https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

ROKET YÖRÜNGEYE GİRDİ!

Okunması Gerekenler

gorDünya Snooker Şampiyonası Finali Ronnie O’Sullivan ve Mark Selby arasında oynanmaya başlandı. Burada ilk kez final yöneten hakem Brendan Moore’un yönetimindeki maça Roket Ronnie hızlı başladı ve ilk üç frame’i kazandı. Mark Selby toparlanıp cevap verse de finalin 8 frame’li kısa seansını 5-3 geride kapadı.

snooker2Ronnie O’Sullivan rakibine maçın başından itibaren büyük bir üstünlük kurdu. İşkenceci Selby’nin bir önceki gün yarı finalde 12 saatten fazla Neil Robertson’ı elemek için harcadığı enerjiyi yerine koyamamasından azami faydalanan Ronnie, rakibini adeta kendi silahıyla vurdu. Kendisi dinlenerek geçirdiği günden sonra frame’lerin ne kadar uzadığını önemsemeden rakibinin hemen hemen her snooker denemesine mükemmel bir defansif oyunla cevep veren Ronnie O’Sullivan, Mark Selby’nin uzun süreli oyun silahını kendi eline almanın dışında her zaman daha iyi olduğu uzun vuruşlarda da performansını koruyarak oyunda 10-7 ile üç frame’lik avantaj elde etti.

selbyYorgunluk belirtileri yaptığı stratejik hatalarda çok net ortaya çıkan Selby’nin ilk 11 frame’de azami break’inin sadece 42 olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kötü oynarken kazandığı 7 frame Selby adına çok önemli. Mark Selby’nin en güçlü yanı oyun kurgusu ve bunun için de kafa yorgunluğu kendisi için çok büyük bir handikap. Elde ettiği inanılmaz dört şans topundan ikisiyle frame kazanan Selby ikinci seans sonunda rakibinin çok gerisine düştü. Durumu 8-5’e getiren bu şans toplarından birinden sonra artık yeter diyen Ronnie O’Sullivan sonraki frame’de ardı ardına muhteşem vuruşlarla 131’lik bir break ile tempoyu çok artırdı ve yine sonraki frame’i de hızlıca alarak durumu 10-5’e getirdi. Ronnie O’Sullivan bu aralıkta seviyeyi öyle yukarı taşıdı ki, bu seviyeye karşı koyabilecek bir oyuncunun var olduğuna inanmıyorum. Roket o kadar beklenmedik uzun vuruşlarla pot buldu ki, bununla baş etmek mümkün değil. Dünkü seanslarda adeta snooker meleklerinin hezimetten kurtardığı Mark Selby’nin kariyerinde önemli geri dönüşler var ve aldığı 7 frame’e kendi bile inanamıyordur. Ancak Ronnie’nin de Crucible’da bugüne kadar hiç final kaybetmediğini belirtelim. Maçla ilgili ilginç bir nokta ise iki seansta masanın tam üç kez yeniden dizilmeye gitmesi oldu.

snooker11İlk iki seans sonunda Ronnie O’Sullivan’ın beklediği avantajı elde ettiği söylenemez ancak yine de bugün oynanacak son bölümde kupayı kaldırmaya rakibinden daha yakın.

gorkem.sarac@abcspor.com

Son Haberler

YAZ KIZIM

Bazen kaybettim sanırsın ama çok şey kazanmışsındır. Bazen gömüldüm sanırsın ama ekilmişsindir, yeniden filizleneceksindir. Bazen kazandım sanırsın ama kaybetmişsindir. 10 kişiyle kazanılan...

Benzer Konular