https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TİTANLARIN SAVAŞI!

Okunması Gerekenler

EMRAHMüthiş bir mücadeleye sahne olan Roma Masters finalinde kazanan Sırp tenisçi Novak Djokovic oldu. Novak ilk seti kaybetmesine rağmen kendini çabuk toparladı ve 2 saat 20 dakika süren maçın sonunda ezeli rakibi Rafael Nadal’ı 2-1 yenerek Roma’daki 3. Şampiyonluğunu kazandı.
Djokovic böylece kariyerinin 19. ATP Masters turnuvasını kazanmış oldu. Bu arada son 7 Masters turnuvasının 5’ini de Nole’nin kazandığını hatırlatalım. Sırp tenisçi bu galibiyetle hem 549.000 €, hem de 1000 ATP tur puanı kazanarak dünya sıralamasında birinciliğe yükselmek için Nadal’ı iyice sıkıştırmaya başladı.Zaten Del Potro sakat , Wawrinka ve Murray istikrarsız ve Federer de konsantrasyonunu tamamen kaybetmiş durumda olduğu için uzun vadede dünya bir ve iki numarasını zorlayacak bir isim bulmak oldukça zor gözüküyor.
Bu senenin bir diğer özelliği ise neredeyse 10 yıl sonra ilk defa Nadal’ın Roland Garros’a sadece 1 toprak kort galibiyetiyle geliyor olması. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim,Rafel Nadal kariyerinde ilk defa Fransa’ya sürdirek favori olarak çıkamayacak.
Maça gelirsek, Novak rakibiyle yaptığı son üç maçı görece rahat kazandığı için, ilk seti kaybetmesine rağmen psikolojik üstünlüğünü hiç kaybetmedi ve maç aslında tam onun istediği gib oynandı. Puanların neredeyse yarısı 5 vuruş ve altında oynanarak belirlendi. Nadal’ı toprakta başka türlü yenmek zaten çok zor, uzun puanlar sonucu oynanan bir seti Nadal karşısında bazen kazanabilirsiniz ama bu sizi fizik ve mental olarak o kadar yorarki takip eden setlerde hiç bir varlık gösteremezsiniz.
Nadal ilk sette servislerinde iyi olduğu için seti bir şekilde kazanmayı başardı ama ikinci setle beraber Novak ikinci servisleri cezalandırmaya başlayıp forhandiyle de winnerlar yapmaya başlayınca, 8 puan üstüste kazandığı seriler yakaladı.
Novak maç boyunca ya kendi fileye gelerek ya da drop shotlarla rakibini fileye çekerek Nadal’ın geri çizgide ritim bulmasına engel oldu.Bu, tüm kariyeri topu oyunda tutarak rakiplerini çıldırtmakla geçen Nadal’ın kendisini delirmenin eşiğine getirdi. Son sette ben ilk defa Nadal’ın yüzünde çaresizliğin ifadesini gördüm.
Bu galibiyetle kariyerinin 44. turnuva zaferini kazanan Djokovic tüm zamanlar listesinde Thomas Muster’i yakaladı.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular