https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

UKRAYNA’DA SAVAŞIN GÖLGESİNDE SPOR!!!

Okunması Gerekenler

Ülkenin doğusunda yaşanan karışıklık  günlük yaşamı büyük ölçüde etkilerken, FUTBOL ve BASKETBOL başta olmak üzere birçok spor dalında da istikrarsızlığa yol açtı. Son yıllarda yapılan yatırımlarla aşama kaydeden Ukrayna sporu, ülkedeki iç savaşın etkisiyle epey bir irtifa kaybetti!

Ülkede düzenlenmesi planlanan 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın evsahipliği Ukrayna’dan alındı. Donetsk ve Lugansk kentlerinin futbol takımları, maçlarını ülkenin batısındaki farklı şehirlerde oynamak zorunda kaldı.

Olaylardan en fazla etkilenen kentlerden Donetsk’in futbol takımlarından LUCESCU’lu Shakhtar Donetsk’in stadı ve antrenman tesisleri, yaşanan patlamalar nedeniyle büyük hasar gördü, kulübün kent merkezindeki ofisi, silahlı kişilerce işgal edildi.

İki ayrı günde Donetsk ekibinin stadı Donbass Arena’ya ve antrenman tesislerine isabet eden top mermileri, maddi hasara yol açtı. Patlamalar sonucunda Donbass Arena’nın kuzeybatı cephesi, iletişim altyapısı, park ve enerji merkezi zarar gördü.

Ukrayna ile Rusya arasında ihtilafa neden olan Kırım yarımadasında bulunan 3 futbol takımı  SKChF Sevastopol, Zhemchuzhina Yalta ve Tavria Simferopol Rusya 2. Futbol Ligi’ne katıldı. Ukrayna Futbol Federasyonu ise Rusya’nın böyle bir hakka sahip olamayacağını savunarak FIFA ve UEFA’ya itirazda bulundu. UEFA, Rusya Futbol Federasyonu’nun Kırım yönetimi altındaki bu takımların Rusya liginde oynayacağı yönünde aldığı kararı tanımadı.

Olayların yaşandığı Donetsk ve Lugansk kentlerinin futbol takımları Shakhtar Donetsk, Metalurg Donetsk, Olimpik Donetsk, Zorya Lugansk ve Illichivets Mariupol, maçlarını ülkenin batısındaki farklı şehirlerde oynuyor.

Shakhtar Donetsk, maçlarını Lviv’de oynamayı tercih ederken, Metalurg Donetsk ve Olimpik Donetsk, Kiev’de, Zorya Lugansk ise Zaporizhya’da mücadele ediyor. Illichivets Mariupol ise evsahibi olduğu haftalarda rakip takımların sahasına konuk oluyor.

UKRAYNA TAKIMLARI, güvenlik endişeleri nedeniyle UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi maçlarını başkent Kiev’de oynuyor.

Avrupa Ligi’nde Trabzonspor’un grubunda yer alan Metalist Kharkiv de, UEFA’nın bir karar değişikliğine gitmemesi durumunda, rakiplerini Kiev’de ağırlamaya devam edecek.

 

 

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular