https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

REGBALL; GÜREŞ, BASKETBOL, HENTBOL VE RUGBY TEK SPORDA

Okunması Gerekenler

Basketbol, güreş. hentbol ve rugby karışımı, Rusya çıkışlı bir spor olan Regball bugünkü “Aykırı Sporlar” konumuz..

7şer kişilik 2 takım halinde oynanan Regball’da, basketbolda olduğu gibi potanın içinde geçirmeye çalıştıkları bir top var.

Ama neredeyse potaya basketi atmak harici hiçbirşeyi aynı olmayan bu sporda; top sürmek yok, faul yok, serbest atış yok ve birbirleriyle güreşmek (grekoromen) serbest.

Güreş kıyafetleriyle sahaya çıkan sporcuların, basketbol sahasında hentbol kurallarıyla basketbol oynamaya çalıştıkları ve bu çeşni yetmezmiş gibi, rugby ile de harmanlaşan bir spor Regball.

2000’lerle beraber hayat bulan bu sporda; takımlar 7’şer kişi ile sahada olabiliyor dedik ama kadroda 20 kişi yer alabiliyor. Maç aynı basketbol gibi hava atışı ile başlıyor.

20’şer dakikadan 2 period olarak oynanıyor ve ara 5 dakika. Neredeyse kuralsız olan oyundaki yegane kurallar; güreş dedik ama grekoromen güreş serbest yani ayakla çelme takmak ve ayak oyunları, arkadan vurmak ve provoke edecek çarpmalar, hakaret-küfür yasak.

Rsuya çıkışlı ve oralarda oldukça popüler olan bu sporu kimler oynuyor diye düşünmeyin; 22 takımlı ligleri bile var!

Ve Rusya’da başlayan bu spor sadece orayla sınırlı kalmayıp 10+ ülkeye de yayılmış durumda ve Dünya Kupası bile düzenleniyor.

Başka sporda efsane olup bu spora gönül vermiş isimlerin başında gelen yıldız isim de; MMA hafif siklet şampiyonu Khabib Nurmagamedov.

ABCSPOR

Son Haberler

2024 PARİS OLİMPİYATLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2024 Paris Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek ve 33. Yaz Olimpiyat Oyunları, 26 Temmuz açılış töreniyle resmen...

Benzer Konular