https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SON SANİYE HEYECANI

Okunması Gerekenler

derya cerasiSon Saniye Heyecanı

Basketbolda, futboldan farklı olarak maçın son saniyeleri daha kritik bir öneme sahiptir. Son ana kadar sayı olması, skorun değişmeşi olağandır. Hatta bu galibin değişmesini bile sağlayabilir. Futbolda ise 90 dakikanın ilk saniyelerinde ya da 30.dakikada gol olabilir ve maç öyle bitebilir. Son dakikalarda müthiş geri dönüşleri futbolda görsek de daha ender rastlarız. Maçın içerisinde olanlar, takımların stratejileri, koçların müdahaleleri ve etkileri, farkın açılması ya da o farktan geri dönülmesi ve hatta sadece bir alley-oop bile bütün 40 dakikayı seyretmeye değse de; bazen her şey gelir ve son saniyelere sıkışır.

Anadolu Efes Final Serisinde Öne Geçti

efes ksk 100Dün akşamki Anadolu Efes-Pınar Karşıyaka ve Valencia-Real Madrid maçları da son saniyelerde büyük heyecana sahne oldu. TBL final serisi ilk maçında İstanbul’da Anadolu Efes karşısında ilk periyotta 28 sayı bularak 12 sayı öne geçti İzmir ekibi. İkinci çeyrekte ise fark 13’e çıktıktan sonra Huertel ve Krstic’in sayıları ile fark 4’e kadar indi. Gabriel’in üçlüğü ile fark tekrar 13’e çıkarken, ikinci çeyrek sonunda Lasme ve Cedi’nin sayıları ile fark 2’ye indi. Üçüncü çeyrek başa baş geçerken, 4.periyodun ortalarında Anadolu Efes 77-68’lik skorla farkı 9’a çıkardı. Diebler ve Dixon’ın üçlükleri ile Cemal’in sayıları skoru 80-80’de eşitledi. Strawberry’nin serbet atışına Anadolu Efes Krstic’in serbest atışı ile cevap verdi, son topu Krstic bloklayınca galibi belirlemeye 40 dakika yetmedi, uzatmaya gidildi. Uzatma dakikaları genel olarak faul atışları ile geçildi. Anadolu Efes farkı 6 sayıya çıkarmasına rağmen, bu kez Karşıyaka geri döndü. Ancak faul çizgisinden daha başarılı olan Anadolu Efes maçı kazandı ve seride 1-0 öne geçti.

Real Madrid Avantajı Geri Kazandı

real 101Gecenin diğer maçında ise, 1-1 eşitlik olan İspanya Ligi yarı final serisinde Valencia Real Madrid’i ağırladı. İlk çeyrekte Real Madrid’in 11 sayılık avantajına rağmen, Valencia ikinci çeyrekte farkı kapatmayı başardı. Valencia, ikinci çeyrekte 22 sayı, üçüncü çeyrekte ise 30 sayı bulurken; bu süreçte Vives, Dubljevic ve Lucic önemli katkılar verdiler. Son çeyrekte Van Rossom, Vives, Harangody gibi oyuncuları ile sayılar bulmayı başaran evsahibi ekip, skoru 79-69’a getirdi. Real Madrid, Rodriguez ve Fernandez ile geri dönmeyi başardı ve skor 88-88’e geldi. 25.4 saniye kala başlayan Valencia hücumunda Harangody şutu soktu ama hakemler sürenin dolduğu gerekçesiyle basketi geçersiz sayınca maç uzadı. Uzatma periyodunda Llull’un sayıları ile ayakta kalan Real Madrid, yine bu oyuncunun son saniye üçlüğü ile 103-100 maçı kazandı. Bu sezon Euroleague şampiyonu olmuş rakibini bir önceki maçta deplasmanda yenerek final yolunda avantaj kazanan Valencia bu avantajını kaybetmiş oldu. Real Madrid galibiyetinde Reyes’in, 5 faul alıp oyunda çıkmak zorunda kalmasına rağmen Ayon’un, aldığı sürelerde hem hücumda hem savunmada büyük katkı veren Nocioni’nin payı yüksek.

Önümüzdeki maçlarda son saniye heyecanının ve çekişmeli maçların devam etmesini diliyorum.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : derya.cerasi@abcspor.com

twitter : @deryacerasi

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular