https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SUPER BOWL LII ŞAMPİYONU PHILADELPHIA EAGLES: “UÇUN KARTALLAR, UÇUN”

Okunması Gerekenler

SUPER BOWL LII ŞAMPİYONU PHILADELPHIA EAGLES: “UÇUN KARTALLAR, UÇUN”

Minnesota US Bank Stadyumunda oynanan 52. NFL Super Bowl’u, son şampiyon New England Patriots’u 41-33 yenen Philadelphia Eagles tarihinde ilk kez kazandı.

 

Türkiye’de yaşayanlar olarak, maçı dijital platformlardan hizmet veren Fox Sports International kanalından izlemek durumundaydık. Orijinal ABD yayını birçok sponsorluk ve reklam içerdiği için, maçı efsanevi spiker Al Michaels, muhabbeti keyifli yorumcu Cris Collinsworth ve acar muhabir Michele Tafoya’dan oluşan deneyimli NBC Pazar Gecesi Futbolu ekibinden değil, uluslararası web ve uydu yayın haklarına sahip olan NFL Films şirketinden NFL Network’ün yayını, NBC’nin görüntüleri ve spiker Bob Papa ile yorumcu Charles Davis’in sunumuyla izledik.

 

Gece, takımların sahaya gelmesi sonrasında, Leslie Odom Jr.’ın “America the Beautiful” ve Pink’in ABD milli marşı “Star Spangled Banner”‘ı söylemesi ile başladı. Broadway Müzikali “Hamilton”un ödüllü şarkıcı/oyuncusu Leslie Odom Jr. gerçekten dinlenesi ve lezzetli bir yoruma sahipti. Ancak Amerikan Müzik Ödüllerinde Christina Aguilera’nın Whitney Houston anma performansı sırasında müthiş detone olmasına Pink’in verdiği tepki ne kadar haklıysa, marşın sonunda kendi sesinin tam ortasından çatlaması sırasında dünya çapında verilmiş olması muhtemel tepki de aynı ölçüde haklı ve yerindeydi.

 

Milli Marş sırasında New England Patriots savunma oyuncusu ve mucizevi 49. Super Bowl şampiyonluğunun mimarı CB Malcolm Butler’ın ağlıyor oluşu dikkatlerden kaçmadı. Duygusallık vatani bir nedenden kaynaklanmıyordu. HC Bill Belichick ve DC Matt Patricia, CB Butler’ı sezonun son maçında, hiçbir sakatlığı olmamasına rağmen yedeğe çekmişti. Maç boyu yaşananlara şahit oldukça neden maça başlamadığı anlaşılamadığı gibi, maç boyunca neden hiç savunma görevi verilmediği daha da büyük bir bilmece halini aldı.

 

Başhakem Gene Steratore’un 2. Dünya Savaşı madalyalı bir gaziye yaptırdığı para atışını New England Patriots (NE) kazandı, topu Philadelhia Eagles’a (PHI) bıraktı ve maç başladı.

 

 1. Hücum, PHI (03-00): QB Nick Foles önderliğindeki Eagles, sabırlı hücum oyunları ile NE SonAlanına 5 yard kala topu 5 dakikada taşıdı. Ancak kalan 2 dakika içinde TD üretemediler. 4 hak seti ve 14 oyunluk hücumun 7. dakikası 5. saniyesinde K Jake Elliott’un 7 yarddan çıkarılan topa vurduğu 25 yardlık Alan Golü ile PHI öne geçti.

 

 1. Hücum, NE (03-03): Bir önceki Super Bowl 51’in ve geride kalan normal sezonun en değerli oyuncusu, efsanevi QB Tom Brady öncülüğünde Patriots, agresif pas oyunu ile PHI SonAlanına 8 yard kala topu 2 dakika 48 saniyede taşıdı. Ancak üst üste iki hakta 4 yard alamadıkları için, 4 hak seti ve 9 oyunluk hücumun 3. dakikası 38. saniyesinde K Stephen Gostkowski’nin 8 yarddan çıkarılan topa vurduğu 26 yardlık Alan Golü ile NE beraberliği yakaladı.

 

 1. Hücum, PHI (09-03): RB Legarrette Blount’un 36 yardlık koşusu sırasında NE savunmasının uyuması sonucu, PHI hücumu NE 34 yardına ilerledi ve agresif olma sırası PHI hücumuna geldi. QB Foles’un attığı dip pası SonAlan’da yakalayan yıldız WR Alshon Jeffery 6 sayı değerindeki Touchdown’u (TD) cebine koydu; ancak sezonun en flaş serbest vuruşçularından K Elliott ekstra golü kaçırdı. Hücum 2 hak seti, 3 oyun ve 1 dk. 36 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, NE (09-03): İlk çeyreğin sonunda ve kendi 18 yardında başlayan NE hücumu, ikinci çeyreğin başında, 3 hak seti, 7 oyun, 3 dk. 14 sn. sonunda PHI 8 yardına kadar 74 yard gelerek sıkıştı. 8. oyunda K Stephen Gostkowski 8 yarddan LS Joey Cardona’nın P Will Allen’ın tutması için çıkardığı topta Alan Golü denedi. LS Cardona topu yere çok yakın ve paralel atınca P Allen topu gecikmeli kontrol edebildi. Vuruş mekaniği tekleyen K Gostkowski topu direğe nişanladı ve Alan Golünü kaçırmış oldu.

 

 1. Hücum, PHI (09-03): PHI tek hak seti ve 3 oyunda en başta gereken 10 yardı alamayınca, 4. oyunda P Donnie Jones topu degajla NE takımına NE 37 yardında iade etti. Hücum 57 saniye sürdü.

 

 1. Hücum, NE (09-03): QB Brady, WR Brandin Cooks’a attığı 23 yardlık pasla takımını PHI 40 yardına kadar taşıdı. Sonraki 3 hakta sadece 5 yard alarak PHI 35 yardına gidince, HC Belichick 4. hakta daha güvenli olan ve K Gostkowski’nin mesafesi içinde yer alan 53 yardlık Alan Golü yerine, risk alarak ilerlemeyi seçti. Bu seçim QB Brady’nin başarısız pası ile ağır bir bedel ödenmesine ve topun PHI hücumuna kendi 35 yardında geçmesine neden oldu. Hücum 2 hak seti, 5 oyun ve 2 dk. 13 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, PHI (15-03): QB Foles, TE Zach Ertz’e 19 yardlık ve WR Jeffery’e 22 yardlık attığı iki kritik pas ile oyunu NE 21 yardına taşıdı. Eski NE oyuncusu RB Blount bu 21 yardı köşeye yapılan dış koşu oyunu ile tek seferde alarak TD yaptı ve PHI bir 6 sayıyı daha hanesine yazdı. İlk TD sonrasında kaçan Alan Golünü telafi etmek için yapılan 2 sayı denemesi de başarısız olunca, PHI yine 6 sayı ile yetinmek zorunda kaldı. Hücum 3 hak seti, 6 oyun, 3 dk. 5 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, NE (15-06): QB Brady daha ilk oyunda RB Rex Burkhead’e verdiği arka alan pası ile 46 yard gidilmesini sağladı. Ancak sonraki hak setinde gereken mesafe alınamayınca, sağlamcılığı ile tanınan HC Belichick bu kez özüne döndü ve K Stephen Gostkowski’nin 27 yarddan çıkarılan topa vurduğu 45 yardlık Alan Golü ile farkın 9’a inmesini sağladı. Hücum 2 hak seti, 5 oyun, 1 dk. 24 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, PHI (15-06): QB Foles hücumun 5. oyununda topu NE SonAlanında bekleyen WR Jeffery’e atmaya çalışırken, 2 yard çizgisi üzerinde NE savunmasından SS Duron Harmon topu havada kapmayı başardı ve kendi 10 yard çizgisine kadar da taşıdı. Hücum 3 hak seti, 5 oyun, 2 dk. 23 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, NE (15-12): PHI savunmasının bir hak seti ceza aldığı ve RB Dion Lewis’in 2 sade koşusu ile cansız başlayan NE hücumu, QB Brady’nin WR Chris Hogan’a attığı 43 yardlık pas ile önce canlandı, daha sonra da RB James White’ın düşmek nedir bilmeyerek yaptığı 26 yardlık sert koşu sonucu kazanılan TD ile ilk kez PHI SonAlanı’na ulaşmış oldu. Bu kez de LS Cardona ve P Allen sorunsuz olarak işlerini yapmış olmalarına rağmen K Gostkowski ekstra golü kaçırdı. Hücum 4 hak seti, 7 oyun, 2 dk. 57 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, PHI (22-12): PHI, maçın ilk 7 sayılık net hücumunu tamamladı. İlk oyunda TE Ertz’i 7 yardlık pasla buluşturan QB Foles’un, üçüncü hakta çaylak RB Corey Clement’e attığı arka alan pası tam 55 yardlık bir getiri ile PHI hücumunu NE 8 yardına taşıdı. RB Clement’in 7 yard kazandıran iki koşusundan sonra, HC Doug Pederson 4. hakta 1 yard kaldığı için TD deneyerek bir risk aldı. İkinci ve daha büyük riski ise tehlikeli ama başarılı olan oyun planıyla aldı. Lise ve kolejde QB oynamış olan TE Trey Burton, QB Foles’a attığı 1 yardlık TD pası ile rolleri değişti. Bu 6 sayılık TD oyununu, K Elliott’un bu kez sorunsuz olan 1 sayılık Ekstra Golü izledi. Hücum 2 hak seti, 7 oyun, 1 dk. 30 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, NE (22-12): NE, 2 hak seti, 5 oyun, 34 saniye süren ikinci çeyreğin ve birinci devrenin son oyunu ile skor üretemeden soyunma odasına gitti.

 

Devre arasında ise maçtan önceki Tailgate Party’de sahne alan Sting ve Darius Rucker’ın performansları banttan yayınla dünya ile paylaşıldı. Bu bant yayın sırasında US Bank Stadyumu içine, sahaya çıkış noktasına ve sahanın 4 bölgesine 6 platform kuruluyordu. Kısa süre sonra ise, bu 6 platforma ek olarak tribün de dahil olmak üzere, Justin Timberlake Super Bowl Halftime Show adı verilen ve belki de pop müzik dünyasının en prestijli canlı yayın organizasyonunda 9 aşamalı muazzam bir performans sergiledi. Prince’in hologramıyla yaptığı düet, 2 yıl önce ölen ve aslen Minnesota doğumlu olan pop müzik ikonuna bir saygı duruşu niteliğindeydi. Bu arada Justin Timberlake’in oyuncu eşi Jessica Biel’in de Minnesota’lı olduğunu hatırlamalıyız. Özetle Timberlake, dört yıl önce Minnesota’da oynanacağı kesinleşen 52. Super Bowl’da, tüm süperstarlığına rağmen, biraz Prince’in beklenmedik ölümü, biraz da enişte kontenjanından sahne aldı. Ne var ki, Prince ölümünden sonra -kendi tabiriyle- “sahne hilelerine dahil edilmek” istemiyordu. Bu konu twitter’da en az maçın kendi hikayesinin parçaları kadar konuşulan konular arasındaydı.

 

 1. Hücum, NE (22-19): QB Brady, ilk yarıda sağlıklı bir pas ilişkisi kuramadığı favori pas hedefi TE Rob Gronkowski’ye üç pas denemesi yaparak üçüncü çeyreğe başladı. İlk pas yine başarılı olamasa da ikinci pas ile 25, üçüncü pas ile 24 yard olmak üzere 49 yard kazanıldı. RB White’ın yaptığı toplam 7 yardlık iki koşu dışında, QB Brady, biri 14 yardlık ve diğeri de 6 sayı olarak NE hanesine TD olarak yazılacak 5 yardlık paslar ile TE Gronkowski’yi bu hücumun 4 pas ve 68 yard ile tek başarılı pas hedefi haline getirdi. LS Cardona – P Allen – K Gostkowski bu kez hata yapmadılar ve K Gostkowski 1 sayılık ekstra sayı denemesini başarıyla sonlandırdı. Hücum 4 hak seti, 8 oyun, 2 dk. 45 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, PHI (29-19): RB Blount ile RB Jay Ajayi’nin koşularını, WR Nelson Agholor ile TE Zach Ertz’e attığı orta mesafe paslarla süsleyen QB Foles, gecenin sürpriz yıldızlarından RB Clement’e NE SonAlan’ında attığı 22 yardlık pas ile bir TD daha çıkarmayı başardı. Bu pozisyon gecenin tartışmalı birkaç kararından biriydi. NFL kurallarına göre, atılan pası yakalayan oyuncunun “pası tam olarak kontrol ettikten sonra her iki ayağını da saha çizgilerinin -çizgiler hariç olmak üzere- içinde tutması, her ikisini de en az birer kez yere basması” gerekiyor. RB Corey Clement kolejden bu yıl gelmiş olan bir çaylak ve NCAA Kolej Futbolunda kural gereği tek ayağı yere basmak yeterli. İddia odur ki, “RB Clement tam olarak topu kontrol edememişken ilk adımını attı” Hakemler pozisyonu tekrar izlediler ve RB Clement’in topu kontrol edebildiği görüşüne aykırı somut bir delil göremedikleri için daha önce verdikleri TD kararını onayladılar. K Elliott’un Ekstra sayısı ile bir 7 sayı daha PHI hanesine yazıldı. Hücum 4 hak seti, 11 oyun, 4 dk. 57 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, NE (29-26): Görülen oydu ki, QB Brady muazzam bir başka Super Bowl ikinci yarısı oynamakta kararlı. WR Hogan’a 16 yardlık bir pas, birkaç koşu ve WR Amendola’ya 18 yardlık bir pas ile PHI 26 yardına kadar gelindi. Bu noktada QB Brady, WR Hogan attığı 26 yardlık hızlı bir pasla hem TD olmasını sağladı, hem de K Gostkowski’nin başarılı Ekstra sayısı ile farkı tekrar 3’e indirmeyi başardı. Hücum 4 hak seti, 7 oyun, 3 dk. 55 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, PHI (32-26): QB Foles da bu gece QB Brady kadar kazanmaya kararlıydı. WR Agholor’a toplam 33 yardlık, WR Torrey Smith’e toplam 24 yardlık ikişer adet dört güzel pasın ardından gelinen NE 16 yard çizgisinde 3. çeyreği bitirdiler. 4. çeyreğin hemen başında, kötü bir plan ve başarısız bir uygulama ile NE 24 yard çizgisine gerilediler. K Elliott’un NE 24 yardından çıkarılan topa vurduğu 42 yardlık Alan Golü ile kazanılan 3 sayı ile PHI farkı 6’ya çıkardı. Hücum 4 hak seti, 8 oyun, 4 dk. 14 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, NE (32-33): Fark uzun süre sonra 7 sayının altına inince QB Brady tünelin sonundaki ışığı bir başka finalde daha görür gibi oldu. WR Amendola’ya atılmış 30 yardlık güzel bir pas dışında hiçbiri 10 yard ya da üstü olmayan kısa pas ve koşularla TE Gronkowski’ye atılan 4 yardlık bir TD pası ile hücum sona erdi. Amaç son çeyrekte uzun bir hücum ile öne geçmekti. QB Brady önderliğindeki NE hücum takımı bunda başarılı oldu. Hücum 5 hücum seti, 10 oyun, 4 dk. 47 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, PHI (38-33): Maçın en uzun ve yine ikinci en tartışmalı PHI pas TD sayısı 18. hücumda gerçekleşti. İlk önce PHI kendi 45 yardında 4. hakta gidilmesi gereken 1 yard ile takıldı. Topu degajla NE hücumuna geri vermek istim üstündeki QB Brady’i tekrar sahaya döndürmek ve belki de farkın iyice açılması demekti. Bu seçenek dışıydı. K Elliott normal sezon maçında New York Giants’a karşı maç sonu galibiyeti getiren 61 yardlık harika bir Alan Golü atmış da olsa, en ufak rüzgar yardımı olmadan 73 yardlık fantastik bir Alan Golü vurmak mantıksızdı. Bu da seçenek dışı kaldı. HC Pederson tereddütsüz ilerlemeyi seçti ve TE Ertz’e atılan 2 yardlık bir pasla bu engelden kurtuldular. Rahatlayan QB Foles, WR Agholor’a attığı 3 adet, toplam 38 yardlık pas ile NE 14 yardına kadar ilerledi. 3 yardlık bir koşudan sonra ve QB Foles’un o setteki 3. hakta TE Ertz’e attığı TD pasıyla tekrar 5 sayı farkla öne geçtiler. Ancak top tam SonAlan çizgisini geçtikten sonra TE Ertz topu elinden kaçırdı. Top yere çarptı ve TE Ertz topu tekrar yakaladı. NE taraftarları sosyal medyayı iyice yangın yerine çevirdiler ve bunun tamamlanmamış pas olduğunu öne sürdüler. Ancak maçı NFL Network’de yorumlayan Charles Davis RB Clement’in sayısının geçersiz olduğuna kanaat getirse de, bu hücumda SonAlan çizgisini geçen TE Ertz’in topa çoktan sahip olduğunu, artık koşucu olduğunu ve topun yere TD olduktan sonra çarptığını aktardı. Başhakem Steratore pozisyonu Video Hakem ile tekrar izledi ve ona hak verdi. TD sayısı geçerliydi. Bir sonraki NE hücumu TD olduğunda 5 sayı ile 6 sayı arasında bir fark olmayacağından, HC Pederson 1 sayılık ekstra gol yerine, 2 yard çizgisinden 2 sayılık oyun denemeye karar verdi; ancak başarılı olunamadı. Hücum karşılaşmanın en uzun hücumuydu ve 6 hücum seti, 14 oyun, 7 dk. 1 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, NE (38-33): PHI son hücumuyla birkaç taşı birden vurmuş oldu. Hem süreyi 2 dk. 21 sn. kadar düşürdüler, hem NE HC Belichick’i saati durdurmak zorunda bırakarak ikinci molayı da aldırdılar ve tek mola ile devam etmeye zorladılar, hem istim üstündeki QB Brady’i oyundan soğuttular, hem de istemeden tartışmalı bir TD ile bu süreyi 5-6 dk. daha uzatmayı başardılar. Şu ana kadar NE savunmasının bir top çalma dışında her iki savunmanın da berbat bir maç çıkardığını kabul etmek gerek. Bu gidişe, bir önceki uzun hücumun da yardımıyla iyice dinlenen PHI savunması, en gerekli olduğu maç sonunda “dur” dedi. İlk hak setinin ikinci oyununda DE Brandon Graham QB Brady’i maçın ilk ve tek sack (QB arka alanda düşürme) oyunuyla düşürmeyi başardı. En inanılmazı bu tek sack oyununda Brady’nin elindeki topu da ayaktayken düşürdü ve çaylak diğer DE Derek Barnett düşen topu NE 33 yardında ele geçirdi. PHI kenar yönetimi ve yedekleri çılgınlar gibi sevinmeye başladı. NE cephesinde sessizlik vardı.

 

 1. Hücum, PHI (41-33): Garanti niteliğindeki üç koşu oyunu ile PHI hücumu ve QB Foles 4 yard ilerleyebildi. Bu arada “2 dakika uyarısı” adıyla bilinen TV molası ve NE takımın son molasını kullanması ile 1 dk. 4 sn. kala K Elliott 49 yardlık Alan Golünde herhangi bir hata yapmadan farkı 8’e çıkaran vuruşu yaptı. Hücum tek hak seti, 4 oyun ve 1 dk. 4 sn. sürdü.

 

 1. Hücum, NE (41-33): Her sayıdan sonra vurulan santra vuruşunda K Elliott KR olarak görev alan RB Burkhead’i SonAlan’dan çıkmaya zorladı ve akıllıca bir oyunla PHI Özel Takım üyeleri RB Burkead’i 9 yard çizgisinde düşürdüler. Bundan sonra ilki 4. hakta WR Amendola ile alınmak zorunda kalınan 13 yard olmak üzere, QB Brady üç başarılı pas yolladı. Diğer ikisi toplam 27 yard ile TE Gronkowski’ye gönderildi. Son pas QB Brady’nin 9 saniye kala PHI SonAlan’ına giren TE Gronkowski’ye attığı 51 yardlık pas, “Hail Mary” adı verilen mucizevi, dilimize “Ya tutarsa” diye çevirebileceğimiz paslardan biriydi. Önlemini buna göre alan PHI savunması bir an taraftarlarına korku yaşatsa da pası engelledi ve 4 hak seti, 9 oyun ve 1 dk. 5 sn.lik bu hücumun sonunda şampiyonluk sevincine katıldılar.

 

Maç sonunda kurulan zafer podyumunda NFL Başkanı Roger Goodell’in yanında pırıl pırıl şampiyonluk kupası ile poz veren TS Jeffrey Lurie, GM Howie Roseman, HC Doug Pederson, maçın en değerli oyuncusu seçilen QB Nick Foles, galibiyeti getiren pası yakalayan TE Zach Ertz ve sakatlığı nedeniyle oynamayan takımın birinci QB Carson Wentz’in keyfine diyecek yoktu. Kucağında çocuğu, elinde kırmızı şarabı ile izlediğimiz QB Tom Brady’nin güzel süpermodel eşi Gisele Bündchen’in morali bir hayli bozuktu. TE Zach Ertz’in 2015 FIFA Kadınlar Dünya Kupası şampiyonu olan ABD milli takımı orta saha oyuncusu eşi Julie (Johnston) Ertz ile sarılırken şampiyon eşleri göz yaşları içinde izlemek hem çok keyifli, hem de çok duygusaldı. Tüm maçı izleyenler, siperinin üstünde pırlantalarla eşinin numarası olan 88 yazılı şapkayla oturan hanımefendiyi hatırladıklarında kimden bahsettiğimi anlayacaklardır.

 

Maçın kısaca toplam bir analizini yapmak gerekirse, yukarıda belirtilen maç detaylarında başarılı savunma oyunlarına az yer verilmedi. Başarılı savunma oyunları olsaydı, hepsine eksiksiz yer verilecekti. Ancak maç boyunca bir NE pas çalması ve maç sonunda damga vuran bir PHI sack oyunu dışında savunmalar adeta birer elek oldular. Her ikisini de çok beğendiğim DC Matt Patricia ve DC Jim Schwartz aleni olarak rakip hücumları durduracak damgayı bir türlü vuramadı. Maç öncesi bahsetme gereği duymadığım Özel Takımlar oyuncuları ise oldukça etkisiz bir maç çıkardılar. Santra ve Degajlarda topları 25 yarddan fazla döndüremeyen yakalama takımlarının yetersizliği bir yana, Alan Golü ve Ekstra sayı denemelerinde her iki takım LS, P ve K pozisyonu oyuncuları en azından ilk yarıda çok sorunlu bir mekanik sergilediler.

 

Her iki takımın da kuşkusuz en harika ve kusursuz yanları Hücum takımlarıydı. QB Brady son sack hariç, maçı PHI kazandığı için En Değerli Oyuncu seçilen QB Foles ilk yarıdaki Pas kaptırma dışında muazzam iş çıkardılar. Hücum Hattı yani OL oyuncuları QB’leri ve RB’leri harika korudular. PHI takımında RB ve FB’ler çok üretkendi. NE takımında WR ve TE’ler her mümkün topu yakalamada aşırı istekliydi. Bunun sonucunda da Tom Brady kendisine ait toplam 466 yardlık Super Bowl pas rekorunu 505 yard ve 3 TD ile kırdı. Buna rağmen şampiyon olamayınca, kesinlikle hakkı olan En Değerli Oyuncu ödülünü alamadı. Patriots’da WR Amendola 152, WR Hogan 128 ve TE Gronkowski 116 yard ile müthiş rakamlar yakaladılar. PHI takımında paslar daha fazla oyuncuya dağıtıldı. 100 yardlık top yakalayan ve aslen koşucu olan RB Clement PHI takımının sürpriz kahramanıydı. Ne olursa olsun maçın En Değerli Oyuncusu seçilen Foles tek top kaptırmasına rağmen 373 yardlık pas attı ve 3 TD pası verdi. Hele kendi adına 4. TD sayısını hileli bir oyunda yakalayıcı olarak başarması aldığı ödülü kendi tarafında hak etmesine de neden oldu. Şunu da biliyoruz ki, 2019 yılına kadar sözleşmesi olsa da, geleceğin hükümdar oyun kurucularından görülen ve bu maçta sakatlığı nedeniyle oynayamayan QB Carson Wentz iyileşeceği için, 7 aylık sezon arası dönemde, birçok QB ihtiyacı duyan takımın şampiyon QB Foles için PHI takımına çok cömert ve yüksek dereceli takas teklifleri yapacakları ortada.

 

267 maçlık çekişmeli ve mücadele dolu bir sezonun ardından şampiyon Philadelphia Eagles oldu. Tüm Eagles taraftarlarını kutluyor ve bir Green Bay Packers taraftarı olarak hak ettikleri tezahürata sonuna kadar katılıyor ve eşlik ediyorum:

“Fly Eagles, Fly!” (“Uçun Kartallar, Uçun!”)

 

*** AMERİKAN FUTBOLUNA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KISALTMALAR

TS: Takım Sahibi, GM: Genel Menajer, HC: Baş Antrenör, OC: Hücum Koordinatörü, DC: Savunma Koordinatörü, ST: Özel Takımlar Koordinatörü

 

Hücum için;

QB: Oyun Kurucu, RB: Koşucu, FB: Tam Bek, WR: Yakalayıcı, TE: Köşe Yakalayıcı

OL: Hücum Hattı, OT: OL Köşe, LT: OL Sol Köşe, RT: OL Sağ Köşe, OG: OL İç, LG: OL Sol İç, RG: OL Sağ İç, C: OL Merkez

 

Savunma için;

DL: Savunma Hattı, DE: DL Köşe, DT: DL Orta, NT ya da NG: DL Merkez

LB: Merkez Savunmacı, OLB: LB Dış, ILB: LB İç, MLB: LB Orta, HLB ya da LB/S: LB Hibrid

DB: Savunma Beki, S: Son Savunma, SS: Güçlü Son Savunma, FS: Serbest Son Savunma, CB: Köşe Bek, NB: Ekstra Köşe Bek

 

Özel Takımlar için;

K: Serbest Vuruşçu, P: Degajcı, LS: Uzun Başlatıcı, PR: Degaj Tutucu, KR: Vuruş Tutucu

 

İstatistikler için;

Q1, Q2, Q3, Q4: 1., 2., 3. ve 4. Çeyrek

Down : (hücum) hak(kı)

1st and 10 / 2nd and 8 / 3rd and 12 / 4th and 4 : 1. hak ve 10 yard / 2. hak ve 8 yard / 3. hak ve 12 yard / 4. hak ve 4 yard (gidilmesi gerek)

Endzone : (takımın koruduğu tarafta, 0 yard çizgisi ve kale arasında kalan logolu) SonAlan

TD ya da Touchdown : (SonAlan’a atılan pas ya da yapılan koşu ile elde edilen) 6 puanlık Sayı

PAT ya da Extra Point : (TD sonrası 25 yard çizgisinden vurulan) Ekstra Sayı

2 Point Attempt : (TD sonrası 2 yard çizgisinden denenen) mini TD

FG ya da Field Goal : 3 puan değerindeki Alan Golü

Safety : 2 puan değerinde ve rakip takımı hücum ederken kendi SonAlanında düşürerek elde edilen defansif sayı

TB ya da Touchback : Kendi SonAlan’ında topu güvenceye almak

Punt : Degaj

Pass : Pas

Comp / Att : Tamamlanan / Deneme

Rec : Yakalama

Rush : Koşu

Passing, Rushing and Total Yards : Pas, Koşu ve Toplam Yard (Mesafe)

Int ya da Interception : Pas Çalma

Fum ya da Fumble : (diz, kalça ya da dirseklerden en az biri yere değmeden) Elinden top düşürme

TO ya da TurnOver : Top Kaybı

Tackle : Rakip hücum oyuncusunu düşürme

TFL ya da Tackle for Loss : (oyun kurucu hariç) Rakip hücum oyuncusunu arka alanda düşürme

Sack : Rakip oyun kurucuyu arka alanda düşürme

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: murat.guler@abcspor.com

twitter: @kirjalian

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular