan. Türk futbolcusunun hocasından çekinmesi gerekiyor.

veli 3Sayın Terim’in bugüne kadar ortaya koyduğu tavrı herkes eleştirirdi ve halen eleştiriyorlar ama Fatih hocanın ortaya koyduğu misyonunda ne kadar fazla haklı olduğunu görüyoruz.

Kesinlikle öyle. Bu tespitin Şenol Güneş içinde geçerli. Şenol Güneş’te sert ve otoriter bir teknik adamdır. Beşiktaş üzerindeki etkisini görüyoruz, daha önceki Trabzonspor ve Bursaspor’da bu etkilerini gördük.

Fatih Terim- Şenol Güneş- Mustafa Denizli bu 3 teknik adamın kendine has özellikleri de olsa aslında hepsi kendi özünde ‘disiplinli, sert, otoriter’ kimliği olan teknik direktörlerdir.

Galatarasay’da olası seçim bekliyor musunuz?

Galatasaray’da her an her şey olabilir çünkü her şey sonuçlara bağlı. Futbol takımının olumsuz sonuçlar alması durumunda seçim senaryosu olabilir ama erken seçim Haziran’dan önce olmaz.

Galatasaray Divan Kurulu’nun Dursun Özbek’e olan bakış açısı nasıl?

Çok ciddi şekilde başkana tepkiler var. Bu tepkilerin nedeni idari hatalardan dolayı. Fenerbahçe karşısında alınan hükmen mağlubiyet, Fenerbahçe’ye karşı yapılan erken yazılı açıklama, Sabri’nin kontratıyla ilgili durum vs. Bu durumlardan ve hatalardan dolayı Divan üyeleri başkana kızgın.

Galatasaray’a UEFA’dan ne türlü ceza gelecek?

Galatasaray, iki yıl erteleme cezası istedi. UEFA 1 yıl erteleme ve para cezası verecek içeriden aldığım bilgiler bu yönde. Çünkü UEFA, Galatasaray’ın iyi niyetini görüyor. Galatasaray’ın UEFA toplantısında bahsettiği konuları Şubat ayına kadar somut bir şekilde ortaya koyması gerekiyor.

UEFA toplantısında bahsedilen konular neydi?

  • Otel Projesi: Galatasaray takımı belgelerle otelinin inşasının hangi duruma geldiğini belirtecek.
  • Galatasaray Adasından Gelir Elde Etme: Mevcut adadan ne kadar gelir elde ediliyor belirtecek.
  • Devre arası Transferlerin Durumu: Oyuncu gönderdik, oyuncu aldık. Sattığımız ve gönderdiğimiz oyuncuların bonservislerinin tutarlarını UEFA’ya belirtecek.

Galatasaray idarecileri UEFA’nın karşısına çıktığı zaman UEFA Galatasaray’a verdiğin vaatleri yerine getirdin, senin iyi niyetini gördüm demesi gerekiyor.

Bu projeler UEFA’yı tatmin ediyor mu?

Evet, ediyor.

Galatasaray’ın gündeminde kaç oyuncu var ve kaç transfer yapacak?

En az iki veya üç oyuncu alacak. Mevkii olarak; orta sahanın ortası ve forvet.

Gelelim Beşiktaş’a. Kaleci konusunda inanılmaz zaaf yaşandı. Bu mevki için ismi geçen Ospina’da son durum nedir?

Mutlaka kaleye transfer yapılacak ama isimler konusunda acele etmeye gerek yok.

Tolga Zengin için neler söylemek istersiniz?

Tolga’nın maçtaki hataları elbette hatadır ama Tolga’nın yetenekleri de belli ölçüde. Bu düzeyde kızmak doğru değil. Yetenekleri belirli düzeyde olan bir oyuncudan fazlasını beklemek ve bu sınırda yetenekleri görüp transfer yapılmaması bana göre en büyük hatadır. Tolga’ya bu kadar yüklenmek yerine, mevkii için transfer yapamayanlara kızmak gerekiyor.

Beşiktaş’ın son haftaları getirememe fobisi sizce bu dönem tekrarlanır mı?

Ben bu sene biraz daha farklı olduğunu düşünüyorum. Geçen sezon alternatifsiz bir Beşiktaş vardı. Demba ba oynamadığı zaman Beşiktaş çöküyordu. Gökhan Töre olmadığı zaman aynı şekilde takım çöküyordu. Bu sezon Şenol hoca, Cenk Tosunu alternatifler arasına çıkarttı, Oğuzhan’ı piyasaya çıkarttı. Veli ve Tolga’da bu takıma gelince alternatifi bol bir Beşiktaş olacak. Beşiktaş’ın geçen sezonki hatalarını yapacağını düşünmüyorum ve bu sezonda benim güçlü şampiyon adayımdır.

Kaleci dışında transfer olacak mı?

Belki stoper alabilirler.

Beşiktaş’ta oyuncular üzerinden gidersek Andreas Beck beklentilerinizi karşıladı mı?

Karşıladı, çünkü kendisinden üst düzey bir şey beklemedim.

Fikret Orman için neler söylersiniz, başkan için nasıl değerlendirme yaparsınız?

Fikret Orman her geçen gün tecrübe kazanıyor. Şu dönemde biraz daha doğru hamleler yaptı, medyanın karşısına artık çok az çıkıyor. Futbolu Şenol Güneş’e bıraktı, yeşil sahaya hiç karışmıyor, Ümraniye’ye gitmiyor bütün yetki Şenol Güneş’te. Fikret Orman sadece kendisinin yapması gerektiği işleri yapıyor. Aynı Avrupa’daki başkanlar gibi davranıyor. İhtiyaç olması halinde sorun çözer bir durumda. Bence Fikret Orman örnek bir başkanlık profili sergiliyor.

Vodafone Arena bu sezon bitiyor mu?

Bu sezon için zor.

Gelelim Fenerbahçe’ye. Öncelikle şunu sormak istiyorum; Vitor Perreira- Fenerbahçe tandemi sizce tuttu mu?

Ben herkesten farklı olarak o tandemin tuttuğu kanaatindeyim. Aziz Yıldırım çok doğru bir iş yaptı sabırlı davrandı, hocasının arkasında durdu hatta Terraneo’yu saf dışı bıraktı ki burada da başkan çok doğru yaptı çünkü parayı veren Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe. Başkan bence süreci çok doğru yönetti o yüzdende o tandem tuttu.

Vitor Perreira’nın oynattığı futbolu doğru buluyor musunuz?

Doğru buluyorum. Avrupa’da başarılı olmak için doğru hamleler yapıyor, ben Perreira’nın başarılı olacağı kanaatindeyim.

Evet, göze hoş gelen hücum futbolu değil ama doğru futbol oynatıyor. Gol yememek çok önemli. Atletico Madrid’e baktığımızda gol yemeden başarılı oluyorlar yani takım savunmasını oturtan takımlar, eninde sonunda, sabırlı davrandıktan sonra başarılı oluyorlar. Bence Aziz Yıldırım’da bu durumun farkında olduğu için Vitor Perreira ’ya sonsuz destek veriyor.

Lig için Fenerbahçe’nin şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadro derinliği en fazla olan takım Fenerbahçe. Daha Van Persie devreye girmedi ve girecektir. Van Persie ben 34 hafta ilk 11’de oynarım düşüncesinden de kurtulursa Fenerbahçe takımı çok daha başarılı olacaktır ve şampiyonluk içinde şansını çok daha artıracaktır.

veli 2Fenerbahçe’de gelecek- gidecek oyuncular var mı?

Caner’in durumu her yıl olduğu gibi belirsiz. Hasan Ali Kaldırım, Vitor Perreira’nın gözdesi haline geldi. Caner’in Avrupa’ya transferi gerçekleşebilir çünkü Roberto Mancini, Caner’i beğendiğini her fırsatta söylüyor. Bakalım neler olacak.

Trabzonspor ile ilgili görüşlerinizi bizlere aktarır mısınız?

Bence Trabzonspor takımı çok iyi bir görünüm elde edecektir çünkü camia hatalarının farkında. İbrahim Hacıosmanoğlu yaptığı hataların bilincinde ve günah çıkartıyor bunlar doğru şeylerdir.

Muharrem Usta – İbrahim Hacıosmanoğlu – Celil Hekimoğlu bu üç ismin hem seçim öncesi hem de seçim sonrası el ele poz vermesi Trabzonspor camiasını güçlendirecektir.

3 Temmuz prangasından Muharrem Usta sizce kulübü kurtar mı?

Bence kurtarır.

Şampiyon kim olur?

Zor bir soru. Galatasaray’ın şampiyonluk şansını çok az görüyorum. Şampiyonluk Fenerbahçe ve Beşiktaş arasında gider gelir.

Son olarak milli takımımız için neler söylersiniz? Ben Fransa’da yarı finali görürüz diyorum.

Bende seninle aynı fikirdeyim Kaan. Yarı final göreceğiz. Kısa süreli ve tek maçlı turnuvalarda Fatih hoca Avrupa’nın motivasyon anlamında bir numarası. Fatih hoca her zaman olduğu gibi bu süreci çok iyi yönetecektir ve bizlere yeniden mutluluklar yaşatacaktır.

Not: Veli Yiğit ile röportajımızı Beşiktaş – Galatasaray derbisinden önce yaptık.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Saygılarımla..

Kaan İlhan

Twitter: @sinyorrkaan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

SNOOKER TERİMLERİ-2 FAUL NEDİR

Faul nedir? Neleri kapsar? Faul, oyunun kurallarını ihlal eden hareket ve davranışlar bütünüdür. Snooker’da eğer bir vuruş sırasında faul tespit...

EMİN ADIMLARLA

EMİN ADIMLARLA Aslında kupa maçından sonra Sergen Yalçın’ın dediği gibi ligin gidişatını etkileyecek bir derbi değildi. Ancak bu maçın zirve mücadelesindeki yakın puan durumunu düşünerek...

ZİRVENİN SAHİBİ

ZİRVENİN SAHİBİ Evinde son 6 maçını kazanan Beşiktaş'ın konuğu, deplasmandaki 8 maçının 5'ini kazanmayı başaran Galatasaray'dı. Hangi takımın başarısının daha tesadüfi olduğunun anlaşılacağı kapışmaya hava...

YANLIŞ TERCİHLER

2021’in ilk derbisinde Galatasaray Vodafone Park’ta Beşiktaş’a konuk oldu. Maça beklenmedik bir kadroyla çıkan bir Galatasaray vardı. Sağ bekte Linnes’in yerine Şener, stoperde Donk’un yerine...

NBA’DE BU SENE BELİRLEYİCİ FAKTÖR COVID-19

NBA’DE BU SENE BELİRLEYİCİ FAKTÖR COVID-19 Bir önceki yazımda takımlardan, kadrolarından, play-off ve şampiyonluk şanslarından bahsetmiştim. Ancak ligin başlamasıyla gördük ki bu sene belirleyici factor...

Benzer Konular