https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TERİM:GALATASARAY’DA DEMOKLES’İN KILICI!

Okunması Gerekenler

GOKHANTerim: Galatasaray’da Demokles’ in Kılıcı
Şüphesiz ki O bir Galatasaray fenomeni. Gündüz Kılıç ve Metin Oktay’dan sonraki efsane, taraftarın imparatoru,ulusal bir değer. Karizmatik bir figür; varlığını hep derinden hissettiren. Ancak her zaman eleştirilerin odağı, krizlerin başaktörü, ölçüsüz çıkışların simgesi.. Ezcümle, paradoksal bir profil.
Galatasaray’da bu statüye erişmesi, teknik direktörlük vasfı sayesinde gerçekleşti. Oysa ki uzun yıllar top koşturmuş ve hatta kaptanlık yapmıştır. Hagi’li, Şükür’lü,Popescu’lu unutulmaz kadronun, hocanın kariyerinde yakaladığı ivmenin başaktörü olduğu yadsınamaz.
TERIM2Floransa ve Milano maceraları sonrası inzivaya çekilen Terim’in adresi yeniden Galatasaray oldu ve Lucescu, Galatasaray’ın Terim aşkı yüzünden kendini kapının önünde buldu. Not edilmeli ki Terim Galatasaray’da o dönem kongre kozu olabilecek bir ağırlığa sahipti.
Başarısız geçen bir periyod, rahmetli Canaydın’ın hocanın görevine son vermesiyle nihayetlenir. Akabinde dikkat çeken nokta Fiorentina’nın teknik direktör arayışları esnasında, kulübü İtalya kupası finaline taşıyan ve boşta olan Terim’e teklif götürmemesidir. O günlerde Lucescu verdiği bir demeçte, hoca için Avrupa kapılarının kapandığını ve bir daha asla teklif alamayacağını öngörmüştür.
Nitekim bir başka ama başarısız bir milli takım macerası sonrası, hoca adına yeni bir inziva dönemi başlamıştır. Kapıyı yine yeniden Galatasaray çalar ancak O bu teklifi geri çevirir. Oysa ki klübün O’na en çok ihtiyacı olduğu ve takımın düşme korkusu yaşadığı dönemdir. Çok değil birkaç ay sonra Aysal yönetiminin teklifini kabul ettiğinde şöyle der: “Aslolan Galatasaraydır”.
TERIMSonrasında gelen başarılar sonucunda yine buhranlı anlar bekler Galatasaray’ı. Ne tesadüf ki; hoca ne zaman güçlense, çalıştığı kulüb başkanlarıyla sorun yaşamıştır. Atanmış bir profesyonel, seçilmiş başkanıyla hem de kamuoyu önünde aleni bir hakimiyet savaşına girebilir mi? Aslen; atanan ücret karşılığı bir hizmet verirken, seçilmiş kişi fahri bir görev ifa etmektedir. Nihayetinde hoca soluğu ikinci adresinde alır; savaş açtığını ifade ettiği TFF’de!
Şüphesiz ki bu son gelişme taraftar bazında müthiş bir hayalkırıklığı yarattı. Hoca inanılmaz boyutlarda eleştirildi. Ancak Mancini bir kere dahi onore edilmedi, tribünlere çağırılmadı. Çünkü tribünlerde her zaman bir “Terim Etkisi” vardır; adeta Demokles’in Kılıcı… Galatasaray’da selefine gün yüzü göstermeyen, taraftarı bölen,yönetimi yoran…
Lucescu’lu ilk sene ve Mancini’li bu sene kaçan şampiyonluklar işte bu “Demokles’in Kılıcı” faturasıdır.
Galatasaray’ın ileriye bakma,kendine yeni kahramanlar yaratma vakti gelmiştir.

gokhan.hasimzade@abcspor.com

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular