https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

UŞAK SPORTİF- YENİ SEZONA BAKIŞ

Okunması Gerekenler

ARIF SAHIN-2Önceki yıl TBL’ye yükselen Uşak Sportif çok iyi bir ilk sezon geçirdi ve ligi yedinci sırada tamamlayarak Avrupa vizesi aldı. Yeni sezon öncesi ligde play-off yapamayan takımlar çok etkileyici kadrolar kurarken, Uşak’ın yerinde saydığını söyleyebiliriz.

KADRO

Uşak Sportif’in en önemli başarısı kadrodaki önemli oyuncuları tutmak oldu. Rotasyona bakalım…

Chris Warren – Rahim Rızvanoğlu

 Courtney Fells – İbrahim Yıldırım

 Justin Carter – Uluğ Kaçaniku – Özcan Sürücü

 Miha Zupan – Orhan Hacıyeva – Erdinç Balto

 Eric Buckner – Sertaç Şanlı

USAK10Geçen sezon 3+2 yabancı kuralını Uşak iyi değerlendirmeye çalışmıştı. Dört yabancıyla oynayan Uşak pivot olarak Holman’ı kullanmıştı, iyi bir yedek Türk pivot olsaydı işler değişebilirdi ama pota altında Zupan oynamak zorunda kalınca takım da sınırlandı.

Gard rotasyonunda Yiğitcan Turna/Rahim Rızvanoğlu değişikliği çok yerinde oldu. Geçtiğimiz sezonda Yiğitcan Turna Warren’ı iyi yedekleyemedi ve kendisinden beklenen asist katkısını sağlayamadı. Geçtiğimiz sezon TB2L’de İTÜ gibi vasat bir takımda oynayıp ligin asist kralı olan Rahim, kötü şut atıyor ama Warren’ı yeteri kadar dinlendirip Carter-Zupan/Haciyeva için aranan pozisyonları da yaratabilir.

Kariyerinde şu ana kadar istikrarsız bir çizgi çizen ve birçok ülke gezen Courtney Fells bir türlü NBA’de oynama şansı bulamadı. Geçtiğimiz sezon D-League’de ve Venezuela’da başarılı performanslar ortaya koyan Fells için bu istatistikler kıstas olur mu, bilinmez. Şu anda ne vereceği en şüpheli olan oyuncu gibi duruyor kadroda.

Geçtiğimiz sezon bana göre ligin en iyi oyuncularından biri olan Justin Carter için söyleyecek bir şey yok, Avrupa’dan teklifler almasına rağmen Uşak’la sözleşme uzatmayı tercih etti, sanırım bir sonraki sezon kendisini önemli bir Avrupa takımında izleyeceğiz. Chris Warren için de benzer ifadeleri kullanabilirim.

CARTERAlper Saruhan’ın yerine transfer edilen Uluğ Kaçaniku da geçtiğimiz sezonu TB2L’de Aydem Pamukkale formasıyla geçirmişti. Tecrübesiyle aşağı-yukarı ‘Alper Saruhan etkisi’ yaratacağını düşünüyorum.

Miha Zupan-Orhan Hacıyeva ikilisi takımda kaldılar, bence o pozisyon için çok iyi bir ikili, şimdi pivota da kaymak zorunda kalmayacaklar ve Rahim-Fells’in takıma katılmasıyla istedikleri pozisyonları bulmaları daha olası.

İki yıldır önce Uşak’ın, sonra da İBB’nin lige yükselmesinde önemli pay sahibi olan Eric Buckner sonunda TBL’ye transfer oldu. Geçtiğimiz sezon İBB’de sezonu double-double ortalamalarıyla tamamlayan Buckner Holman’ı fazla aratmayacak gibi duruyor, Sertaç’la iyi bir pota altı ikilisi olabilirler.

KOÇ DEĞİŞİKLİĞİ

Geçtiğimiz sezon ligin en iyi koçu olmayı hak eden Ozan Bulkaz yeni sezon hazırlıkları başlarken radikal bir karar aldı ve yönetime ‘’Bir yıl koçluğa ara vermek ve yardımcısı Mehmet Kabaran’la yer değiştirmek istediğini’’ bildirdi, bu da kabul edildi. Bulkaz’ın bu tercihi Türkiye’de görmeye alışık olduğumuz bir hareket değil, ben de önce Bulkaz’ın istifa edeceğini düşündüm ama durum öyle değil. Bulkaz gerçekten de yardımcısı Kabaran’a şans tanımak ve bir sezon kendisini dinlendirmek için böyle bir karar verdi, takımda yardımcı koç olarak görev yapacak.

 TAHMİN

Trabzon-Telekom-Gaziantep ve ikinci ligden yükselen Darüşşafaka Doğuş önemli kadrolar kurarken Uşak yerinde saydı gibi duruyor. Uşak’ın yeni transferlerinde takıma seviye atlatacak tek oyuncu Courtney Fells. Rahim-Buckner-Uluğ takımdan ayrılanların yerlerini dolduracaklar, Uşak geçtiğimiz sezona göre daha fazla opsiyona sahip olan bir kadro kurdu, geçtiğimiz sezonun aksine sürpriz takım olmayacaklar bu sefer, Avrupa maçlarıyla beraber işleri daha zor olacaktır.

Yazarın tüm yazıları için tıklayın

arif.sahin@abcspor.com

Son Haberler

SİZİNLE GURUR DUYUYORUZ

Ne kadar güzel pankart asmışlar numaralı tribüne :" Sizinle gurur duyuyoruz". Trabzon'daki linç ortamından başları dimdik çıkan, birbirlerine destek olan,...

Benzer Konular