ÜVEY EVLAT WNBA!

Okunması Gerekenler

GALATASARAY ÇOK RAHAT

GALATASARAY ÇOK RAHAT Sarı-Kırmızılılar UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda kardeş ülke Azerbaycan’ın Neftci Bakü takımıyla deplasmanda karşılaştı. Karşılaşmaya Galatasaray...

PAZARLAMA BAŞARISI: PARIS SAINT-GERMAIN FC

PAZARLAMA BAŞARISI: PARIS SAINT-GERMAIN FC Daha önceki yazılarımda Futbolda Pazarlama konusunu derinlemesine incelemiştim. Bu yazımda size bir başarı öyküsü Paris...

CESARETLİ OL VE KAZAN

CESARETLİ OL VE KAZAN Yeni sezonun ilk haftasında ve aynı zamanda ilk derbisinde Trabzon'a konuk olan Beşiktaş'ta kadrodaki eksiklere ve...

Dünyanın en büyük basketbol organizasyonu dendiğinde hepimiz biliriz ki, bunun cevabı yoruma bile açık olmayacak şekilde NBA’dir!

Oyuncuların milyon dolarlık kontratlar yaptığı, hatta TOP 10’daki isimlerin senede, reklam gelirleri hariç 20 Milyon doların üstünde kazandıkları, spor demenin az kaçacağı bir festival, Amerikalıların deyimiyle Dünya Şampiyonunu belirleyecek organizasyonun ismidir.

Aynı şekilde kadınlarda da assolist olan lig WNBA’dır. 1997 senesinden beri devam eden lig herkesin hayalini süsler ve en iyi oyuncular orda oynar ama tek bir farkla.. Kadınlarda kazanılan para için amatör kelimesi bile az kaçar!

Bütün WNBA organizasyonu SALARY CAP gözönüne alındığında, alt ücret $37.950, üst limit ise SADECE $107.000’dir ( o da alacağı ekstra ödüllerle).

china12 takımlı ligde tüm takımlar dahil bütün organizasyon $10.500.000 civarı tutarken, NBA’de bu rakamın üstünde kazanan TEK BİR OYUNCU SAYISI bile 50’den fazladır!

ONUN içindir ki,  Britney Griner, Diana Taurasi, Maya Moore, Candace Parker ve diğer bütün dünya yıldızları sezon biter bitmez soluğu Avrupa, Çin veya Avustralya liglerinde alırlar.

Tabii ki bu bahsettiğimiz gelir, oyuncuların kulüplerinden alabildikleri.. Giydikleri ayakkabı, taktıkları şapka veya ellerindeki içecek vs vs.. gibi reklamlardan kazandıkları paralar da var. AMA sadece Kuzey Amerika’dan gelen geliri baz alırsak, milyon dolar kazanç barajını geçen oyuncu sayısı 10’u bulmaz bile!

Sanmayın ki kulüplerin oyuncular verdikleri ücretler düşük diye her kulüb sezonu artıda kapatıyor. Tam tersine belki oyuncu kontratları her ekipte sadece toplam 1 milyon dolar ama kamplar, deplasmanlar yolcukları ve kalınan oteller, her kulübün doktorları, masörleri, 15-20 kişilik head office çalışanları, güvenlik ve akla gelmeyen birçok masraf toplandığında senelik 3-4 milyon dolarlık bir harcama oluyor ve bunu çıkartan takım sayısı sadece 1!

WNBA22013 sezonunda şampiyon olan Minnesota Lynx haricinde kar eden başka bir takım olmamıştı. Bu sene de bunun değişeceğini sanmıyorum.

Hiçbir zaman BIG FOUR yani NBA, NHL, NFL, MLB arasına giremeyen ve giremeyecek olan Kadın Basketbolunun en büyük geliri senelik 12 Milyon dolarlık ESPN’den gelen naklen yayın parası ve o da 12 takıma bölünüyor.

Mesela NBA’de TV GELİRİNİN TAM 930 Milyon Dolar yani WNBA’in yaklaşık 80 katı olduğunu da belirtmiş olalım!

PEKİ bu organizasyon nasıl ayakta kalıyorun cevabı ise çok basit; kulüp sahipleri!

12 takımdan 6 tanesinin sahibinin aynı zamanda NBA takımı da var ve diğer 6 kulübün sahipleri de ülke genelinde bilinen, çok zengin şirketler ya da iş adamları.

WNBA3Bu düzen değişir mi ? Bence zor!

1.Sezon kışın değil yazın oynanıyor ve ilgi azalıyor. Ve sadece 3-4 ay sürüyor!

2.Rating yukarıda saydığımız 4 büyük ligin yanından bile geçmediği için sponsorlar kar edemeyeceği suya girmek istemiyor.

3.Tavuk yumurta, yumurta tavuk ilişkisi gibi, rating olmadan para girişi olmuyor, olmayınca da reklam hafif kalıyor ve rating olmuyor!

4.Daha 17 senelik bir geçmişe sahip olduğu için, kulübe bağlılık, nostaljik tarihi anılar veya fanatik bir seyirci grupları da yok.

5.Maalesef erkek değil kadın sporu olması da bu düşük rating’deki en önemli etkenlerde biri.

AMERİKALILAR normalde kar etmeyeceği hiçbir işe girmezler ama WNBA herhalde bu ülke genelindeki takım sporları içindeki tek istisna spor dalı!

ABCSPOR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Haberler

GALATASARAY ÇOK RAHAT

GALATASARAY ÇOK RAHAT Sarı-Kırmızılılar UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turunda kardeş ülke Azerbaycan’ın Neftci Bakü takımıyla deplasmanda karşılaştı. Karşılaşmaya Galatasaray...

PAZARLAMA BAŞARISI: PARIS SAINT-GERMAIN FC

PAZARLAMA BAŞARISI: PARIS SAINT-GERMAIN FC Daha önceki yazılarımda Futbolda Pazarlama konusunu derinlemesine incelemiştim. Bu yazımda size bir başarı öyküsü Paris Saint Germain’den söz etmek isterim. İşin...

CESARETLİ OL VE KAZAN

CESARETLİ OL VE KAZAN Yeni sezonun ilk haftasında ve aynı zamanda ilk derbisinde Trabzon'a konuk olan Beşiktaş'ta kadrodaki eksiklere ve henüz gerçekleşmeyen transferlere, bir de...

NİHAYET YENİ ŞAMPİYON

Bu yıl 140. kez düzenlenen Amerika Açık Covid-19 pandemisi sebebiyle bir çok ilke sahip oldu. 143 yıllık Grand Slam'ler tarihinde ilk kez bir şampiyona...

AMERİKA AÇIK TEK KADINLAR ŞAMPİYONU NAOMI OSAKA

Japon raket Naomi Osaka, 2018'in ardından 2020'de de Amerika Açık kadınlarda şampiyonluğa ulaştı. Belaruslu rakibesi Victoria Azarenka'yı 1-6, 6-3 ve 6-3'lük setlerle 2-1 mağlup eden...

Benzer Konular