https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SPOR TOTO SÜPER REZİL LİG

Okunması Gerekenler

ayhan 3SPOR TOTO SÜPER REZİL LİG

Dün Süper Ligimizde bir maç oynandı. Maçın sonlarına doğru seyirci, sahaya yabancı madde atılmasını engelleyen ağı ortadan kaldırmak için direği yamulttu. Sonra koltukları kırıp sahaya atmaya başladı. Bu arada korner kullanacak takımın oyuncusu sahaya atılan koltuk parçaları eşliğinde korneri atıp hemen uzaklaşıyor köşeden.

Kornerin devamında atak devam ederken diğer tarafta uzun ve yüksek atlamacıları kıskandıracak bir atlayışla bir taraftar sahaya inip hakeme saldırıyor, kaleci ile direk arasındaki boşluktan faydalanan 4-5 güvenlik görevlisi sahaya inen seyircinin üstüne atlıyor.

Bu arada  ceza alanı çizgisinin sol tarafında top toplayıcı çocuk ofsayt pozisyonunda . Diğer yandan Ulubatlı Hasan soyundan geldiği tahmin edilen bir taraftar, ulan adam ölecek çık da şunu kurtar desen çıkmayacağı bir yere çıkıp Fenerbahçe bayrağını indiriyor ve yerine Trabzon bayrağını asıyor. Aferin kaleyi fethettin bayrağı burca diktin kahraman !!  İlk yarıda sahaya atılan ayakkabının zaten hiç önemi bile yok.

FB TS 1Bunlar sadece bu maçta yaşananlar. İki sezon önce de yine Fenerbahçe maçında aynı şeyler yaşanmadı mı? Fenerbahçe kafilesi Rize’den dönerken Trabzon’da kurşunlanmadı mı? Hakemler soyunma odasında 3-4 saat mahsur kalmadı mı? Eski futbolcuları dinliyorum bu tip olaylar bu şehirde oluyordu hep zaten diyor. Stattan 3-4 saat çıkamazsın diyor. Futbolcu kafilesini havaalanına götürmek için emniyetten zırhlı araç tahsis ediliyor.

Ne oluyor yahu! Bu bir spor sadece. Bu bir oyun. Yenmek de var yenilmek de. Neyin peşindesiniz? İnsanlıktan çıkıyor insanlar maçı izlerken. Bu olaylara neden bu kadar tolerans tanınıyor. Lig Radyoyu dinliyorum tanıyamadığım bir şahıs bu olayların Fenerbahçe ye karşı yapılan bir şey olmadığını söylüyor. Fenerbahçeli futbolculardan Volkan aşırı bir gol sevinci yaşamış, Nani de takla atmış. Ne kadar ayıp etmişler. Üzülecekleri yerde sevinmişler.

TS FB OLAY 2Futbol federasyonunun yıllardır ağzından düşürmediği bir söz var: Türkiye liginin marka değerini yükselteceğiz. Bir marka değeridir gidiyor. Marka değerinden önce bu ligin güvenliğini sağlayın bence. Marka değerini böyle mi yükselteceksiniz? Adı lafta süper ama gerçekte rezil bir ligimiz var!

Yabancı bir futbolcu getirirken nasıl anlatacaksınız, Nasıl ikna edeceksiniz? Ya her yerde olmuyor sadece birkaç  statda oluyor. Bunlar da münferit olaylar. Bütün bir camiaya mal edilemez mi diyeceksiniz ??

1985 yılında yaşanan Heysel faciası sonunda, Uefa’nın sadece Liverpool’a 3 yıl ceza verilmesini düşündüğü bir durumda dönemin İngiltere başbakanı Margeret Thatcher  “bizim hayvanlara bu ceza az” deyip bütün İngiliz takımlarının 5 yıl kupaya katılmamasını sağlamıştı.

TS FB OLAYBizim ülkemizde ise Sporda şiddet yasası çıktıktan beri sporda şiddet arttı! Passolig uygulaması getirildi seyirci sayısı azaldı. Sporda şiddet yasası uyarınca kaç kişi ceza aldı ya da aldı mı bilmiyoruz. Fedarasyonun yaptığı en iyi ceza tribün ve saha kapatma. Trabzon’a 5 maç ceza versen ne olacak? Ceza bittikten sonra yine yapacaklar. Daha önce de böyle bir ceza almışlardı. Yine yapmadılar mı?

Radikal önlemler almadıkça bu iş düzelmez. Bu olayı yapanları tek tek tespit edip cezasını vereceksin. Bu cezayı da kamuoyuna ilan edeceksin. Gerekirse kulübün puanını sileceksin, küme düşüreceksin.  Ama bizde eyyamcılık olduğu müddetçe spora siyaset karıştığı müddetçe yerimizde sayar dururuz. Yapanın da yaptığı yanına kar kalır!

AYHAN KARATAŞ

ayhan.karatas@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular