https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

THE LONG AND WINDING ROAD

Okunması Gerekenler

gorkem1THE LONG AND WINDING ROAD*
Futbol kadar müziği de severim. Başlıktaki şarkının sahibi The Beatles’ı da Beşiktaş gibi severim. Dört grup üyesinin gençlikten olgunluğa geçip daha 30’lu yaşlarına gelmeden dünya müzik piyasasını altüst edip çığır açmasına hayranlık duymamak elde değildir. Sihirli bir kimya gibidir adeta bir müzik grubunun uyumu veya bir futbol takımının yakaladığı o muhteşem ahenk. 70’lerin Ajax ve Bayern Münih’i, 80’lerin sonundaki Milan veya 2000’lere damgasını vuran Barcelona gibi. Elbette arada çok kurbağalar öpülür yakışıklı prense dönecek umuduyla, nice denemeler yanılmalarla sonuçlanır ama sonra bir bakarsınız bir anda ekilen tohumlar yeşerir, yıllar süren hamilelik dönemi nihayet nurtopu gibi meyvesini verir.
bjk gb 11Beşiktaş şu anda o doğumu yaptı mı? Bence hala değil ama uzun zamandır üzerine koyarak gidiyor. Stadı yok, gurbet ellerde çile çekiyor ama oynarken keyif veriyor ve çoğunlukla oyunu domine ediyor. Tabii bu hakimiyet ve topa sahip olma skora her zaman yansımaya başlarsa o zaman Beşiktaş için ‘oldu’ diyebiliriz. Yalnız çok ciddi bir artı olarak Boyko’nun gelişiyle kaleciliği hatırlayan Tolga ve defansın dikkatinden söz edebiliriz. Delgado ve Marcelo çok kısa süredir birlikte oynamalarına rağmen olumlu sinyaller veriyorlar ve Beşiktaş skor avantajını yakaladığı zamanlarda eskisi kadar korku yaşatmıyor. İsmail’in ilk yarıdaki mükemmel ortasını Olcay gol yapabilse maçın seyri çok farklı olabilirdi ama her şeyde bir hayır var demek lazım… Gençlerbirliği savunması ve kalecisi de oyuna çok iyi konsantre olmuşlardı ama son iki haftadır görevini aksatan Gomez bu akşam klasını konuşturdu ve kendi gol krallığıyla birlikte takımı da liderliğe yerleştirdi.
bjk gb 13Bir hafta sonra Fenerbahçe’yle oynayacağı kritik derbiye maç eksiğine rağmen bir puan önde gidecek olan Beşiktaş’ta çarklar düzgün işliyor ve takım dayanışması üst düzeyde. Fenerbahçe ise son haftalarda sahip olduğu kadronun hakkını daha fazla verip iyi futbol oynuyor. Dolayısıyla da Kadıköy’de çok zor puan kaybeden Fenerbahçe’den 1 puan almak iyi, 3 puan almak ise şampiyonluk kapısını geride 12 hafta kalmasına rağmen ciddi olarak aralamak anlamına gelebilir. Belki uzun yıllardır bunu başarmaya en yakın Beşiktaş’ı bu sezonda görüyoruz. Fenerbahçe’liler Şenol hocanın arifeyi gösterip bayramı bir türlü yaşatmamasına güveniyorlar ama ben onun geçmiş hatalarından gerekli dersleri çıkarmış olduğunu tahmin ve umut ediyorum.
bjk gb 12Pazar gecesi Galatasaray – Trabzonspor maçında yaşanan rezalet bana kazanırken utandığım ve Ali Aydın’ın hakemliği bıraktığı şaibeli 2003-2004 sezonundaki Beşiktaş – Galatasaray maçını hatırlattı. Cem Papila rezaletiyle başlayan, Lucescu’nun zehir zemberek açıklamalarla bir daha dönmemek üzere Türkiye’den ayrılmasına neden olan olaylar zincirinde Beşiktaş’ın yaşadığı yönetim zafiyetiyle de tutunamadığı o sezon bir utanç tablosu olarak tarihe geçmişti. O günden bu yana hakemlerin performansıyla ilgili çok ciddi başka skandallar da yaşandı ama özerkliğin tamamen yok olup siyasetin ve yayıncı kuruluşun güdümüne girmiş futbolumuzda terazisi ülkenin bütün kurumlarında şaşmış olan adaleti sahalarda aramak da nafile bir çaba.
Bu bataklığın içinde açmaya çalışan bir gül gibi üzerine titrediğimiz Beşiktaş için başlıktaki gibi yol daha uzun ve çok kıvrımlı, dolayısıyla da çok şeylere gebe. Tek dileğim kimse gölge etmesin, şerefiyle oynayıp hakkıyla kazanan ipi göğüslesin.
*Uzun ve kıvrımlı yol
mail: gorkem.isik@abcspor.com
twitter: @saturnocontro3

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular