https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

UNUTULMAZ ‘KÜLT’ FUTBOLCULAR

Okunması Gerekenler

EMRAH


Julio Dely Valdes

Didier Drogba IPhone 5’se, Dely Valdes IPhone3’tü. Siyahi, hem uzun boylu, hem güçlü, hem de hızlı forvetlerin öncülerindendi. Paris Saint Germain’de oynadığı zamanlardaki partneri Patrice Loko ile beraber rakiplerin üzerine kara bir kabus gibi çökerlerdi. Hatta Avrupa Kupaları’nda, hem Galatasaray’a hem de Trabzonspor’a gol atmışlığı vardır.
1967 doğumlu Panama’lı forvet, profesyonel hayatına Arjantin’de başladı ama asıl patlamayı Uruguay liginde yaptı ve Avrupa’nın yolunu tuttu. Sırasıyla Cagliari, PSG, Oviedo ve Malaga formalarını giydi. En büyük izi Malaga formasıyla bıraktı ve kulüp efsanelerinden biri oldu. İlginç saç stilleri ve rakip taraftarlara saldıracak düzeyde enteresan gol sevinçleriyle hatırladığım oyuncu,kariyerini teknik direktör olarak sürdürüyor.valdes

Faustino Asprilla

İsminden kazanan futbolculardandı. Faustino Asprilla, tam bir Güney Amerika’lı süper yıldız ismi. Mental sorunlar ve konsantrasyon eksiklikleri sebebiyle gelmesi gereken yerlere gelememiş futbolculara en büyük örneklerden biridir. Kariyerinde 5 yıl içerisinde hem en üst, hem de en alt noktayı gördü.
En başarılı dönemini Parma’nın Parma olduğu dönemlerde geçiren ‘Tino’, bir zamanların altın çocuğu Thomas Brolin ve Melli ile beraber 3 Avrupa Kupası kazandı ama Serie A şampiyonluğu yaşayamadı.
Müthiş bir dripling stili olan Asprilla, defans oyuncusu tam müdahale edecekken sanki bacağının boyunu uzatır ve son bir hamleyle rakibini geçerdi. Ayrıca adeta havada asılı kalarak attığı spektaküler kafa golleri vardı. Parma sonrası müthiş başlayan Newcastle macerası, kısa sürede hüsranla sonuçlanınca tekrar Parma’ya dönsede, bir daha başarı anlamında dikiş tutturamadı.
Kolombiya Milli takımında, Rincon ve Valderrama’yla beraber çoğu kişinin sempatisini kazandılar ama birkaç tek maçlık sansasyon dışında bir başarı yakalayamadılar.

fergusonDuncan Ferguson

Bir İngiliz spor yazarına göre, zamanımızın en sert, en hırçın futbolcusu Joey Barton, Duncan Ferguson’ın yanında Michael Owen gibi kalırdı.
Çıktığı ilk maçta Everton formasıyla Liverpool filelerini havalandıran ‘Big Dunc’ Everton tarihinin en önemli futbolcularından biridir.
Bütün teknik direktörlerle sorun yaşayan Ferguson, buna rağmen sahaya çıktığı anda kelimenin tam anlamıyla kanının son damlasına kadar savaşırdı. Tipik bir Britanya santrforu olan 1.93’lük İskoç forvet sert kafa vuruşları ve partnerine yaptığı kafa asistleriyle tanınırdı. Tabii bir de hırçınlığıyla, 1994’te henüz Rangers forması giyerken, rakip stopere saha içinde kafa attı ve adam öldürmeye teşebbüsten 3 ay hapis cezasına mahkum oldu. 2001 yılında evine giren iki hırsızdan birini yakalayıp, döverek bayıltan ve hastanelik eden İskoç, futbol dışında da Ada basınına oldukça malzeme verdi.
Everton sonrası formasını giydiği Newcastle’da Alan Shearer’la müthiş bir ikili oluşturmaları bekleniyordu ama sakatlıklar buna izin vermedi. Kariyerine teknik direktör olarak devam eden Ferguson, İskoç Futbol Federasyonu’yla yaşadığı sorunlar sebebiyle Milli formayı sadece 7 kez giydi.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular