https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TBL PLAY OFF ÇEYREK FİNAL TAHMİNLERİ

Okunması Gerekenler

gokhan 1Türkiye Basketbol Ligi Play-Off’lara katılmaya hak kazanan 8 takım 9 Mayıs Cumartesi günü tamamlanan karşılaşmalar ile belli oldu. Normal sezon sonunda Fenerbahçe Ülker ligi lider bitirirken Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş ve Pınar Karşıyaka Play-Off’a ilk 4 sıradan girerek saha avantajını elde ettiler. Trabzonspor Medical Park, Banvit, Türk Telekom ve Galatasaray Liv Hospital’da 30. Hafta sergiledikleri mücadeleler sonucunda Türkiye Basketbol Ligi Play-Off’una katılmaya hak kazandılar.

Türkiye Basketbol Ligi Play-Off Çeyrek Final ilk maçları 20 Mayıs Çarşamba, 21 Mayıs Perşembe günlerinde oynanacak ikişer müsabaka ile başlayacak ve tüm karşılaşmalar Digiturk’ten canlı yayınlanacak.

FENERBAHÇE ÜLKER – GALATASARAY LİV HOSPİTAL

gs fb 4Fenerbahçe 30 haftalık lig maratonundan lider çıkmayı başardı. Aynı zamanda bu sezon Euroleauge’de Final Four’a kadar yükselmeyi başardı. Bu başarıda önemli payları olan Jan Vesely, Bogdan Bogdanovic, Nemanja Bjelica ve Emir Prelzdic’tir. Galatasaray’da yaşanılan mali krize rağmen hem Avrupa’da son 16’ya kaldı hem de play-off’a kalmayı başardı. Ancak en önemli kozu olan Arroyo sezon ortasında takımdan ayrıldı. Bu eşleşmede avantaj Fenerbahçe’de fakat Final Four oynadığı için oynadıkları için hem beynen hem de vücuden yorgun olarak gelebilirler. Çünkü bu tempoya pek alışkın bir takım değiller. Yine de bu eşleşmeden, Fenerbahçe Ülker’in işi 3. maça bırakmadan çıkacağını düşünüyorum. (FB – GS 2-0)

ANADOLU EFES – TÜRK TELEKOM

efes telekomBu sezon Dusan Ivkovic yönetimi ile Avrupa’da uzun bir aradan sonra çeyrek final oynadı. Cedi Osman, Furkan Korkmaz, Deniz Kılıçlı gibi genç basketbolcuları basketbol camiasına kazandırdı. Özellikle Cedi Osman takımın değişilmez isimlerinden biri oldu. Cedi Osman’ın önümüzdeki yıllarda NBA’ye gidebileceğini düşünüyorum. Türk Telekom ise sezona çok kötü başlamış olsa da Ercüment Sunter’in takımın başına geçmesiyle takım daha iyi oynamaya başladı. Joshua Carter’ın kritik sayılarını da unutmamak gerekir. Anadolu Efes kâğıt üstünde avantajlı gözükse bile geçen sezon Pınar Karşıyaka’ya sürpriz bir şekilde play-off dışında kalmıştı. Fakat bu sezon geçen sezonkine benzeyeceğini zannetmiyorum. ( EFES – TT 2-0)

DARÜŞŞAFAKA DOĞUŞ – TRABZONSPOR MEDİCAL PARK

trabzon dackaDarüşşafaka, yükseldiği sezonda liderliği zorlayan fakat normal sezonu 3.sırada tamamladı. 5 yıl sonra geldiği TBL’ye inanılmaz bir başlangıç yaptı. Doğuş Holding işbirliği ile basketbolda iyi bir takım kuran Darüşşafaka iddiasını sürdürmek istiyor. Trabzonspor da sezona çok kötü başlamıştı. Ancak Nenad Markovic’in gelmesiyle hem Eurochallange’ı 2. tamamladılar, hem de tarihlerinde ilk defa play-off heyecanı yaşayacaklar. İki takımın mücadelesini açıkçası çok merak ediyorum. Çok ilginç bir eşleşme diyebilirim. Fakat Darüşşafaka’nın saha avantajının olması ve üstelik kadro kalitesi bakımından Trabzonspor’dan bir adım önde. (DACKA – TS 2-1)

PINAR KARŞIYAKA – BANVİT

ksk banvitPınar Karşıyaka’da Ufuk Sarıca ile yükselişine kaldığı yerden devam ediyor. Geçtiğimiz sezon Anadolu Efes’i yenerek adeta bir sürpriz’e imza attı. Bu sene de hem ligde hem de Avrupa’da iddiasını sürdürdü. Fakat Eurocup’ta çeyrek final’e kadar yükselebildi. Robert Dixon, Jon Diebler, Kenneth Gabriel gibi kilit oyuncuları takımında barındırıyor. Banvit’te ise geçen seneki lig performansından çok uzaktaydı. Zoran Lukic yönetiminde Banvit inişli çıkışlı bir grafik sergiledi. Özellikle yaptığı hamleler çok konuşulmuştu. Sonrasında takımın içinden biri olan Selçuk Ernak’a emanet edildi. Bunlara rağmen Eurocup’ta yarı final oynadılar. Aynı zamanda Şafak Edge, Tolga Geçim gibi genç oyuncular daha fazla süre aldı. İki denk takımın mücadelesi çok heyecanlı geçeceği kesin. Ancak oyun kalitesinden dolayı Pınar Karşıyaka’nın önde tamamlayacağını düşünüyorum. (KSK – BAN 2-1)

Bunun sonucunda, sürpriz olmassa eğer, Fenerbahçe – Pınar Karşıyaka ve Anadolu Efes – Darüşşafaka Doğuş yarı final eşleşmelerini görmek mümkün…

GÖKHAN YUMURTACIOĞLU

gokhan.yumurtacioglu@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular