https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SAKİN OL ŞAMPİYON !!

Okunması Gerekenler

bruno“Lan oğlum, Kayseri’ye pastırmayla gidildiği nerde görülmüş” ? diye milyon kere uyarmamıza rağmen iki arkadaşımız hanımlarıyla beraber Kiev’e gidiyorlar, hanımların yorgunluğunda istifade, “ağzımız kurudu, şurada iki kadeh bir şey içelim, hemen döneriz”diye çıkıp soluğu alıyorlar köşedeki barda. İki Ukraynalı hatun denk geliyor, bizimkilerin cimriliği tutuyor, icraatsız vaziyette otele dönüyorlar.

Ertesi gün hanımlarla beraber bir cafe’de otururlarken akşam ki hatunlardan biriyle karşılaşıyorlar. Burada olsa meslek ahlakı gereği tanımazdan gelirler, hatun öyle yapmıyor, geliyor masaya; “bu mu karın diyor, bana 100 doları çok gördün maymun gibi karın varmış” falan diye sitem ediyor. Hanımlarda da çat pat İngilizce var, ayıkla pirincin taşını. Dujj, mujj dedik, bi uyarayım arkadaşları, bunların kızlarının da nerde ne yapacağı belli değil, tıpkı futbol takımlarının sağının solunun belli olmadığı gibi!!

fb shakhtr van persieShakhtar için şampiyonlar liginin müdavimi diyoruz, erken sezon açmaları da bir etken tabii ki. Çok da oturmuş takım, ters bir takım ama bir bakmışsın Bayern’den de 7 golü kalesinde görmüş bir takım. Sağ bek bölgesinde yaşanan sıkıntı ilk maç adına çok önemli bir talihsizlikti gerçekten. Lucescu tek ayaklı, o tek ayağı da sol olan Hasan Ali’yi 2 dakikada fark etti. Hasan Ali’nin kanadından hücum emrini verdi, Hasan Ali biraz bocaladı savunmada, sonra toparlandı ama hücum da hiç bir şekilde katkısı olamadı. Nani zaten bir sağda bir solda, Onun da ritmi bozuldu. İkinci maçta Fenerbahçe’nin kanatları Şener’le daha dengeli olacak diye tahmin ediyorum kendi takımım adına.

Kjaer, Allah nazardan saklasın, çok güvenilir bir oyuncu ancak tandem gibi oynayan oyuncuların ruh eşi olması lazım, değillerse zamana ihtiyaç var. Şu anda Alves’le ikisi çok uyumlu değil, aralarına top attın mı, bakıyorlar birbirlerine. Nitekim ikinci dakikada gelen sarı kart ve ardından araya atılan iki top tüm takımı tedirgin etti ilk maçta. Pereira harıl harıl bu konuda çalıştırıyordur diye tahmin ediyorum ve bu işin büyük ölçü de çözüleceğini düşünüyorum. 4-4-2 CL’de, hele hele deplasmanda çok riskli. Hele ki zaman zaman geriye dönüşler ve ani top kayıplarında 4-2-4 gibi falan kalıyorsun ki; CL’de hızlı takımlar cezayı keser.

Topal-Souza gibi bir orta ikili en mantıklı seçenek gibi dursa da Topal eski halinden uzak, hazırlık maçlarının çoğunu kaçırdı sakatlıktan, Souza da Topal karakterinde bir oyuncu, ofansif anlamda arzu edilen işleri yapmayan tipte bir oyuncu yani. Bu bölgede sıkıntı transfer gelene kadar sürecek, Topal da sakat olduğuna gore bu maç Souza kilit isimlerden biri olacak. Bir işi yapıyorsan tam yapacaksın arkadaş, bir yola baş koymuşsun, dünya yıldızlarını almışsın, takımın önemli oyuncularını göndermişsin, eksik varsa bir tane daha alacaksın. Şarta, şurta gerek yok, CL’den elenirsen bunun daha Avrupa Ligi var!

souza 10Fenerbahçe takımında ipiyle kuyuya inilmez diyeceğim 2 oyuncu var. Alves ve Meireles. Hem Portekizli popülasyonunun yaratacağı tehlike adına hem de karakterleri ve yoksun hırsları bakımından bu takımdan gönderilmeleri gerekiyordu. Bu konuda da uyarıyorum, ciddi endişelerim var. Meireles çarşamba günü Topal’ın yerine ilk 11’de oynayacak deniyor. O da Alves de bizi yakabilir. Hele Alves, adam oturmuş Porto’ya dönmek istiyor. Açık açık da söyledi. Belli ki mutsuz.

Fenerbahçe orta sahayı iyi kapatırsa, topa sahip olmayı becerirse ve ilk 30 dakikayı aşarsa turu alabilir. Ama kilit orta saha. Topal’ın yerine oynayacak Souza, Diego ve Meireles’le beraber mükemmele yakın bir maç oynamalı. Ben olsam Alper’i denerim orta üçlüde gerçi. Geçen de yazdım, beraberlik için oynamak farklı bir oyun planı, galibiyet için oynamak farklı bir oyun planı. İlk maçın ilk 30 dakikasında defansta dağınık bir görüntü sergiledik. Bu maçta yaşanacağını sanmıyorum.

Diego biraz daha geriye gelip top almaya başladı ikinci yarı. Defans hattı da biraz daha öne çıktı ve kompakt bir hal aldık 30 ile 65.dk arasında. Ancak 65.dakikadan sonra yorgunluktan bittik. Önde basamadık, Shakhtar çok rahat top yaptı geride. Becerilerini de takdir ediyorum, sıradan takım değil ama bu kadar imkan verilmez. Kondisyon zaafiyetimiz var, bu konu daha önemli. Ayrıca Topal-Meireles değişikliği de düşen orta sahaya bir darbe daha oldu. Meireles asla bir çapa değil ve kısa boylu bir oyuncu. Girer girmez orta sahayı kısalttı. Topal’ın yokluğunda Souza’nın yanına Meireles değil, farklı özellikte, topu aldı mı orta sahayı hızla geçebilecek Alper de değişik bir seçenek olabilir zira orta saha öyle de kısalacak, böylede. Reboundları öyle de alamayacağız, böyle de. Koy Alper’i bela olsun!

diego 10Shakhtar galip gelmek için riskli oynar mı ? Oynarsa kaç dakika oynar ? Ilk maçta olduğu gibi “topu Fener’e bırak, biz biraz geride bekleyelim, defansları çok gedik veriyor, topu kapar kapmaz ağır defansın arkasına mutlaka adam kaçırırız” diye de düşünebilir ki; her zaman Caner bu kadar kötü orta yapmaz, Van Persie ikincide ıskalamaz, Fernandao her zaman topu dışarı vurmaz. Bana göre uyar. Zaten Lucescu’nun Allah Allah saldırın diyeceğini de düşünmüyorum. Akıllı hoca, “geçen maçta sistem tıkır tıkır işledi, zaten adamlar deplasmanda çekingen oynarlar, bir şekilde gol bulurum” diye düşünür bence. Riski de sevmez zaten. Lucescu maçın başında bir bastırayım diyebilir bu bir plandır.

Golü erken yememek lazım. Golü yersen de Topal’ın yokluğunda Allah Allah saldırmanın mantığı yok, gollü beraberlik de yetiyor sana, sakin vs sabırlı oynamak lazım. Bana göre maçın anahtarı ne olursa olsun tedbirli, sükûnet içinde bir oyun. Aykut Kocaman tarzı oyun planı Avrupa’da çoğunlukla iş yaptı. Orta sahayı kalabalık tutmak, 4-4-1-1 gibi başlamak, topa sahip olmak doğru bir strateji olur. Hatta maçın başında gol bile yense ilk 60 dakikada sükûnet içinde sabırlı bir futbol oynanmalı. Son 30 dakikada “tokuştur yumurtaları gitsin oyunu”zaten başlar.

Son 10 dakikaya girildiğinde tabela hala dengedeyse çoğu hoca penaltılara gitmeyi tercih eder. Ben sanmıyorum bu maçın penaltılara gideceğini. Karta yakın Alves, Caner, Meireles ve Fernandao gibi isimler sinirlerine hakim olursa, Pereira sabırlı, sakin, ayağa pas üzerine kurulu, tek forvetli bir oyun planını tercih ederse Fenerbahçe’nin turu alabileceğini düşünüyorum. Sakin oyna şampiyon, bu tur senin !!

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail : bruno.monte@abcspor.com

twitter : @BrunoMonte1907

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular