https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

DÜNYANIN ‘EN DÜZTABAN’ TEKNİK DİREKTÖRÜ!

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENHerkesin beğendiği TD’ler vardır, sevdikleri ama beğenmedikleri vardır, hem sevmeyip hem beğenmedikleri, bir de JIM FALLON vardır!

Fıkralara konu olacak bu hikayenin trajikomik yani ise filmlerde bile karşınıza çıksa, çok abartmışlar diyeceğiniz bir senaryoya sahip ve bu senaryonun da hayal değil gerçek bir yaşamdan alıntı olması..

Bu ismi söylediğimizde insanların aklına Fever Pitch filminden hatırlayacağımız ünlü aktör JIMMY FALLON gelmesin!  Ne kariyerlerinin ne de bahtlarının birbirleriyle uzaktan yakından alakası yoktur!!!

1872’de kurulmuş,  İSKOÇYA’nın en eski 4.kulübü olan DUMBARTON F.C., 1994-95 sezonunda İskoç 2.liginden 1.lige çıkmış ve o seviyeler için oturmuş bir kadroya sahiptir.

DUMBARTONTakımı bir üst lige çıkartan menager  Murdo McLeod yeni sezona da (1995-96) 2’de 2 galibiyetle başlamış ama Premier League’den teklif alınca takımla yollarını ayırmak zorunda kalmıştır.

Kulüp yetkilileri td’lerinden bir sıkıntıları olmasa da, oturmuş kadro ve 2’de 2 ile başlayan sezonda, endişeye gerek olmadığına kanaat getirip, McLeod’un gidişine onay verir  ve yerine JIM FALLON’u getirirler.

İşte zurnanın da zırt dediği yer de burası olur! Takımın başına 3.maçın başlamasına saatler kala geçen İskoç antrenör, kadroyu ve sistemi değiştirmeyeceğini ve İskoç Premier Ligine çıkacakları konusunda basın mensuplarına rahatlatıcı bir açıklama yapar.

İlk maç 4-0 yenilgi ile bitmiş. 2 MAÇTA puan vermeyen takım bir anda ne olduğunu anlayamadan kalesinde 4 gol görmüştür! Herkes ilk maç, menajer oyuncuları tanımıyordu, zamanla düzelir, sabır göstermek lazım diye konuşurken, FALLON‘un  ‘‘2 hafta süre verin, 1 aya herşey çok farklı olacak, şubatta bizi kimse tanımayacak, Mart ayında formumuzun zirvesine çıkacağız‘‘  söylemleri arasında takımın başında kaldığı 34 maçta sadece 1 galibiyet ve 2 beraberlik alarak, önceki TD’un 2 maçlık kariyerinden daha az puan toplamıştır..

TAM 94 gol yiyerek, toplamda 6’sı ilk 2 maçta o yokken olmak üzere 11 puanla ligi sonuncu bitirip geldikleri 3.lige TAM GAZ  geri dönerler!

jim fallonKulüp yetkililerinin HAYATLARININ HATASINI Jim Fallon’u takımın başına getirmekle yaptığını düşünenler ise yanılacaktır. Çünkü istikrar adına aynı td ile devam kararı verirler ve ilk 12 maçta sadece 1 galibiyet alabilip, kalan 11 maçta 3 beraberlik 8 mağlubiyetle 3.ligde de dibe, YİNE!!! demir atarlar.

FALLON  ‘‘kontrol bende, merak etmeyin, kısa sürede düzeleceğiz‘‘  diye konuşurken, bu kez hayvan terlidir ve Kasım ayında teneke bağlanıp kovulur!

İŞİN KOMİĞİ, o gittikten sonra gelen antrenör takımı küme düşmekten kurtaramaz ama aynı oyuncular ile oynadıkları ilk 4 maçta 3 galibiyet almaları başka bir trajikomik olay olarak tarihe geçer.

Dibe vuruş uzmanı Fallon,  DUMBARTON’un başında kaldığı 46 maçlık serüvende, sadece 2 galibiyet, 5 beraberlik ve TAM 39 mağlubiyetle Britanya tarihinin, amiyane tabirle ‘‘EN CENABET MENAJER’lerinin‘‘ başında gelir!

Spor  hayatı dışında da, bu düztabanlık yakasını bırakmaz! MESELA MI;

 ***Satın aldıktan 3 gün sonra arabasına şimşek düşmüş ve çöp olmuştur.

***İskoçya’da satın aldığı ev 1 ay dolmadan yanar!

***Birgün ülkesinde bilardo oynamak için gittiği barda, istaka ile diğer masadaki müşterinin gözünü morartır. Çok şükür ki, 1 metre dibinde Jim’in olduğundan habersiz zavallı İskoç, olayı neyse ki kör olmadan atlatmayı başarır.

***Başka bir gün, evinin bahçesine top oynarken yanlışlıkla kızının burnunu kırar ve onu hastaneye yetiştirmeye çalışırken virajı alamayıp elektrik direğine girer!

KISSADAN HİSSE, benden size nacizane tavsiye; OLUR DA BİRGÜN yolunuz İSKOÇYA’ya düşer ve JIM FALLON ile tanışma şerefsine erişirseniz, yapacağınız ilk iş önce sıkı bir dua, sonrasında da koşar adam ordan uzaklaşmak olsun!!!

burak.belgen@abcspor.com

Son Haberler

HABABAM GÜM GÜM GÜM

Evet haylazdır Hababam. Ele avuca sığmaz, ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Bir bakmışsın herkesin yüzünü güldürüyor. Bir bakmışsın hepimizi...

Benzer Konular