https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

AYKIRI SPORLAR-1, SUALTI HOKEYİ ‘UNDERWATER HOCKEY’

Okunması Gerekenler

Hokey, çim üstünde de buzda da oynansa en zor sporlardan biri olarak kabul edilir..

Ama HOKEYİN oynandığı bir yer daha var ki, AYKIRI SPORLAR kategorisinde açık ara en öndeki branşlardan biri ; İsmi de SUALTI HOKEYİ!

sualti 1Hem de 3-5 senelik değil taaa 1954’lerden beri, 60 senedir yapılan bir spordan bahsediyoruz..Bu sporun yaratıcısı ise, Southsea Sub-Agua isimli kulübe üye olan Alan Blake adlı İngiliz dalgıç…

Evet ZAYTUNG HABERİ değil.. Gerçek bir spor dalı…

Türkiye’de ilk  olarak 1998 yılında Kızıltoprak Yelken ve Sualtı Sporları Kulübü‘nde oynanmaya başlanmış ve 2000 yılında ülkemizde seçilen ilk milli takım ile birlikte ilk uluslararası müsabakaya katılmıştık. Avustralya’daki o turnuvada nal toplasak da, özelikle bu sporun piri ülkelerin başında gelen Yeni Zelanda’dan Liam Wilson’un taktisyen olarak ülkemize gelmesi sonrası çok büyük bir aşama göstermiş ve Dünya 3.’lüğü ile Avrupa Şampiyonluğu kazanmıştık.

sualti 2Ve bugün dünyanın en iyi 2-3 ülkesinden biri olmazsak da, başlatı ülkelerinden biri durumundayız.

Kurallara gelirsek; Bir sonraki yazımızda kaleme alacağımız, UNDER-WATER RUGBY tarzı ama top yerine sopa ve disklerle oynanan bir oyun. Tabii ki şnorkel, su topu başlığı, maske, palet ve eldiven de ekipmanın diğer parçaları…

2 metre yükseklikteki havuzlarda ve toplamda 10 kişilik TAKIMLAR, 4’ü yedek sahada 6 kişiyle yapılan bu sporun nevi şahsına münhasır kuralları var.

sualti 4Mesela kaleci yok ve kale yarık şeklinde.. Diski uzağa fırlatabilmek sadece güç değil aynı zamanda teknik de gerektiriyor. Kondüsyon bu sporun olmazsa olmazı ve suyun altında tabii ki mangal gibi bir ciğer lazım!

Orijinal ismiyle Under-water Hockey, dünyanın en zor sporu olarak kabul edilir ve oyun içinde sınırsız oyuncu değiştirme hakkı vardır. Takim stratejisi, yani asansör diye tabir edilen, oyuncuların sualtına iniş çıkışlarının uyum halinde olması çok önemli.

Oyun 15 dakikadan 2 devre ve 3 dakikalık devre arası ile oynanır. Kaleler 3 metreye 25 santim şeklindedir. Pak yaklaşık olarak buz hokeyindeki ile eşit boyutlardadır fakat kurşun ya da benzeri bir materyelden yapılmıştır ve plastik kaplama ile çevrilmiştir.

sualti 3Bu sporu belki sizlerin çoğu ilk kez duyuyor ama bugünlerde ülkemizde oldukça popüler ve çok sayıda sualtı hokeyi branşı faaliyeti gösteren spor kulübü bulunmaktadır.

AYKIRI SPORLAR kategorisindeki ilk branşımız sualtı hokeyi idi..

Haftaya Sualtı Rugby’sinde buluşmak üzere..

ABCSPOR

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular