https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ŞAKASI YOK

Okunması Gerekenler

ŞAKASI YOK

Kalitesi az, mücadelesi çok ligimizde herkes herkese çelme takabildiği için son sezonlarda şampiyon olan takımların puan ortalaması 2,1 – 2,2 aralığında kalıyor. Gerçi daha sonra Avrupa arenasına çıkınca yaldızlar dökülüyor, yıldızlar sökülüyor ama kendi çöplüğümüzde ne kadar ötersek o kadar mutlu oluyoruz. Ancak şunu belirtmek isterim ki eğer Beşiktaş bu oyun anlayışıyla devam ederse her yerde ses getirebilir. Burada da önümüze büyük bir engel çıkıyor; kalitesi belli kadroyla takım ruhuyla devam etmek veya risk alarak maddi durum da el verirse kadro kalitesini arttırarak hedef büyütmek. Veya belki de resme daha yukarıdan bakarsak kalitesi sınırlı zannettiğimiz kadroda içinde cevherler yatan futbolcularda o cevheri ortaya çıkaran hocanın bir başarısı söz konusu, bilemiyorum.

Maçın ilk düdüğüyle birlikte yine rakibini boğmaya başlayan Beşiktaş sürekli golü kokladı ve hatta iki tane de attı ama ikisi de ofsayta takıldı. Bu boğucu baskının içinde rakip kaleye bile gelmekte zorlanan Göztepe ise gecenin bence en başarılı isimlerinden Ersin’in kurtarışına rağmen devam eden pozisyonda golü buldu. Açıkçası tam bir soğuk duş oldu çünkü istatistiklere bakınca Beşiktaş’ın rahat kazanması gereken bir maçtı ama evdeki hesap çarşıya her zaman uymuyor işte… İkinci yarıyla birlikte aynı baskıyı devam ettiren takım Mensah’ın yerine oyuna giren yeni(!) transfer Ljajic’le hemen golü de buldu. Oyunun ilerleyen bölümlerinde Göztepe çetin bir ceviz olduğunu her fırsatta kanıtladı ve bazı önemli pozisyonlar da buldu ama defansın ve kaleci Ersin’in dikkati sayesinde bunlar bertaraf edilebildi. Bu arada bence Göztepe’nin bir penaltısı güme gitti, onu da belirtmeden edemeyeceğim. Göztepe’nin genç kalecisi İrfan Can’ı da çok beğendim, Ersin’le birlikte milli takımın geleceğinde rol sahibi olabilir.

Beşiktaş ilk yarıyı 20 maçta 44 puanla kapatırken bence elindeki kadro derinliğini de en iyi değerlendiren takım oldu. Son iki haftada Ljajic ve Gökhan Töre’nin katkıları da sezonun ikinci yarısı için transfer yapmanın bu kadar zor olduğu bir ortamda çok değerli. Nitekim ilk golü atan Ljajic ve ikinci golün asistini yapan Töre bu akşam maçın kaderini belirleyen isimler oldu. Takımda mücadele etmeyen, varını yoğunu ortaya koymayan yoktu. Karagümrük maçındaki kadroda rotasyona gitmekte de Sergen hoca bence haklıydı. Her ne kadar N’Sakala ve Welinton bana göre Rıdvan-Montero ikilisine göre daha zayıf kalsa bile yoğun maç programını düşünerek her oyuncusunu hazır tutmak isteyen teknik direktörümüz bu maçı belki kağıt üzerinde daha kolay düşündüğü için böyle bir değişikliğe gitti. Göztepe’nin attığı golde ise bana göre kimsenin hatası yoktu.

Uzun zamandır konuşulan Hulk transferi konusunda epey kararsız kalmama rağmen hocanın da yeşil ışık yakması daha olumlu bakmama neden oluyor. Takım içindeki uyumu bozma riski beni korkutmakla birlikte Sergen Yalçın onu da idare edebileceğini düşünüyor ki bence de bitiricilik anlamında 20 maçta atılan 47 gole rağmen bir eksiklik var. Dolayısıyla düşünün, ileride Gomez gibi kaliteli, kendini kanıtlamış bir golcüyle daha neler yapabilir bu takım! Maçtan sonra Aboubakar’ın Ersin’le verdiği röportajdaki kardeşlik havası, Rosier ile şakalaşması, gollerden sonra takım olarak yaşanan sevinçler bence takımdaki birlik ve beraberlik ruhunu mükemmel yansıtan görüntülerdi. Elbette ki iyi futbol iyi ve kaliteli oyuncularla oynanır ama eğer takım olmayı başardıysanız bileğinizi bükmek çok zordur. Beşiktaş şu anda takım oldu ve doludizgin gidiyor. Yolu açık olsun.

mail: gorkem.isik@abcspor.com

twitter: @gorkem7305

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

FENERBAHÇE GİBİ

Önce kızlarımızı kutlamak istiyorum. 2 sene üstüste Euroleague şampiyonluğunu kazanan kadın basketçilerimize ve böylesine yetenekli ve karakterli oyunculardan oluşan...

Benzer Konular