https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

TARİHİ İNÖNÜ STADINDA TARİHİ ŞAMPİYONA

Okunması Gerekenler

BURAK BELGENİNÖNÜ STADYUMU, 27 Kasım 1947’de Beşiktaş’ın İsveç takımı AIK Solna ile yaptığı maçla açılmıştı.
İlk golü de Siyah Beyazlıların TARAFLI TARAFSIZ herkese sevilen, hele de, atmosferin gitgide yükseldiği BU SENELERDE DEĞERİ DAHA DA ANLAŞILAN!!! EFSANE BAŞKANI Süleyman Seba ilk golü atmış, karşılaşmayı ise sarı siyahlı deplasman takımı 3-2 kazanmıştı.

Ama bizim konumuz başka,.. 100’lerce UNUTULMAYAN maça ev sahipliği etmiş, ülkenin  HEM KONUMU HEM TARİHİ İLE en önemli stadyumlarının başında gelen İnönü’de bugünkü konumuz; FUTBOL DIŞI!

INONU10Sene 1959, 21-31 MAYIS tarihleri arası Avrupa Basketbol Şampiyonası yapılacak..
Yer olarak İnönü, ‘o zamanki ismiyle’ Mithatpaşa Stadyumu seçiliyor.

17 takımın katıldığı şampiyonada, ülkemizde o zamanlar basketbolun ülkemizde bugünkü kadar popüler olmadığını geçelim, top bile imal edilmediği için, yurt dışından 12 adet basketbol topu getirtiliyor.

O zamanki ismiyle Sovyetler Birliğinin yenilgisiz şampiyonluğu ile biten turnuvada, Milli takımımız şampiyonayı 3 galibiyet 4 yenilgi ile 12.sırada bitiriyor.

INONU220 seneye yakın süredir o mevsimde yağmur yağmadığından yola çıkarak açık havada düzenlenen turnuvanın final maçına kadarki sürede beklenen temiz hava AYNEN gerçekleşiyor ve o zamanın şartlarıyla çok güzel bir organizasyon oluyor derken, final maçına ise nazar değiyor ! ve alelacele Sovyetler-Fransa  final maçı portatif parke sökülüp, İnönü Stadından Spor Sergi Sarayına alınıyor.

Takımlar otobüslerle zaten çok uzak olmayan Taksim’deki salona taşınıyor ve maç sadece 10 dakika gecikme ile başlayıp, çok güzel bir organizasyonla son buluyor.

burak.belgen@abcspor.com

 

 

Son Haberler

AMATÖRCE

Yedigimiz iki gol de olacak iş değil. İlkinde ortada fol yok yumurta yok. Rakibin ne baskısı var ne pozisyonu....

Benzer Konular