https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KUSURSUZ FENERBAHÇE

Okunması Gerekenler

fersu yaziÜlker Arena beklendiği gibi doluydu. Atmosfer Euroleague maçlarını aratmadı, sarı lacivertli taraftarlar hep maçın içindeydiler. Fenerbahçe’de koç Obradovic 6.yabancı için yine tercihini Kalinic’den yana kullanırken, ilk beşte de bir değişiklik yapmadı ikiz kulelerle başladı. Koç Çakı ise sakatlığı geçen ve 4 gündür formasından uzak olan Diebler’ı kadroya alarak seri boyunca takımının dış şutlarda yaşadığı problemi gidermek istedi, Tyus sınıra takan oyuncu oldu. Misafir takım da alıştığımız beşiyle sahada yer aldı, Doğuş-Heurtel ikilisinden vazgeçmediler.
BİRİNCİ ÇEYREK
fb efes 21Anadolu Efes sanki ev sahibiymiş gibi savunmada sert başlayan, geri adım atmayan ve sonrasında da Dunston’ın blokları ile yakalanan hızlı hücum sayılarını tempoya çeviren taraf oldu. Heurtel liderliğinde topu iyi çeviren ve set hücumlarında da potaya giden misafir takım Udoh ve Vesely’e rağmen boyalı alanı penetrelerle iyi kullandı. Fenerbahçe ise hücumda sadece Datome üzerinden üretmeye çalıştı, pas trafiğini sağlayamadılar ilk bölümlerde.
Dixon ve Bogdanovic’in savunmada kolay geçilmeleri ile Heurtel çok rahat hareket etmeye devam etti. Onun penetre paslarını iyi kullanan ve dış atışları da devreye sokan Anadolu Efes savunmada ise Doğuş liderliğinde sertliği ve baskıyı sürdürdü. Aynı Doğuş dışarıda Fenerbahçe’nin kendisini riske etmesini sürekli potaya giderek cezalandırdı ve ekstra 7 sayı buldu ilk çeyrekte.
Sarı lacivertliler ise Dixon’ın bulduğu ufak boşlukları üçlük isabetlere çevirmesi sayesinde skora tutundu. Tabi topu Udoh’a alçak postta indirmeyi hatırlamaları ve Tyus’ın olmadığı bir günde, daha ilk 6 dakika yeni geçilmişken Dunston’a 2.faulünü aldırmaları da hayli önemliydi. Genç Ahmet’in oyunda olduğu bölümleri hemen Udoh-Vesely arasındaki pas köprüsünü kullanarak çok iyi değerlendirdi ev sahibi. Lacivert beyazlılarda ise Doğuş ve Heurtel’in kenara gelmesinin ardından Granger onların bıraktığı yerden devam edemeyince ve sahadaki tek yaratıcı olarak kalınca hücumlar kısırlaştı, koç Çakı adına maçın yanlış rotasyon tercihlerinden biriydi.
İç-dış gengesini kuran ve Datome ile Bogdannovic’i de yay gerisinden devreye sokan Fenerbahçe tutuk başladığı maçta rakibinin Dunston’dan sonra genç Ahmet ile pota altında zayıflamasını ve Heurtel ile Doğuş kenardayken hücumda üretememesini iyi kullandı, farkı 8 sayıya kadar çıkardı.
İKİNCİ ÇEYREK
fb efes 26Anadolu Efes Doğuş-Heurtel ikilisi ile yine ritim bulan ve sürekli potaya giden taraf oldu. Fenerbahçe’nin dengesini bozan ve Dunston ile yine hücum ribaundlarında etkili olan misafir takım savunmada ise ilk çeyreğin aksine Fenerbahçe’nin pota altındaki etkinliğine çözüm bulamadı. İkili oyunlar sonrası topu rahatça boyalı alana geçirmeye başladı sarı lacivertliler.
Fenerbahçe hücumda kenarda olan Bogdanovic ve Dixon’ı aradı. Melih’ten bu kez hiç katkı gelmedi ki Sloukas da Doğuş’un karşısında etkili olamadı, potaya gidemeyince istediği organizasyonları da kuramadı. Kalinic ve Datome de eşleşmelerde Saric’i durdurmakta zorlandılar, Hırvat forvetin çok yönlü oyunu onları zorladı savunmada.Udoh’un kenarda olması ve Diebler’ın da Datome üzerinde uyguladığı etkili baskı sarı lacivertlilerin hücum performanslarının düşmesine neden oldu. Aynı Diebler ise hücumda maç eksikliğinin acısını çok çekti yaptığı yanlış tercihler ve top kayıpları ile. Bu da
Fenerbahçe’nin üretemediği bölümde Anadolu Efes’in farkı kapatma fırsatını bir çok kez boş geçmesine neden oldu.
İki takım da savunmaları sertleştirmişken topu pota altına indiren ve önce Vesely sonra da Udoh’u iyi kullanan Fenerbahçe, kenardan dinlenerek gelen Dixon’ın dış şutları ile de farkın çift haneler altına inmesine izin vermedi. Anadolu Efes yine Brown’ın oyunda olduğu bölümlerde hem savunmada hem de hücumda net bir düşüş yaşadı, Amerikalı forvet katkı veremediği gibi ciddi bir zarar da verdi lacivert beyazlılara. Özellikle Kalinic’in 4 numarada oynadığı bölümlerde Fenerbahçe hücumda hep bir adım öndeydi. Sırp forveti iyi kullandılar.
Koç Çakı son 3 dakikaya girilirken Saric-Brown-Dunston üçlüsünü birlikte sahada tuttu. Bu uzun beşle Udoh-Vesely ikilisinin sağladığı ribaund üstünlüğünü tekrar ele geçiren Anadolu Efes Granger’ın devreye girememesinden dolayı hücumda hep sorun yaşadı. Doğuş’un toplu ve topsuz potaya gidişleri sayesinde ayakta kalmaya çalıştılar.
Her iki takımın da dönem dönem pota altını çok iyi kullandığı ilk yarıda Fenerbahçe’nin farklı önde olmasının sebebi ise üç sayılık atışlardı. Lacivert beyazlılar 1/9’d kalırken sarı lacivertliler ise 6/9 gibi çok iyi bir yüzde yakaladılar.
ÜÇÜNCÜ ÇEYREK
fb efes 28Koç Obradovic haklı olarak 3 faullü Vesely’i riske etmedi. Ancak tabiki bunun da etkisi Anadolu Efes’in Dunston ve Doğuş’un pota altı harekatlarının daha verimli olmasıydı. Ayrıca Saric de yüzü dönük oynama avantajını Udoh eşleşmesinde iyi kullandı. Fenerbahçe ise farkı hücumdaki performansı ile korudu, Dixon yüzdeli atmaya devam etti yay gerisinden. 3.faulünü alan ve yorulan Doğuş’a karşı boş atışlar buldu.
Maçın kırılma anı ise koç Obradovic’in ikinci yarıya Kalinic’i Heurtel’in üzerine vermesiydi, fizik üstünlüğü ve serliği ile Heurtel’i hayli zorladı, oyunun içine girmesini engelledi Fransız guardın. Sırp forvet ilk yarıda kaldığı yerden deva etti ve hücumda da etkili oldu. Bulduğu kritik üçlüklerle takımının hep bir adım önde olmasını sağladı. Anadolu Efes ise karşılığı Diebler ve Saric’in üçlükleri ile verdi.
Ancak koç Çakı’nın Brown-Saric kararı yine işleri yokuşa sürdü. Hem savunma düştü hem de hücumda topu alçak posta indiremeyen Anadolu Efes’e karşı baskıyı iyice arttırdı koç Obradovic. Bu baskı Granger’ın da bir türlü oyuna girememesinin temel nedeniydi. Brown’ın yüzü dönük zorlama birebirleri Anadolu Efes’i düzenden çıkardı, hücumda ritim kaybetmelerine neden oldu. Boyalı alanda bir blok tehditi olmadığını gören Dixon da bol bol penetre ederek bugün eli sıcak olan arkadaşlarının, başta Bogdanovic ve Datome’nin, yay gerisinden rahat atışlar bulmalarını sağladı. Üst üste gelen üçlüklerle fark 23 sayıya kadar çıktı.
Sloukas ve Dixon liderliğinde ikili oyunları sürekli potaya giderek oynamaya başlayan Fenerbahçe Dunston’ın kenarda olduğu her dakikada Anadolu Efes savunmasını göbekten delmeyi başardı. Bunun sonrasında da gömülmek zorunda kalan lacivert beyazlılar, potalarında üçlük yağmuru izlemeye başladılar.
DÖRDÜNCÜ ÇEYREK
fb efes 27Koç Obradovic’in pivotsuz Barış artı Kalinic ile başladığı beşe karşı Saric’in pota altından ve Diebler’ın yay gerisinden bulduğu atışlarla istekli başladı Anadolu Efes. Ev sahibi ise ribaundlarda zorlandı özellikle Dunston’a karşı ve hücumda da potaya gitmek yerine ekstra pasları fazla forse edip top kayıpları yaptılar.
Rakibinin farkı biraz olsun kapattığını gören Fenerbahçe koç Obradovic’in sahaya sürdüğü Udoh’u kullanınca tekrar kendine geldi, farkın erimesine izin vermedi. Ancak farkın yirmilere çıkması ile konsantrasyonlarını kaybeden sarı lacivertliler üst üste top kayıpları ile Anadolu Efes’e altın tepside fırsatlar sundular. Anadolu Efes ise aceleci davranıp bu fırsatları değerlendiremeyince Fenerbahçe hızlı hücumlarla cezayı kesen taraf oldu, geri dönüşe izin vermediler.
Son bölümde hücumda rahatlayan ve üçlük atışlardaki yüksek yüzdesini Dixon ve Bogdanovic ile devam ettiren Fenerbahçe Anadolu Efes’i tamamen sahadan sildi. Doğuş, Dunston ve Saric dışında neredeyse yokları oynayan lacivert beyazlılarda Granger ve Heurtel’in performansları yine belirleyici oldu. Özellikle Heurtel’i Kalinic ile ikinci yarıda çok iyi savunan Fenerbahçe Granger’ın maça gelmediği bir günde rakibinin en önemli yaratıcısını susturup, maçın içine sokmadan farklı kazanmayı bildi.
Koç Çakı’nın Diebler tercihi ve Tyus’ın kadroda olmaması, genç Ahmet’in de beklenen performansın çok gerisinde kalması faul problemine erken girmiş Vesely’nin eşleşmesini Anadolu Efes’in kullanamamasına neden oldu. Üçlüklerin bu kadar kaçtığı bir günde pota altını da kullanamayan lacivert beyazlılara karşı Fenerbahçe de Final Four performansını sahaya koyunca zorlanmadan kazandı.
skorboard 1Hücumda kusursuza yakın bir maç çıkaran sarı lacivertliler yay gerisinden harika bir yüzdeyle %61 ile oynadıkları gibi yaptıkları 23 asist ile de ne kadar organize ve çok yönlü bir takım olduklarını tekrar gösterdiler. Fenerbahçe seride 3-1 öne geçti ve artık şampiyonluğa sadece 1 galibiyet uzaklıkta, serinin 5.maçı Cumartesi günü Abdi İpekçi’de oynanacak.

 

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: fersu.deniz@abcspor.com

twitter: @fersudeniz

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular