https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TOPRAK AĞASI SALLANIYOR!

Okunması Gerekenler

EMRAHMonte Carlo Masters turnuvasıp öncesi yazımda Nadal’ ın iyi gözükmediğini ve yıllar sonra Monte Carlo’ da ilk defa benim gözümde favori olarak çıkmayacağını belirtmiştim. Ama ben yine de finale kadar gideceğini ve Djokovic’ e kaybedeceğini öngörmüştüm.
nadal1Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı ve Rafa tam 17 maç sonra ilk defa Ferrer’ e toprak zeminde kaybetti. Tabii ondan sonra maşallah dediğimiz 3 gün yaşamadığı için turnuvanın açık ara en büyük favorisi haline gelen Nole’ de yarı finalde Federer karşısında sakatlanıp kaybedince bir anda Federer’ e hem ilk Monte Carlo zaferi hem de yeniden dünya sıralamasında üçüncülük için gün doğdu. Ama diğer taraftan Ferrer’ i geçerek gelen bizim sürpriz adayımız vatandaşı Stan ‘ the man ‘ Wawrinka’ ya kaybetti. İsviçre’ li tenisçi böylece kariyerinin 6. Turnuva zaferine ulaşmış oldu.
nadal4Bunun üzerine bütün bunlara tepki olarak geçen hafta Rafael’in , ATP 500 turnuvası olduğu için dünya sıralaması ilk 20 sırasındaki oyuncuların daha az rağbet ettiği Barcelona Open’da rahatça galibiyete ulaşması bekleniyordu. Ama işler yine karıştı.Bu turnuvadaki son maçını daha 16 yaşındayken kaybeden , Barselona’ da  44 set üstüste kazanma gibi absürd istatistiklere sahip Nadal çeyrek finalde vatandaşı Almagro’ ya 2-1 yenildi. Bu hem Almagro’ ya karşı kaybettiği ilk maç, hem de Roger Federer dışında tek el backhand oynayan oyuncular karşısında 11 yıldır aldığı ilk ve tek mağlubiyetti.
nadal3Bu sonuçların analizine geçersek , ya Nadal’ ın top spin forhandleri etkisini kaybetti , ya mental bir sorun var , ya yeni raketler özellikle backhande gelen topspinlerin etkisini gerçekten azaltıp daha rahat kontrol imkanı sağlıyor ya da akla pek yakın olmasa da Nadal bu sefer önce Wimbledon sonra da sert zemin sezonuna hazırlanıyor. Çünkü Nadal’ ın iki toprak kort turnuvasından üstüste daha yarı final bile göremeden elenmesi pek hayra alamet birşey değil.
Daha önümüzde kendini tekrar test edebileceğimiz Madrid ve Roma Masters turnuvaları olmasına rağmen , bütün işaretler Nadal’ ın ilk defa Roland Garros’ a sürdirek favori olarak katılamayacağını gösteriyor.

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular