https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

USTA KOÇ, TERS TAKIM, ÜÇÜNCÜ MAÇIMIZ UKRAYNA İLE

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENSarı lacivertlileri analiz ederken önce koçtan başlamak gerektiğini düşünüyorum. 1947 doğumlu ünlü amerikalı antrenör Mike FRATELLO, 26 sene gibi uzun bir süre NBA koçluğu yapmış ve 3 takımda( Atlanta, Cleveland,Memphis) 1200’den fazla maça çıkmış bir isim. Hatırlatalım, Ukrayna onunla BİRLİKTE, tarihinde İLK KEZ bir Dünya Şampiyonasında yer alıyor.

1992’de FIBA’ya katılan Ukrayna, tecrübeli koç önderliğinde, Son Avrupa Şampiyonasında beklenilenin üstünde bir performans gösterip 6.sırayı almış ve bu başarı onlara İspanya/2014 vizesini getirmişti.

JETTERDevşirme oyuncu olarak Pooh JETER var ve takımın hem organizasyonu hem de ofansif yönde en önemli silahlarının başında geliyor. Atan, attıran, adam eksilten bir oyuncu ama o dışardayken onu yedekleyen isimler ona yakın kalitede değil ve bu Ukrayna için çok önemli bir handikap.

Bir diğer önemli oyuncu da Sergiy GLADYR . Kesin bir şutör ve soğukkanlı yapısıyla Ukrayan kadrosunun en kilit isimlerinden.

Boyalı alan ve uzun oyunculara geçersek, NBA’de forma giyemese de Phoneix Suns kadrosunda bulunan KRAVTSOV, kalitesini ilk maçta göstererek kazanılan Dominik maçında 13 sayı 7 ribaund ile büyük katkı sağladı ama ikinci maçta 8 ribaund almasına rağmen, 81-76 kaybettikleri Finlandiya maçında, Finli uzunlar boyalı alanda önüne duvar örerek sayı atmasını engellediler.

UKRAYNA15Ayrıca NARYAZHKO, KORNIENKO gibi isimler de dünya yıldızı olmasalar da, yabana atılacak uzunlar değil.

Normal şartlarda kağıt üstünde ağır basan taraf biziz ama karşımızda içeriyi çok iyi kapatan, size’li uzunlara ve Jeter-Gladyr gibi alev aldıklarında tutulması çok zor iki skorere sahipler.

Gladyr Finlandiya maçında erkenden sakatlanınca takımda tek dış şut opsiyonu Jetter kalmıştı ve bu onlara pahalıya maloldu. Bizim maçta oynayamazsa işimiz çok daha kolay olur ama fit bir şekilde sahada yer alırsa kimse elimizi kolumuzu sallayarak kazanacağımız bir maç beklemesin!

Birçok takım hücumda sayı buldukça, moral ve özgüvenle savunmasını sertleştirir ama Ukrayna tam tersi. Onların savunma dengesini bozmamız gerekiyor. Ribaundlar çok önemli ve Jetter’i kitlersek rakibin ana damarını kesmiş oluruz. Diğer oyuncular kendileri aşsa da, takımın en önemli dişlisi olan siyahi oyun kurucu iyi oynamadan bizi yenmelerine ihtimal olmadığını düşünüyorum.

GLADYIRGruptan çıkmak önemli ama ikinci veya üçüncü çıkmanın farkı çok büyük! Hazır dişimize göre bir grup bulmuşuz, bu fırsatı kaçırmamak gerekiyor.

Bulunduğumuz C GRUBU, Amerika’yı kenara alırsak birbirine yakın kalitede 5 takımdan oluşuyor ve grupta büyük olasılık 2 hatta 3’lü averaj sonucu çıkan veya dışarda kalan takımlar olacaktır.

Güzel başladık, umarız güzel devam eder..

Başarılar 12 DEV ADAM, kalbimiz ve dualarımız sizlerle..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular