https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

US OPEN FİNALİ, BİR DEVRİN SONU

Okunması Gerekenler

EMRAH

Uzun süredir sallanan Büyük Dörtlü,hatta biz Büyük Üçlü diyelim ona, çünkü Murray iki senedir ortalarda yok, sonunda yıkıldı ve US Open 2014 yeni bir şampiyon çıkaracak.
Marat Safin’in 2005 yılında Lleyton Hewitt’i yenerek kazandığı Avustralya Açık finalinden beri ilk defa bir Grand Slam finalinde Federer, Nadal ya da Djokovic’ten en az birini göremeyeceğiz.
Son 10 yıldır Grand Slam finallerinde böylesine bir sürpriz yaşanmamıştı. Bir diğer ilginç olay ise yine yıllar sonra bir sezonda iki değişik oyuncu ilk Major zaferini kazanmış olacak.
İlk finalist Japon Kei Nishikori erkeklerde Grand Slam finaline yükselen ilk Asyalı sporcu oldu. Kağıt üstünde finale gelene kadar çok daha zorlu rakiplerle mücadele eden Kei, son 3 turda, sırasıyla 5,3 ve 1 numaralı seri başlarını eledi.
İkinci finalist Marin Cilic ise 2013 yılında yaşadığı doping olaylarından sonra adeta küllerinden doğdu ve müthiş bir sezon geçirdi. Çeyrek finalde oyun stili olarak adeta kopyası olan Berdych’i geçen Hırvat, yarı finalde de Federer’i 3 sette geçerek bu büyük sürprize imza attı. Ayrıca Marin, antrenörü Goran İvanisevic’ten ( 2001) sonra bu seviyede final gören ilk Hırvat oldu.
Bu beklenmedik finalistlerin aralarındaki maçlarda Nishikori’nin üstünlüğü göze çarpıyor. 7 maçın sadece ikisini Hırvat oyuncu kazanabilmiş. Amerika Açık’ta ise daha önce iki kez karşılaşan rakipler sahadan birer galibiyetle ayrılmışlar.
Geçtiğimiz ay ayağındaki kisti ufak bir operasyonla aldıran Nishikori, New York’a doğru dürüst hazırlanamadan gelmesine rağmen maraton maçlar kazanarak müthiş bir başarıya imza attı. Cilic ise ilk turlarda kolay rakipleri geçip vitesi sürekli artırdı, çeyrek ve yarı finali set vermeden geçti.
Tenisçiler kortta mücadele ederken, bir savaşta mental olarak kort dışında oyuncuların koçları arasında yaşanacak. İki eski şampiyon, Michael Chang ve Goran İvanisevic oyuncularının kazanmaları için ellerinden geleni yapacaklar. Chang aynı kendisi gibi oyuncusu Nishikori’nin returnleri üzerine oyun kuracakken, İvanisevic ise Cilic’i yine zamanında kendi planı olan, servislere ağırlık vererek oynatacak.
Maç içerisinde Nishikori sakatlığı ile ilgili problem yaşayabilir, kortta rakibine oranla çok daha fazla kaldı. Cilic’in ise en büyük sorunu yıllardır olduğu gibi yine konsantrasyon olacak. İyi başladığı maçları birden bırakmasıyla tanınan Cilic duygularına bütün maç boyunca hakim olmak zorunda.
Puanlar ve maç uzarsa, özellikle 5 sete giderse avantaj, Dünya 11 numarası Japon rakete geçebilir. Nishikori bu sene çıktığı 4 beş setlik maçı da kazandı. Uzun boylu rakibi karşısında yine bütün topları erken almaya çalışacaktır.
Marin Cilic’i, Raonic, Berdych, ve İsner gibi uzun boylu servisçilerden ayıran bir özelliği var. Hem hepsinden daha hızlı, hem onlardan daha iyi savunma yapıyor hem de flat forehand gibi bir silahı var.
Ben 14 numaralı seri başı Hırvat raketin servislerine kolay tutunup, returnlerinde de bütün sahayı kullanarak, gerektiğinde file önüne de gelerek puanları kısa tutup maçı 3 veya 4 sette kazanacağını düşünüyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular