https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

KRİKET TANRISI SACHIN TENDULKAR

Okunması Gerekenler

EMRAH1 milyardan fazla kişinin yaşadığı bir ülkenin açık ara en popüler sporunda, açık ara tüm zamanların en iyi oyuncusu olursanız aslında lakabınızın Kriket Tanrısı olması şaşırtıcı değil pek.
1973 Mumbai doğumlu Sachin, küçük yaşlarda gösterdiği hırçınlıklar ve saldırgan kişiliği yüzünden biraz disipline girmesi için krikete başlatılır. Yeteneği keşfedilince, iyi bir kriket takımına sahip şehrin doğusundaki başka bir okula geçer ve amcasının evinde yaşamaya başlar.
14 yaşında hem iyi bir batsmen hem iyi bir bowler olan Tendulkar, hangisine yoğunlaşacağını bilmezken, bir antrenmanını izleyen Avustralya’lı efsane bowler Dennis Lillee mutlaka vuruculukta kalmasını tavsiye eder ve efsane doğmaya başlar.
Sir Donald Bradman’ı bir tarafa koyarsak modern zamanların en büyük oyuncusu Sachin Tendulkar, 1.65’lik boyuna rağmen nasıl ürettiği anlaşılmayan güçlü vuruşlarıyla 2 decade boyunca kriketi domine etmiştir. Aslında 2000’lerin başına kadar şu an futboldaki, Messi mi, Ronaldo mu, İbrahimoviç mi gibi bir tartışma krikette Steve Waugh, Brian Lara ve Tendulkar arasında olmuş ama o tarihten sonra başardıklarıyla Sachin zirvede tek başına kalmıştır.
kriket-316 yaşında ilk uluslararası maçına ezeli rakipleri Pakistan karşısında çıkan Tendulkar, 1994-1999 arası formunun zirvesine çıkmış ve özellikle Avustralya’lı bir başka efsane bowler Shane Warne’la verdiği mücadelelerle de süperstar mertebesine yükselmiştir.
Oyunculuktaki mükemmelliği kaptanlıkta tekrarlayamayan Sachin, iki dönem Hindistan Milli Takım kaptanlığı yapmasına rağmen, ikisinde de başarısız olup kısa sürede görevi bırakmak zorunda kalmıştır.
6 kez Dünya Kupası’na katılan Hintli yıldız, 2278 koşu ile kupa tarihinin zirvesinde yer almasına rağmen şampiyonluğu bir kez (2011) kazanabilmiştir.
En büyük rakibi West Indies efsanesi Brian Lara’ya göre gelmiş geçmiş en iyi oyuncu olan Tendulkar’ın elinde bulunan rekorlardan bazıları şöyle;
Uluslararası maçlarda 100 kez 100 koşu ve üstü yapan tek oyuncu

Bir günlük uluslararası maçlarda 200 koşu yapan ilk oyuncu

kriket2Uluslararası Test ve bir günlük maçlarda toplam 30.000 koşu sınırını geçen tek oyuncu.
Hindistan’da, yaşarken adına pul bastırılan Rahibe Teresa ile birlikte tek isim olan Sachin, 2013 yılında 40 yaşında aktif sporu bıraktı ve hala Mumbai’de yaşıyor. Hayranlarının baskısı yüzünden sinemaya giderken bile kılık değiştirmek zorunda kalan büyük yıldız, günlerini tenis ve golf oynayarak geçiriyor.
Bu arada dünyada en çok kazanan sporcular listesinde hiç adını duymadığınız bir isimle karşılaşırsanız, o isim yüksek olasılıkla Tendulkar’ın veliahtı Virat Kohli’dir şaşırmayın!

emrah.seber@abcspor.com

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular