2016 Rio Olimpiyatları Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde resmi olarak bugün başlıyor. Rio Olimpiyatları’nda 21 branşta toplam 103 sporcumuz (55 erkek ve 48 kadın) ülkemizi temsil edecek.
2016 Rio Olimpiyatları’na katılan Türk sporcuların listesi…
*** Atıcılık
Erdinç Kebapçı, Yavuz İlnam, İsmail Keleş, Yusuf Dikeç
*** Atletizm
Sultan Haydar, Bekir Karayel, Ercan Muslu, Meryem Erdoğan, Esma Aydemir, Kaan Kigen Özbilen (maraton)
Ali Kaya (5000 ve 10000 metre)
Halil Akkaş, Tarık Langat Akdağ (3000 metre engelli)
Ramil Guliyev (100 ve 200 metre, 4×100 metre bayrak)
Emel Dereli (gülle atma)
İlham Tanui Özbilen (1500 metre)
Jak Ali Harvey (100 ve 200 metre, 4×100 metre bayrak)
Tuğba Güvenç, Özlem Kaya (3000 metre engelli)
Eşref Apak, Tuğçe Şahutoğlu, Kıvılcım Kaya Salman (çekiç atma)
Yasmani Copello Escobar (400 metre engelli)
Karin Melis Mey (uzun atlama)
Yasemin Can (5000 ve 10000 metre)
Aras Kaya, Meryem Akdağ (3000 metre engelli ve 5000 metre)
Emre Zafer Barnes (100 metre ve 4×100 metre bayrak)
Mert Atlı, Ersin Tacir (20 kilometre yürüyüş)
Polat Kemboi Arıkan (10000 metre)
Şeref Osmanoğlu (3 adım atlama)
İzzet Safer, Furkan Şen, Cumali Umutcan Emektaş (4×100 metre bayrak)
*** Badminton
Özge Bayrak
*** Basketbol
Kadın basketbol milli takımımız katılacak ve 12 kişiden oluşmakta ve o isimler;
Lara Sanders
Esra Ural
Şaziye İvegin Üner
Ayşe Cora
Tilbe Şenyürek
Nevriye Yılmaz
Işıl Alben
Bahar Çağlar
Şebnem Kimyacıoğlu
Birsel Vardarlı Demirmen
Tuğçe Canıtez
Olcay Çakır
*** Binicilik
Ömer Karaevli
*** Bisiklet
Onur Balkan ve Ahmet Örken
*** Boks
Önder Şipal (75 kilo)
Onur Şipal (69 kilo)
Mehmet Nadir Ünal (81 kilo)
Batuhan Gözgeç (64 kilo)
Ali Eren Demirezen (Artı 91 kilo)
Selçuk Eker (52 kilo)
*** Cimnastik
Ferhat Arıcan ve Tutya Yılmaz
*** Eskrim
İrem Karamete
*** Güreş
Rıza Kayaalp (grekoromen stil 130 kilo)
Selçuk Çebi (grekoromen stil 74 kilo)
Cenk İldem (grekoromen stil 98 kilo)
Taha Akgül (serbest stil 125 kilo)
Selim Yaşar (serbest stil 86 kilo)
İbrahim Bölükbaşı (serbest stil 97 kilo)
Soner Demirtaş (serbest stil 74 kilo)
Mustafa Kaya (serbest stil 65 kilo)
Süleyman Atlı (Serbest stil 57 kilo)
Elif Jale Yeşilırmak (kadınlar 58 kilo)
Yasemin Adar (kadınlar 75 kilo)
Buse Tosun (kadınlar 69 kilo)
Hafize Şahin (kadınlar 63 kilo)
Bedia Gün (kadınlar 53 kilo)
*** Halter
Daniyar İsmayilov (erkekler 69 kilo)
Mehtap Kurnaz (kadınlar 63 kilo)
Duygu Aynacı (kadınlar 69 kilo)
Assiya İpek (kadınlar 75 kilo)
*** Judo
Bekir Özlü (erkekler 60 kilo)
Dilara Lokmanhekim (kadınlar 48 kilo)
Büşra Katipoğlu (63 kilo)
Kayra Almira Sayit (kadınlar artı 78 kilo)
*** Kano
Lasma Leipa
*** Kürek
Hüseyin Kandemir ve Cem Yılmaz
*** Masa Tenisi
Melek Hu ve Ahmet Li
*** Modern Pentathlon
İlke Özyüksel
*** Okçuluk
Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz
*** Tekvando
Servet Tazegül (68 kilo)
Nur Tatar (67 kilo)
*** Tenis
Çağla Büyükakçay
*** Yelken
Nazlı Çağla Dönertaş (kadınlar laser radial)
Deniz Çınar-Ateş Çınar ikilisi (470 sınıfı)
Alican Kaynar (Finn sınıfı)
Onur Cavit Biriz, Dilara Uralp (rüzgar sörfü RS:X)
*** Yüzme
Viktoria Zeynep Güneş (100 ve 200 metre kurbağalama, 200 ve 400 metre karışık)
Nezir Karap (400 metre serbest)
Nida Eliz Üstündağ (200 metre kelebek)
Ekaterina Avramova (200 metre sırtüstü)