https://secureservercdn.net/45.40.150.47/48c.6e4.myftpupload.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

VE BAŞLIYORUZ

Okunması Gerekenler

DÜNYADA KADIN FUTBOLUNUN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENİYOR?

DÜNYADA KADIN FUTBOLUNUN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENİYOR? Daha önceki üç yazı dizimde, kadın futbolunu detaylı olarak incelemiştim. “Kadın Futbolu ve Geleceğini...

MONTREAL IMPACT İSMİNİ “CLUB DE FOOT MONTREAL” OLARAK DEĞİŞTİRDİ

Montreal Impact ismini "Club de Foot Montreal" olarak değiştirdi Montreal Impact, geçtiğimiz ayın son haftasında merakla beklenen yeni markasını digital...

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ

Bir dostum serzenişte bulundu, dedi ki kardeşim Altay'ı hep eleştirdin, bu sene maç kurtarıyor, yanıldın işte. Biraz övmen lazım,...

KAAN ILHANVE BAŞLIYORUZ

Euro 2016 için nefesler tutuldu… 24 takımın boy göstereceği büyük organizasyon yarın Fransa-Romanya maçıyla başlayacak.

Tarihinde 4. kez şampiyonada yer alacak olan milli takımımız Fatih Terim önderliğinde 3. kez böylesine büyük bir organizasyonda boy gösterecek. Euro 96’yla Avrupa’nın kapısını açan İmparator Terim, 2008 yılında ise Avrupa 3.cüsü olmayı başardı.

Biz bitti demeden bitmez parolasıyla çıktığımız Euro 2016 serüveninde ise bu kez rakipler Hırvatistan, İspanya ve gruptan gelen Çek Cumhuriyeti.

Gelin şimdi hem gruplara, hem hakemlere, hem statlara hem de takımlara yakından bakalım:

*** A GRUBU

FRANSA: Fransa milli takımı 9. kez Avrupa Futbol Şampiyonası sahnesinde boy gösterecek. 1984 ve 2000 yılında kupayı müzesine götürmeyi başaran Horozlar, bu sayısı 3’e çıkarma peşinde. Didier Descahamps yönetiminde farklı kimliğe bürünen Fransa, ev sahibi olma avantajını iyi değerlendirirse turnuvanın bana göre favorilerinden biri.

ROMANYA: Romanya elemeleri Kuzey İrlanda’nın ardından ikinci tamamlayarak Euro 2016 vizesi almaya başardı. 5. kez şampiyonada yer alacak olan Rumenler ikinci kez gruplardan çıkmanın peşindeler.

ARNAVUTLUK: Gianni De Biasi’nin öğrencileri ilk kez böylesine büyük bir organizasyonda yer alıyorlar.

İSVİÇRE: E grubundan topladığı 21 puan ile İngiltere’nin ardından ikinci sırada yer alarak turnuvaya katılmaya hak kazanan Vladimir Petkovic’in öğrencileri A grubunda güç rakiplerle mücadele edecek. Hatırlayacağınız üzere 2008’de milli takımımızla aynı grupta yer alan İsviçre kendi evinde düzenlenen o organizasyona grup aşamasında veda etmişti.

………………………………………………….

*** B GRUBU

İNGİLTERE: Topraklarında güneş batmayan imparatorluk 9. kez bu büyük turnuvada boy gösterecek. Avrupa Şampiyonası tarihinde yarı finalin ötesine geçemeyen İngilizler, yeni girdiği bu yapılanmayla finali gözlerine kestirmiş durumdalar. Grubunda Rusya, Slovakya ve Galler ile mücadele edecek Roy Hodgson’un öğrencileri bakalım yarı finalin ötesini görebilecekler mi?

RUSYA:  Avusturya’nın ardından grubunu ikinci sırada tamamlayan Ruslar, şampiyona vizesi almayı başardı. Teknik patron Leonid Slutsky takımının başında ilk kez böylesine büyük bir organizasyonda yer alacak.

GALLER: Galler’de şampiyonaya ilk kez katılanlar arasında. B Grubunda Belçika’nın ardından ikinci sırayı alarak finallere gitmeye hak kazandılar. Real Madrid’in süper starı Gareth Bale’nin de ilk büyük turnuvası olacak.

SLOVAKYA: Slovakya’da ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonasına katılan takımlar arasında. Slovakya C grubunda İspanya’nın ardından ikinci olarak finallere gitmeye hak kazandı. Teknik direktör Jan Kozak’ta ilk kez böylesine büyük bir turnuvaya katılıyor.

…………………………………………………

*** C GRUBU

ALMANYA: Panzerler, Avrupa Futbol Şampiyonasının elbette ki gediklisi. Almanya bu kupayı 3 kez müzesine götürmeyi başardı. Son dünya şampiyonu turnuvanın favorileri arasında.

UKRAYNA: 2012’nin Polonya ile ev sahibi bu kez karşımıza Fransa’da çıkıyor. Tarihinde ikinci kez bu organizasyonda yer alacak olan Yarmolenko ’nun öğrencileri C grubunda batı komşusu Polonya, Almanya ve Kuzey İrlanda ile mücadele edecek.

POLONYA: Avrupa Şampiyonasında 3. kez boy gösterecek. Bugüne kadar finallerde gruplardan çıkmayı başaramadı. Euro 2016 elemelerinde D grubunda Almanya’nın ardından grubu 2. bitirerek Fransa için vize aldı

KUZEY İRLANDA: Turnuvaya ilk kez katılanlar listesinde bende varım diyor. Euro 2016 elemelerinde F Grubunda topladığı 21 puanla adını finallere lider yazdırmayı başaran Michael O’Neill’ın öğrencileri bu zorlu D grubunda bir sürpriz yapacak mı? bunu hep birlikte göreceğiz.

………………………………………………………

*** D GRUBU

İSPANYA: Son şampiyon.. 10. kez finallerde bende varım diyen matadorlar, C grubunda Slovakya’nın önünde lider bitirerek turnuvaya katılmaya hak kazandı. Bu sezon itibarıyla İspanya futbolunun hızlı yükselişi, İspanyollarda bu kupayı 3. kez üst üste alma ümitlerini de canlı tutuyor. Her ne kadar kadronun yaş ortalaması yüksekse de İspanya adına yakışır şekilde mücadele verecektir. C grubunda Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile eşleşen matadorlar bakalım bu turnuva da neler yapacak?

TÜRKİYE: Biz bitti demeden bitmez ile başladık bu yola. Gruplarda ilk iki maçımızda aldığımız mağlubiyetlerle herkesin tamam gidemiyoruz dediği bir organizasyona başımız dimdik bir şekilde gidiyoruz.. Biz bitti demeden bitmedi ve bugün tarihimizde 4. kez Avrupa Futbol Şampiyonası finallerindeyiz. Rakiplerin kim olduğu hiç önemli değil. Euro 96 ile başladığımız bu sahneyi 2000 yılında çeyrek final oynayarak, 2008’de de yarı final oynayarak taçlandırdık ve bugün artık bu istatistiklerin üstüne koymaya sıra geldi. İnancım ilk günden beri tam ve inanıyorum bu  milli takım yarı final oynayacak..

ÇEK CUMHURİYETİ: Yugoslavya dağılmadan önce Çekoslovakya adıyla bildiğimiz bugünkü Çek Cumhuriyeti tarihinde 9. kez finallere katılıyor. 1979 yılında Çekoslovakya bu kupayı müzesine götürmeyi başardı. Teknik direktör Pavel Vrba tarihinde ilk kez böylesine büyük bir turnuvada boy gösterecek.

HIRVATİSTAN: Hırvatistan dendiği zaman aklıma ilk gelen elbette Euro 2008. Hırvatlar H grubunda İtalya’nın ardından 2. olarak turnuvaya katılmaya hak kazandı.

…………………………………………………..

*** E GRUBU

BELÇİKA: Turnuvanın gizli favorisi. Belçika Euro 2016’ya B gurubunda Galler’in önünde lider tamamlayarak katılmaya hak kazandı. Elemelerde 23 puan toplayan Belçika takımında Kevin D Bruyne ve Eden Hazard elemelerde 5 gol atarak Belçika takımının en fazla gol atan isimleri oldu.

İRLANDA CUMHURİYETİ: Şampiyonaya 3. kez katılacak olan İrlanda bu defa gruptan çıkmanın peşinde.  Teknik direktör Martin O’Neill ise takımın başında ilk kez bir Avrupa Şampiyonasında boy gösterecek.

İTALYA: Avrupa Futbolunun gelmiş geçmiş bana göre en büyük ekollerinden biri olan gök mavililer bu organizasyona toplamda 9 kez katılmaya hak kazandılar. 1968’de bu kupayı müzesine götürmeyi başaran İtalyanlar, bu sefer bu sayıyı ikiye çıkartarak turnuva öncesi çıkan spekülasyonlarda bir anlamda cevap vermenin peşinde olacaklar. Teknik direktör Antenio Conte ise takımın başında ilk kez böylesine büyük bir organizasyonda yer alacak. İtalya şampiyonaya 24 puan toplayarak katılmaya hak kazandığını belirtelim.

İSVEÇ: 6. kez bu turnuvada boy gösterecek olan İsveç, elemelerde 22 puan toplayarak finallere katılmaya hak kazandı.

………………………………………………………..

*** F GRUBU

PORTEKİZ: Akdeniz’ in incisi 7. kez finallerde boy gösterecek. 2004 yılında kendi ülkesinde düzenlenen şampiyonada finalde Yunanistan’a kaybeden Portekiz, 2008 yılında ise millî takımımızla birlikte A grubunda yer almıştı. 2012 finallerinde de boy gösteren Portekiz artık bu şampiyonada rotayı finale koymuş durumda. 21 puan toplayarak finallere katılmaya hak kazanan Fernando Santos’un öğrencilerinin omuzlarında hakikatten çok büyük bir yük var.

İZLANDA: Milli takımımızla beraber C grubundan finallere katılmaya hak kazandı. C Grubunu lider bitiren Lars Lagerback ’ın öğrencileri bu turnuvaya ilk kez katılarak aslında önceden tarih yazmayı başardılar. F Grubunda yer alan İzlanda bu turnuvada bir sürpriz yaparak son 16’ya kalmaya çalışacak.

AVUSTURYA: Tarihinde 2. kez turnuvaya katılmaya hak kazanan Avusturya,  Euro 2016’ya G Grubunu lider tamamlayarak katılmaya hak kazandı. Grubunu 28 puanla lider bitiren Marcel Koller’ın öğrencileri bakalım bu organizasyonda neler yapacak?

MACARİSTAN: Topladığı 22 puanla şampiyonaya katılmaya hak kazanan Macaristan tarihinde üçüncü defa finallerde olacak. Macaristan’ın finallere play-off’tan geldiğini hatırlatalım.

………………………………………………………

*** HAKEMLER

Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında toplamda 18 hakem düdük çalacak. Gururumuz Cüneyt Çakır hocamız da bu turnuvada ekibiyle birlikte boy gösterecek..

HAKEMLER

Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında toplamda 18 hakem düdük çalacak. Gururumuz Cüneyt Çakır hocamızda bu turnuvada ekibiyle birlikte boy gösterecek..

Milli gururumuz Cüneyt Çakır’ın ekibi ise şu isimlerden oluşuyor;

1.Yardımcı Hakem: Bahattin Duran

2.Yardımcı Hakem: Tarık Ongun

İlave Yardımcı 1. Hakem: Hüseyin Göçek

İlave Yardımcı 2. Hakem: Barış Şimşek

Yedek Yardımcı Hakem: Mustafa Emre Eyisoy

……………………………………………………….

*** STADLAR

1) Stade de France, Saint Denis: 80.000 kapasiteli tarihi statlardan biri. 28 Ocak 1998’de Fransa –İspanya maçı ile taraftarlara merhaba diyen stat 1998 Dünya Kupası maçlarına ve final maçına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca 2000 ve 2006 yılı şampiyonlar ligi finalinde -ev sahipliği yapan stat, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonasında ise birçok maça ev sahipliği yapacak. Şampiyonanın açılış ve kapanış maçları burada oynanacak.

2) Stade Felix Bollaert, Lens: Lens takımının maçlarını oynadığı stat. 41.908 kişilik kapasiteye sahip olan stat Fransa’nın en eski statlarından biridir. 1932 yılında açılan statta İngiliz mimarisinin etkisini görmek mümkün.

Bu stat ayrıca 1984 Avrupa Futbol Şampiyonası, 1998 Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapmıştır. Grubumuzda son maçımızı bu statta Çek Cumhuriyeti ile oynayacağız.

3) Parc des Princes, Paris (Prensler Parkı): Sözü bitiren statlardan bir tanesi. Enfes mimarisiyle 1897’de kapılarını açan bu stat birçok tarihi maçlara da ev sahipliği yaptı. Kapasitesi 48.713 kişilik olan stat, 1924 Yaz Olimpiyatları, 1938 Dünya Kupası, 1984 Avrupa Futbol Şampiyonası ve 1998 Dünya Kupası Maçlarına ev sahipliği yaptı.

A milli futbol takımımız ilk maçına bu statta Hırvatistan karşısında çıkacak.

4) Stade Velodrome, Marseille: Fransa’nın tarihi statlarından bir tanesi 1937 Haziran ayında hizmete açılan stat Olympique Marsilya takımına ev sahipliği yapmaktadır. Bu stat ayrıca 1938 ve 1998 Dünya Kupası Maçlarına ev sahipliği yaptı.

5) Grand Stade Lille Metropole: Lille takımına ev sahipliği yapmaktadır. Lille’nin eski stadı olan Stade Grimonprez Jooris ve Metropole statlarının yerine inşa edildi. 50.186 kişilik kapasiteye sahip olan stat bu şampiyonada birçok tarihi maça ev sahipliği yapacak.

6) Stade des Lumieres, Lyon : Nam-ı değer Stade Gerland.. Olympique Lyon takımına ev sahipliği yapmaktadır. Tarihi karşılaşmalara da ev sahipliği yapan statta unutulmaz en önemli olay ise 2003 Konfederasyon Kupası yarı final mücadelesinde Kamerun’un Kolombiya’yı 1-0 yendiği maçta, Kamerunlu oyuncu Marc-Vivien Foe  kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi olmuştu.

7) Nouveau Stade de Bordeaux: Şampiyona için yapılan statlardan biri. 2015 yılında açılan stattın kapasitesi 42.115 kişilik.

8) Stade Geoffroy Guichard, Saint Etiente: Tarih kokan statlardan biri. 1931 yılında açılan statta İngiliz esintilerini bulmak mümkün. Stat tribünleri 4 isme ayrılarak tanımlanmaktadır. 1984 Avrupa Futbol Şampiyonası, 1998 Dünya Kupası ve 2003 Konfederasyon Kupası maçlarına ev sahipliği yapmıştır.

9) Stadium Municipal, Toulouse: Fransa’nın en büyük 8. Stadyumudur. 35.472 kişilik kapasitesi olan stat, Toulouse takımına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 1998 Dünya Kupası maçlarına da ev sahipliği yapmıştır.

10) Allianz Riviera, Nice: Finansal zorluklardan dolayı stadın açılışı gecikmiştir. Fransa’nın 2016 ev sahipliği sonrasında devlet tarafından finansman problemi çözülerek Fransa futboluna kazandırılmıştır. Grubumuzda ikinci maçta karşılaşacağımız İspanya ile bu statta mücadele edeceğiz.

………………………………………………………

*** STATÜ

Bu şampiyonayı diğer şampiyonalardan ayıran en önemli özellik ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonasının 24 takımla oynanacak olmasıdır. Grup aşamasında takımlar 4’li gruplarda mücadele edecekler ve gruplarını ikinci sırada bitiren 12 takım ve 3. Sırada tamamlayan en iyi son 4 takım adlarını son 16 tura yazdıracaklar.

Peki, gruplarda olabilecek puan eşitliği durumunda tur atlayan takım nasıl belirlenecek?

Takımların kendi aralarında aldıkları puan, gol sayısı ve gol averajı eğer bu durumda da eşitlik varsa bu kriterler yeniden uygulanacak. Eğer eşitlik bozulmadıysa;

-Gol Averajı

-Gruptaki gol sayısı

-Eğer eşitlik iki takım arasındaysa ve bu takımlar grupta son maçta karşılaşmışlarsa bu takımlar arasındaki penaltı atışları

– Fair Play puanı

– 2015 Milli takımlar sıralaması

En iyi 4 grup üçüncüsünü belirlerken uygulanacak kriterler ise

– Puan

-Gol averajı

-Atılan gol sayısı

-Fair-play puanı

-2015 UEFA Milli takımlar sıralaması

Fair Play puanı nedir?

Grup aşamasına kadar devam edileceği gözüken ama turnuva bitimine kadar bütün otoritelerin kart şeceresini tutacağı puanlı şema.

Bir takımdan her oyuncu eğer sarı kart görürse oyuncu başına 1 puan, kırmızı kart görürse 3 puan, sarı+ kırmızı görürse 4 puan  (-) olarak yazılacak. Ve grup sonunda oluşan puan durumuna göre de gruptan kimin çıktığı veya çıkamadığı o kriter sıralamasında belli olacak.

2015 UEFA Milli Takım sıralamasında Türkiye kaçıncı sırada?

A Milli futbol takımımız 2015 UEFA sıralamasında 27.033 puanla 22. sırada yer alıyor.

Saygılarımla…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

Mail: kaan.ilhan@abcspor.com

Twitter: @kaanilhan_

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Önceki İçerikBU KEZ CLEVELAND !
Sonraki İçerikKUSURSUZ FENERBAHÇE

Son Haberler

DÜNYADA KADIN FUTBOLUNUN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENİYOR?

DÜNYADA KADIN FUTBOLUNUN GELECEĞİ NASIL ŞEKİLLENİYOR? Daha önceki üç yazı dizimde, kadın futbolunu detaylı olarak incelemiştim. “Kadın Futbolu ve Geleceğini...

MONTREAL IMPACT İSMİNİ “CLUB DE FOOT MONTREAL” OLARAK DEĞİŞTİRDİ

Montreal Impact ismini "Club de Foot Montreal" olarak değiştirdi Montreal Impact, geçtiğimiz ayın son haftasında merakla beklenen yeni markasını digital ortamda yaptığı bir lansman ile...

TAKKE DÜŞTÜ KEL GÖRÜNDÜ

Bir dostum serzenişte bulundu, dedi ki kardeşim Altay'ı hep eleştirdin, bu sene maç kurtarıyor, yanıldın işte. Biraz övmen lazım, hiç övgüyle bahsettiğini hatırlamıyorum. Çok iyi...

ÇOK AĞIR

O kötüydü, bu kötüydüye girmeden önce şunu söylemek istiyorum. Sahada kim oynarsa oynasın, taktik diziliş ne olursa olsun, şampiyonluk yarışındaki Fenerbahçe sahaya bu ruh...

TEK KADINLARDA NAOMI, TEK ERKEKLERDE DJOKOVIC

Japon raket Naomi Osaka Avustralya Açık finalinde 22 numaralı seri başı Jennifer Brady'yi 6-4, 6-3'lük setlerle geçerek dördüncü Grand Slam şampiyonluğuna ulaştı. İki tenisçinin de...

Benzer Konular