https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TRIPLE CROWN’UN İLK AYAĞI TBMM KOŞUSU 3 MAYIS’TA!

Okunması Gerekenler

At yarışlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) adına düzenlenen koşunun 52’incisi 3 Mayıs Cumartesi günü yapılacak.

Cim pistte, dört yaş ve üstü 14 safkan Arap atının 1600 metrelik mesafede  mücadele edeceği koşu, 75. Yıl Ankara Hipodromu’nda saat 16.30’da başlayacak.

Toplamda 1 milyon 190 bin lira ikramiye dağıtılacak ve koşuda birinci olan safkan da sahibine 700 bin liralık ödül kazandıracak.

52. TBMM Kupası koşusuna geçen senenin birincisi Yalnizefe isimli safkanının yanı sıra alfabetik sırayla Akarcay, Baba Mevlüt, Başseklavi, Burkal, Darfür, Gelibolu, Hisarbey, Karauzum, Kıbrıslı, Kürtcabey, Şahpazlı, Tanatar, Ucanoğlu, ile isimli safkanlar katılacak.

Türk yarışçılığının EN önemli koşularından  olan TBMM Koşusu, 1959 yılından beri yapılıyor. Bu önemli koşunun ilkini Birnisan isimli safkan, merhum jokey Ekrem Kürt’la kazanmıştı.

1972, 1973, 1974 yıllarında birinci gelen Satvet ile 1995, 1996 ve 1997 yıllarının galibi Yavuzhan adlı safkanlar, 3 kez üst üste kazanma başarısını gösteren safkanlar.

TBMM Koşusu’ne en fazla kazanan jokey ise 7 birincilikle efsane jokey Halis Karataş!

Bu yarısı bir başka önemi de Triple Crown’ın ilk ayağı olması..

Bu koşuyu kazanacak safkan, 25 Temmuz Cuma günü Niğbolu  ve 19 Eylül Cuma günü koşulacak Veliefendi Koşularını da  kazanırsa “Triple Crown” yapmış olacak. Bu üçlemenin at yarışı için ülkemizdeki  en prestijli ünvanlardan biri olmasının yanında, bunu basabilen safkan yarışların kendi ödülleri haricinde, 1 milyon 100 bin lira ekstra ikramiyeyi de sahibine kazandırmış olacak.

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular