https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

SABRIN SONU İSTATİSTİK

Okunması Gerekenler

Şekerlemeyi saymazsak, iki tip uyku var; geceleri gelmek bilmeyenler, sabahları da gitmeyenler.. Gitmek bilmeyen uykularım olmadı benim hiç.. 8 saatten fazlasını uyuyamıyorum nedense? Kendi kendime karar alırım bazen, derim ki; oğlum, bu pazar 12’ye kadar dana gibi yatıyorsun anasını satayım, sanki çomak sokuyorlar, 7.30 da zınk diye ayaktayım. Gelmek bilmeyen çok uykularım oldu ama. Gönül meselesi yüzünden pek olmasa da, para meselesinden de, başka-başka meselelerden de oldu..Dar adamım..! Uykusu gelsin diye koyun sayar ya millet, ben Fenerbahçe on biri yapardım, bazen son oynanmış maçın büyüsüyle dalardım, bazen de önümüzdeki maçı oynardım. Epeyce bir zamandır Fenerbahçe’ye sarılıp yatmayı bıraktım..O eski heyecanımı yitirdim. Önümüzdeki maçın kimle olduğunu, hangi gün olduğunu taa cuma günleri öğrendiğim dahi oluyor.. Biliyorum, pek çok taraftar benim gibi artık..

Taraftar yanlış kelime oldu, pek çok fanatik diyeyim ya da pek çok Fenerbahçe manyağı.. Bu daha doğru oldu sanki.. Bizim gibi manyaklar bile soğudu yani.. Soğuttular.. Heyecan duymuyorum eskisi gibi. Son dönem yaşanan başarısızlıklarıın payı çok büyük elbette.. Beklentinin karşılanmamasının haricinde, beklenti bile olamaması durumları var.. Bunların hepsi birer etken.. 3 Temmuz falan hikaye, Ersun Yanal döneminde heyecanlı ve aşırı ilgiliydim, Nani ve Rvp’nin geldiği sezon da.. O heyecan giderek azaldı ve bu sene dip yaptı.. Tribün doluluğu da aşağı yukarı aynı tarihleri işaret ediyor.  Forma satışları da öyledir diye tahmin ediyorum.. Aslında bu sezon lig benim için Aykut Kocaman imzayı attığı anda bitti de, acaba mı dedim..

Herkes gibi ön yargılarım da var tabii ki benim de.. Dediler ki; Aykut Kocaman çok değişti, kendini geliştirdi, dedim ki; gelişmez, ciğerini biliyorum bu adamın ben, gelişemez..Bu adam muhafazakaaar..!! Hoop, Dirar attı imzayı.. Dedim ki; n’oldu? Hani değişmişti.. Dirar denilen adam dikine oynamaz, çalım atamaz, fiziği güçlü, eşek gibi koşar..! O dediler, sağ bek için alındı.. İyi o zaman, hadi bakalım dedim.. Ardından takkk, Mauricio İsla.. Hani lan dedim sağ bekti Dirar?? Isla’yı ön liberoda oynatacak abi dediler.. Lan oğlum adamın elinde Josef ve Topal var, O’nun için rüya ikili, belki de sırf bu ikili var diye gelmiştir, yok abi yanılıyorsun dediler.. Öyle ya? Futbol oynatmak isteyen adam der ki; bana Volkan Şen’in iyisi lazım der, Lens olmuyorsa O’nun bi benzerini istiyorum der, bana kısa boylu bir 8 numara lazım der..Isla yerine bi hücum beki tercih eder falan falan..

Velhasıl kelam bu noktaya geldik.. Ben Aykut Kocaman’ın kocaman dehasına inanmayanlardanım.. Skora göre de hakkında yorum yapmayanlardanım.. Ayrıca Fenerbahçe futbol takımının kalitesine de inanmayanlardan biriyim.. – Yaw arkadaş, kadro dandik de ne sallıyorsun Aykut Kocaman’a?? Hangi hoca şampiyon yapabilir ki bu takımı? Hoca faktörü de önemli bir faktör abi yerine göre.. Küme düşme potasındaki Konya, bu hafta kendi sahasında tek kale maç oynuyor ama gol atamıyor, dakika olmuş  70, Şifo Mehmet, Eto’yu çıkarıp Volkan Şen’i oyuna alıyor..O dakikadan itibaren de rakibe bi rahatlık geliyor, 3 mutlak pozisyondan birini gol yapıp 3 puanı hüpletiyorlar. Maç sonunda da istifa etmiş Şifo, diplomasını yırtıp atması lazım, az bile yapmış..

Belki hiç bir hoca bu Fenerbahçe’yi şampiyon yapamaz ama ben yine de sallarım abi Aykut Kocaman a..!! Daha güzel bir lig ikincisi olalım, maçı kazanamıyorsak daha iyi yenilelim, daha güzel elenelim kupalardan.. 2-0 kazanmayalım, 4-2 kazanalım.. 1-0 yenilmeyelim, 4-3 yenilelim falan falan.. Elimden geldiğince başka takımların da maçlarını izlerim.. Alanyaspor ve Sivasspor seyretmekten keyif aldığım Anadolu takımları.. Alanyaspor küme de düşebilir, düşecekse de, böyle düşsün.. Mesela yani.. Aykut Kocaman’a sallarım abi, bu kadronun yarısı maddi çaresizlikse, öbür yarısı da Aykut Kocaman tercihi.. Bu takım takır takır top oynasın diye kurulmadığı için sallarım.. Aykut Kocaman’ın inandığı bir oyun felsefesi var, eyvallah..

Bu sistem Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi camiaların beklentisini karşılamaz. Bu oyun felsefesi ile şampiyonluklar mümkün, sistemi esnetebildiğin, sistemden taviz verebildiğin sürece..Sistemi esnetmek de kolay olmuyor bir süre sonra.. Sonra ne oluyor? Uzun lig maratonunda, ligin sonuna doğru maçların zorluk derecesi artıyor, kritik virajlar çıkıyor karşına, bir veya bir kaçında berabere kalıyorsun, senden daha fazla yenilen rakibin senden daha fazla galibiyet aldığı için şampiyon oluyor.. Zaten 8-10 puan farkla şampiyonluklar nadiren yaşanıyor, 2-3 puan farkla neticeleniyor iş, o fark da buradan geliyor.. Sistemin güzel tarafı da şu, hiç bir sezon lige erken veda etmezsin.. En iyi derecenin bir kötüsü böyle bir oyunla yuhalanma sebebi işte..

Şampiyonluk giderse de adam gibi gitsin.. Şakır-şakır top oynayarak gitsin. Mesela yakında Galatasaray maçı var Kadıköy’de.. Fenerbahçe döve döve alır o maçı, futbolcular alır, seyirciler alır.. O maç uzun süre 0-0 devam etsin, o esnada kontradan Galatasaray bir kaç kere zorlasa, göstermelik iki hamle yapar, 0-0 da iyi, boşver, seriyi bozan hoca ben olmayım der.. Galatasaray 2-0 öne geçsin, Allah göstermesin demiyorum, göstermez çünkü, hamleler yapar mecburen ama o enerjiyi takımına veremez, geçer kulübesine somurtur.. Çok iyi tanıyorum.. Haa, bu futbola rağmen de şampiyon olsak mutlu olur muyum? Olurum tabii.. Ama niye mutlu olurum, istatistiksel haneye bir şampiyonluk daha yazıldığı ve sırf BJK ile Gs şampiyon olamadı diye mutlu olurum.. Küçük bir mutluluk olur, gurur falan da duymam..

Bu hale geldim artık ben.. Beşiktaş kadrosunun hakkını sahaya yansıtamıyor, Galatasaray’ın defansif anlamda eksikleri çok fazla, Başakşehir’in ne yapacağını da kestirmek güç.. Aykut Kocaman futboluna rağmen de bu takım şampiyon olabilir hala.. O yüzden bir kaç hafta daha sabır diyorum.. Aziz Yıldırım’ın koltuğunun da şampiyonlukla sağlamlaşacağını da düşünmüyorum.. Sağlam çünkü.. Kötü sonuçla istifa edeceğini de, seçimi kaybedeceğini de inanmıyorum..

Hiç bir diktatör itilmeden düş-mez..!! Aziz Yıldırım yüzünden şampiyon olmayalım demenin de bir mantığı yok yani.. -Yaw, ben de biliyorum, bu oyunla şampiyon olsan ne kadar mutlu olacaksın da..?? – İşte..!! olsun be abi.. Sabrın sonu en azından istatistik, selamet ve mutluluk olmasa da..

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: bruno.monte@abcspor.com

twitter: @BrunoMonte1907

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular