https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

THE BRITISH OPEN 2015

Okunması Gerekenler

EMRAH

Golfteki 4 Grand Slam turnuvasından en eskisi ve Amerika dışında yapılan tek Major turnuva olan ‘The British Open’ Perşembe günü İskoçya St. Andrews Old Course’da başlıyor. Dünyanın en eski ve en ünlü Golf sahası olan bu kulüp tarihinde 29. kez The British Open’a ev sahipliği yapacak. Turnuva bu sahada en son 2010 yılında düzenlenmiş ve kazanan Güney Afrika’lı Louis Oosthuisen olmuştu. Bu, Oosthuisen’in kariyerindeki tek major galibiyeti.
tiger3İlki 1860 yılında düzenlenen şampiyona bu sene 144.kez düzenlenecek. Toplam 6.300.000£ ödüllü turnuvayı kazanan 1.150.000£ sahibi olacak.
Sezonun 3. major turnuvası olan The British Open’ı diğerlerinden ayıran bir başka özellik ise daima ‘Links’ sahalarda düzenlenmesi. Links sahayı anlatmak biraz zor ama kısaca deniz kenarında olan, az ağaçlı, küçük ama derin kum havuzlu ve çok rüzgarlı sahalar olarak tanımlayabiliriz.
Turnuvayı son kazanan oyuncu Kuzey İrlanda’lı dünya 1 numarası Rory McIlroy, arkadaşları ile futbol oynarken ayağını sakatladığı için turnuvaya katılamayacak, aktif oyuncular içinde en çok kazanan isim ise geçen yıl Ryder Cup’ta Amerika kaptanı olan Tom Watson, tecrubeli isim bu turnuvayı daha önce 5 kez kazandı.
jordan
Saha 72 par vuruşlu ve toplam 7305 yardalık. Turnuvada son gün eşitlik olursa kazananı, 4 delikli Play-Off, onda da eşitlik bozulmazsa Sudden Death Play-Off belirleyecek.
400 yarda ve üzeri 13 delik bulunan parkurda Tee vuruşları büyük önem gösterecek. Rüzgarı iyi hesaplayan oyuncular daha başarılı olacaklardır.
Golf sporunu 2015 yılında adeta kasıp kavuran, sezonun ilk iki Grand Slam’ini de kazanan 21 yaşındaki Jordan Spieth, McIlroy’un da yokluğunda turnuvaya büyük favori olarak geliyor. 2008’den beri Major kazanamayan Tiger sakatlığını atlattı ve turnuvaya katılıyor. Diğer favoriler ise, Justin Rose, Adam Scott, Ricky Fowler, Martin Kaymer, Henrik Stenson ve Phil Mickelson. Benim kişisel favorim ise Dustin Johnson. Gönlümden geçen ise her zaman olduğu gibi Ian Poulter.

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular