https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

UMUT, SABIR VE ÖZLENEN FENERBAHÇE, PEK YAKINDA..

Okunması Gerekenler

Meşhur bir Nasreddin Hoca fıkrası vardır ya hani ? Hoca’nın borcu var, ödeyebilecek durumu da yok, alacaklı dayanıyor kapıya..

-Hoca diyor ki; bak, görürüyor musun şu çitleri, onları ben yaptırdım, koyunlar gelip geçerken yünleri şu tellere takılacak, sonra o yünleri eğerip ip yapacağım, ipleri de pazarda satıp borcumu sana ödeyeceğim.

Bunun üzerine adam da gülüyor haliyle, bu durum karşısında hoca da diyor ki; lan köftehor, peşin parayı gördün mü nasıl da gülersin gevrek gevrek, duymuşsunuzdur, meşhur bi fıkra..

Hoca bırakın yünlerden ip eğerip satarak borcu ödemeyi, üstüne o iplerden kumaş dokusa, dokuduğu kumaştan da abiye elbise, smokin gibi pahalı şeyler falan dikse, onu da sosyete pazarında satsa o borç yine ödenmez, yine ödenmez, Fenerbahçe’ deki borç aynen böyle bir borç işte..

Aziz Başkan bu saate kadar alacaklıları nasıl oyaladı, nasıl başından savdı, bir başka dikenli tel ve yün masalı mı anlattı falan diye düşünüyordum, meğer “modern ismiyle factoring” tefeciden habire borç alıyormuş..

İşin enteresan tarafı ise kulüp kongrelerinde bütçelerin el kaldırma usulüyle şıppadanak ibra ediliyor olması..Gerçeğinden %54 şaşmış bu bütçe de Fenerbahçe kongresinde el kaldırma usulüyle 1 dakikada ibra edildi..Hatta Vefa Küçük bile şaştı bu duruma, Valla bu kadar kısa sürdüyse ne mutlu bize falan dedi..

Başkanlık yarışının heyecanıyla hipnotize olmuş Ali Koç da o el kaldıranlardan biriydi, tabii dakika bir gol bir, 3.5 Milyar TL’lık bombayı buluverdi kucağında..

Rahmetli dedesi hayatta olsaydı, götürün bu çocuğu hastaneye, DNA testi yaptırın, bir şey yaptırın, bu çocuk bizden olamaz, kesin hastanede karıştı derdi muhtemelen..

 

Sevenleri yas tutuyor olabilir ama Aziz Yıldırım’ın da, “Valla şu borcu çok iyi kitledim Ali’ye diyerek şu an kıs-kıs gülüyor olması da muhtemeldir..

 

Fenerbahçe bütçesinde aktifler de pasifleri karşılayamıyor, öyle bir bütçe var ortada, Topuk Yaylasını boşver, Düzce’yi de boşver, o borcu ödeyebilmen için bütün karadeniz yaylalarını satman lazım falan..

Sonuçta da Fenerbahçe’ nin beklenen astornomik transferleri yapabilmesi pek mümkün görünmüyor.. 3 adet transfer yapılabildi, üçü de umut vaadeden genç futbolcu ama o 3 gençten birinin oynayabilme ihtimali zaten sıfır. Bu seviyedeki bir ligde 17 yaşındaki çocuk kaleyi koruyamaz..

 

Fenerbahçe’nin yapabileceği transferler takım içinden olmak zorunda ve Ali Koç- Comolli ikilisi iyi bi transfer yapmış Allahtan :

 

– Phillip Cocu..

 

Lozan maçından sonra uzun yıllardır hazırlık kampında bu kadar derli toplu ve fit bir Fenerbahçe görmedim demiştim…

 

Fulham maçının ardından oynanan Feyenoord maçıyla beraber net bir şekilde görüldü ki bu iş tamamen Cocu’nun marifeti..

 

Fenerbahçe fizik anlamında şimdiden çok iyi durumda, kondisyon olarak da sezon öncesi itibariyle gayet iyi..

 

Vaslui ile, Strum  Graz’la, Young Boys’la oynanılan maçlarda futbolcuların sahaya yansıttıkları hantal görüntülerini hatırlayın ve bir de şimdiki hallerine bir bakın..

Cocu’nun oyun felsefesine de bir bakalım derim.

 

2018 Dünya Kupasıına VAR sistemiyle birlikte ikili sıkıştırmalar damga vurdu.

 

Forvetler stoperlere iki kişi baskı yaparak orta sahaya kadar eşlik ediyor, orta sahada alan biraz daha daralıyor,  2.bölgede alan tam manasıyla daralmış oluyor, topu alan her oyuncu karşında iki tane savunmacı buluyor, yana veye geriye oynamak zorunda kalıyor. Farklı bir Cateneccio.

 

İşte aynen böyle bir ön baskı ile maça başlıyor Fenerbahçe. Öndeki 3’lū  stoperlere şok pres yapıyor, arkadaki blok öndeki 3’lüye mümkün olduğu kadar yakın vaziyette duruyor. Orta sahada top bir şekilde kapıldıktan sonra ayakta hiç bekletilmeden ve de kaleye en kısa yoldan yöneltilebilecek şekilde ayaktan ayağa dolanıyor..

 

Oyunun şifresi topun ayakta tutulmaması..Pas verilebileek kimse yoksa ancak o zaman top bir süre ayakta saklanıyor veya dribbling yapılıyor..

 

Feyenoord maçının ikinci yarında Josef ve Dirar ne kadar sırıttı mesela ? Çünkü ayaklarında çok fazla top tuttular, takımın performansını aşağı çektiler..

Bu sistemde topu ayağıma alacağım, iki dürteceğm, sonra eksenimde bir döneceğim ve ardından pas vereceğim diye bir muhabbet yok yani..

 

Advocaat döneminde olduğu gibi yelpaze gibi takım bir anda ileri çıkıyor, tüm oyuncular boş alanlara deplase oluyor, pas alabilmek de, verebilmek de kolaylaşıyor.

 

Kanatlarda iki hızlı oyuncu muhtemelen ister Cocu. Elinde Alper ve Barış var ama yine de malûm nedenlerden dolayı ister..

Valbuena gibi içeri kateden, çizgiyi arkasındaki beke bırakan kanat da tercih edebilir.. Şu an için bunu anlayabilmemiz mümkün değil..

Hatırlayın, Advocaat döneminde Emenike bu hızlı tempoya daha fazla yakışıyordu, Bu sistemin adamı ne Fernandao ne de Janssen bence.. Soldado veya daha hızlısı..

 

Mutlaka bir pivot santrfor da transfer edilecek tabii.. Kapalı defansları başka türlü açamazsın.

 

Advocaat döneminde sistemi çalıştıran oyuncu 6-7 haftalık bir periyotta Ozan Tufan olmuştu, sonrası gelmedi sakatlık ve bazı malûm sebeplerden..

 

Şu anda sistemi çalıştıracak oyuncu ise Elif Elmas..8 numaralar bu sistemde çok önemli..

 

2 tane 6 değil, 3 tane 8’le oynamak istiyor Cocu.. Ben bunu anladım.

 

Eljif Feyenoord maçında gerçekten mükemmel oynadı.. Ayak içi, ayak dışı pasları ve oyun zekasıyla tipik bir forvet arkası oyuncusu gibiydi ama direnci tam bir 6 numara oyuncusu gibiydi. Lige damgasını vuracak.. Cocu farkı diyorum ben..

 

Cocu kafasındakileri şu ana kadar kolaylıkla uyguladı..Kadro aynı kadro ama sahadaki Fenerbahçe bambaşka..

Geçen sezon 20 dk bile süre alamayan Eljif de en büyük katkıyı yaptı şu ana kadar.

 

Son iki hazırlık maçında Fenerbahçe ilk gölü de çok erken buldu ama nedense oyun düzeni hiç bozulmadı..

 

Fenerbahçe’de Cocu’nun ortaya koyduğu bir diğer fark da genç oyunculara olan inancı oldu..

 

Güveniyorum demekle olmuyor bu işle, güvenini göstereceksin, vereceksin formayı..Verdi de zaten.

 

Şuraya bir not düşüyorum, Cocu başarılı olacak.. Bu net görülüyor..Fenerbahçe şampiyon olur mu, olmaz mı, konuşmak için çok erken ama daha pozitif bir futbol oynayarak Fenerbahçe şampiyonluk yarışının içinde olacak ve gelecek yılların Fenerbahçe takımının temeli de Cocu sayesinde atılmış olacak..

 

Sanıyorum Ali Koç Benfica maçına en az bir transfer yetiştirmek için yoğun mesai harcıyor Comolli ile beraber..Umarım başarırlar..

 

Başaramazlarsa da sorun yok, Fenerbahçe bu haliyle de kolay lokma olmaz.. Hele ki; Benfica’ya..?

 

– Aa, Uu, demeyin.. Tamam güçlü takım ama sonuçta bir Vardar değil, Paok değil, Young Boys değil yani..

 

Şakası bir yana, rahat olun.. Ali Koç hızır gibi falan değil adeta bir Mehdi gibi yetişti, kulübü bu bataktan çıikartacak. Cocu da bu gençlerle çok iyi iş çıkaracak, gençler de destan yazacak..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular