https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

EMEL GÖKHAN’DAN SPORCU BESLENMESİ

Okunması Gerekenler

emel gokhanGün geçtikçe artan spor hevesi, sporun etkinliğini artırmak ve beklenen olumlu etkilerini görmek ancak doğru beslenme uygulamaları sayesinde olmakta ve kişiye çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Spor veya egzersiz yapanların yeterli ve dengeli beslenmeleri yapılan egzersiz ve spor türüne uygun beslenme uygulamaları ile daha iyi antrenman veya egzersiz yapılabilmekte.. Bu sayede antrenmanların daha verimli geçmesi sağlanarak istenen ve beklenen sonuçlara ulaşmak daha kolay olur. Özellikle sporcularda dayanıklılık ve kuvvet performansı artmaktadır.

 

Doğru beslenme sayesinde ideal vücut ağırlığı ve vücut kompozisyonuna (vücut yağı, kas kitlesi vb.) sahip olmak daha kolay olmaktadır. İstenen vücut ağırlığı ve kompozisyonuna ulaştıktan sonra bu durumun korunması da ancak doğru beslenme uygulamaları sayesinde olabilmektedir. Düzenli egzersiz optimum beslenme ile birlikte vücudun savunma sistemini artırarak yorgunluk, hastalık ve sakatlık risklerini azaltmaktadır.

 

Doğru beslenme uygulamaları ile sakatlanma riskinin % 50 oranında düşürülebildiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir ve bu oran gerçekten profesyonel sporcular için çok büyük önem taşımaktadır. Doğru beslenme programı ile birlikte egzersizin bir arada uygulanması sağlığın korunması ve geliştirilmesini sağlamaktadır. Sporcuların yeterli ve dengeli beslenmesi kişinin kendine güvenini artırmakta, beslenme ile ilgili sosyal organizasyonlardan keyif alması ve arkadaş ilişkilerinin de çok daha iyi olmasını sağlamaktadır.

 

Sonuç olarak düzenli egzersiz ve spora katılım, her zaman uygun beslenme uygulamaları ile tamamlanmalıdır. Doğru beslenme sayesinde sağlığın daha iyi korunması ve sporcuların olumlu her türlü etkiyi görmesi mümkün olabilmektedir.

EMEL GÖKHAN

emel.gokhan@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular