https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PLAY-OFFLAR ÖNCESİ HAKEMLERE BAKIŞ

Okunması Gerekenler

suatSevgili Basketbol Ailesi,

TBL ve TB2L’de play off zamanı, sizlerle hakem analizleri—meraklısına bölümü—yazılarımla beraberiz. Aklıma takılan, sık sık sizlerle paylaştığım konuların bir kere daha üzerinden geçmekte yarar görüyorum……belki  biraz daha olumlu yönde katkım olur……..

Hakemlerimiz maç saatinden 20 dakika önce sahaya çıkar ve masanın karşısında hareketsiz sohbet ederler aralarında………Oyunun önenli üç parçasından biri—-oyuncular ve kulüpler, okullar—olan hakemler, koridorlarda ısınırlar oyuncular gibi—-oyuncular haftada en az 5 idman yaparlar—-hakemler haftada kaç idman yaparlar ? Oyuncular genellikle daha genç yaştadırlar, hakemlere göre…..Şimdi bu durumdaki oyuncular maç saatinden 2 saat önce salona gelirler, masaj ve koridor ısınmasından sonra 40-45 dakika önce sahaya çıkıp, genellikle kondüsyoner nezaretinde toplu, topsuz ISINMAYA sahada devam ederler, son bir dakika kalana kadar maç saatine……Bu durumda 20 dakika sahada hareketsiz duran hakemlerimiz mi-ısındığını ve idmanlı olduğunu varsaydığımız- adaleleri soğuyan – doğruyu yapıyorlar, yoksa takımlarımız mı? Ortada bir yanlış mı var? YİNE Mİ ABARTTIM YOKSA?

Çemberlerin rengi hiçbir tereddüde yol açmaksızın kurallarda TURUNCU yazar. Ayhan Şahenk  ve Trabzon s.s TBL oynanmaktadır ve çemberlerin RENGİ—-KIRMIZI—sorun var mı yok mu ? Sizin salonlarınız da çemberler ne renk ? Örneğin  YEŞİL, MAVİ, BEYAZ gibi renkler sizce uygun olur mu?Kırmızı olabiliyorsa, neden bu renkler olmasın?

TBL Oynanan KSK arena ve Konya s s da çemberleri altındaki yay—-ŞARJ BÖLGESİ—yaklaşık 30 cm kısa, önemli bir hata mı sizce ? Üstelik İzmir de eurocup maçları oynandı. Yoksa amaan hocam, hangi hakem o bölgenin ne işe yaradığını dikkate alıyor ki mi ? diyeceksiniz……..Sizin salonlarınız da durum nedir, hiç merak ettiniz mi ? Yayın uçları cam  ile izdüşümlü olacaktır….ya da dip çizgisine uzaklığı 1.20 m……..

Türkçemizi çok iyi kullanan, bizlere basketbolu sevdiren, heyecanı  yaşatan, yorumcu ve spiker kardeşlerimiz israrla HATALI YÜRME demeye devam etmektedirler. Basketbolda YÜRÜME kural ihlalidir ve de olmayan birşeyin HATALISI DA OLAMAZ. Örneğin aynı arkadaşlar neden HATALI AYAK demiyorlar…? Belki de ben yine abartıyorum…bir hocamın dediği gibi  FARKETMEZ mi  ACABA?

Öncelikle hakemlerimize olmak üzere, ilgili herkeze mutlu keyifli ve başarılı bir play off dönemi dilerim.

Mutlu kalın, basketbolla kalın…

SUAT YAHYABEYOĞLU

Suat.yahyabeyoglu@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular