https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SKORA BAKMADAN

Okunması Gerekenler

SKORA BAKMADAN

Skor nefis. Maçı izlemeyip, maçın özetini izleyenler, özlenen oyun diyebilirler.

Ama gel gelelim, çıplak gözle maçı izlediğinizde durum hiç de öyle değil.

Büyük bir sürpriz olmazsa, bu oyun ve oyuncu grubuyla Göztepe maalesef kümeyi boylar. Doğru dürüst bir oyunları yoktu. Gol falan atacakları da. Göztepe’nin işi oldukça zor.

Beşiktaş ise, gole kadar tek bir pozisyon üretemedi. Gol de zaten duran toptan geldi. Ardından gene şanslı bir duran top, zaten maçta çözüldü gitti. Üçüncü gol de, gene takım olarak Göztepe’nin konsantrasyon bozukluğundan geldi.  Göztepe’nin maça gelen seyircisi tutkulu tamam da, yarısı boştu.  İzmirliler sanırım hala tatilde, tıpkı takımları gibi.

Göztepe’yi kendi derdiyle başbaşa bırakıp Beşiktaş’a geçelim.

Tek tek oyunculara bakalım.

Karius’a top gelmese de, kendine çok güvenli buldum. Hareketleri çok rahat, ve güven vericiydi. Not veremeyiz ama, bu mevkide bir sorun yok. Göbekte Ruiz ve Vida ikilisi son 20 yılın en iyi göbeği olmaya aday. Birbirlerine alışırlarsa, efsane bir stoper hattı oluştururlar. Ruiz’i iki maçtır çok beğeniyorum. Bugün Vida’da olağanüstüydü. Zayıf da olsa, Göztepe’nin sıfır pozisyonla oynamalarındaki ana nedendi. Ama beklerde durum felaket. Ne Gökhan ne Caner. Sayfalar dolusu yazarım. Hele Caner’i. Defans yaparken adamına hep uzak duruyor. Böylece geçilemiyor havası yaratıyor. Ama rakibine bir sürü oynama opsiyonu veriyor. Kendi için iyi, takım için çok kötü bir duruş şekli bu. Açıklarını da çoğunlukla Ruiz kapattı. Zaten ileri gittiğinde geri dönmesi çok zor oluyor. Kısacası Caner’in “tutkulu” gözüken oyunu tam bir balon, ve Beşiktaş için bir bomba.

Beklerde yeni transferleri henüz göremedik ama, umalım da düzgün çıksınlar, yoksa Gökhan ve Canerle bu sezon gitmez.

Orta saha da çok zayıftı.  Ljajiç zayıftı. Medel iki maçtır çok kötü. Tek ayakta kalan Oğuzhan oldu.  Belli ki, gayret içinde, ve Avcı ile yeni bir başlangıç peşinde.  İlk şampiyonluk senesindeki seviyeye ulaşırsa yanına da iyi bir altı numara veya güçlü bir Atiba gelebilirse, o zaman Ljajiç de verimli olabilir. Ama bugün bu hayalden çok uzaktayız.

Boyd ve Lens de hiç tad vermediler. Boyd’a kredi var da, Lens’e tahammülüm gerçekten kalmadı. Gerçekten çok yeteneksiz biri. Türkiye’ye gelmiş ender kötü Hollandalılardan. Nasıl kurtulacağız bilemiyorum.

Güven ise, çok ama çok eksik.  Bir kere hareketli değil.  Topu bekliyor, pozisyon alamıyor, veya geç kalıyor.  Burak’ın yedeği bile olamayacak bir seviyede.  Basit Santrafor içgüdüsüne bile sahip olduğundan şüpheliyim. Oyuna sonradan giren yeni transfer N’Koudou ise son derece hazır bir görüntü verdi 30 dakikalık kısacık dilimde. Yeteneği sınırlı, ama hızı ve futbol iştahı çok üst düzeyde.  Böyle patlamalı depar atan, güçlü ve genç birine, Avcı biraz da teknik aşılayabilirse, harika bir oyuncuya dönebilir.

Beşiktaş’ın dertleri çok. Beklerin değişmesi gerekiyor, ve yeni transferler kapalı kutu. Mutlak bir altı numara ve dokuz numara transferlerine ihtiyaç var. Kanatları hala çok zayıf.  Q7, Lens ve şimdiye kadarki oyunuyla Boyd ilerisi için hiç de ümit vermiyor.  Son 3-4 seneden sonra resmen iki sınıf altında oyuncularla oyun oynamaya çalışıyor Beşiktaş.

Avcı, Beşiktaş’ın kimliği olan baskılı futbolu oynatabilir mi, bilemiyorum.  Bugünkü oyunda özellikle ikinci yarı zaman zaman bu görüntüleri gördük ama, rakip çok ama çok zayıf bir rakipti.  Dişli rakiplere karşı bekleyip göreceğiz.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: cuneyd.yuzak@abcspor.com

twitter: @cyuzak

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

BU TARAFTAR SİZİNLE GURUR DUYUYOR

Maçın sonunda duygu yüklü anlar yaşandı. Konya'dan gelen gol haberleriyle zaten Kaf Dağı'nın ardında olan şampiyonluğun tamamen kaçtığı anlaşılınca...

Benzer Konular