https://abcspor.com/wp-content/uploads/2020/11/ataturk.jpg

PORTO NİYETİNE

Okunması Gerekenler

Porto Niyetine

Einstein demiş ya ‘iki şey sonsuzdur; insanın aptallığı ve evren’ diye. Orada insan yerine Beşiktaş’ı da koyabileceğimiz maçlar çoktur. Domine ettiği maçta penaltı kaçırıp bir de kırmızı kartla gidişatı tamamen aleyhine çevirmek Beşiktaş’a has bir özelliktir. Kendi hatalarıyla içine düştüğü açmazlara rağmen maçı kazanabilmek ise takımın karakter ve azmini göstermesi açısından çok olumluydu. Kağıt üzerinde Karabük her zaman zor bir deplasmandır ve orada alınan 3 puan da her zaman altın değerindedir. Zaten şampiyon olduğu son iki sezonda bile bu sahada Beşiktaş’ın ne kadar sıkıntı yaşadığını düşünürsek, kıymeti daha da iyi anlaşılır.

 

Şenol hoca büyük ihtimalle Çarşamba günü oynanacak Porto maçını düşünerek Quaresma ve Cenk’in yerine Lens ve Negredo’ya şans verdi. Onlar da açıkçası verilen şansı başta iyi kullanır gibiydiler ama ilk yarım saaten sonra ciddi bir düşüş gösterdiler ki bu da hala hazır olmadıklarını gösteriyor. Özellikle Lens’te geçen sezona göre büyük bir performans kaybı var ve bu haliyle 18 kişilik kadroya girmesi bile başarı olur. Medel’in yerine Gökhan ve Adriano’nun yokluğunda sağ bekte tercih edilen Necip de görev adamı olarak üzerine düşeni yaptı. Beşiktaş maça iyi başladı ve ciddi pozisyonlar da buldu ama Talisca kah şanssızlık kah beceriksizlik nedeniyle bunları değerlendiremedi.

Talisca hala geçen yılki form seviyesini yakalayamadı ama gerek o gerekse de Negredo gol attıkça açılacaklar. Yalnız Talisca’nın en iyi zamanlarında bile pres yapma ve orta sahada direnç gösterme konusunda ciddi sorunları vardı. Gol atamayınca ve asist yapamayınca da çok sıradan bir futbolcuya dönüyor ve tahammül sınırlarını zorluyor. Beşiktaş ise takım olarak kırmızı kartla 10 kişi kalana kadar ilk üç maçına göre daha hırslı ve derli toplu göründü. Özellikle defans hattı rakibe neredeyse ciddi pozisyon vermeden ilk yarıyı tamamladı. Tosic’in gördüğü kart ise bütün denklemi değiştirdi ve Beşiktaş kağıt üzerinde zor görünüp sahada o kadar da zorlanmadığı maçın özellikle son 10 dakikasında ecel terleri döktü.

 

Milli maçın yıldızı Oğuzhan aynı etkinlikte değildi ama zaten Beşiktaş’ta özlediğimiz Oğuzhan’ın gelmemesine epeydir alıştık. Hele ki penaltı kaçırmak da tuzu biberi oldu! Zaten bu takımda Cenk dışında doğru düzgün penaltı atabilen (Quaresma dahil) futbolcu olmaması da ciddi bir sorun. Gerçi sahanın berbat zemini de etkili olmuş olabilir ama penaltı zor zanaattır ve %100 kendinden emin değilsen asla atmamalısın. Aynı Oğuzhan’ın Babel’in golünde attığı uzun pas ise mükemmeldi. Burada da gördük ki futbolda aynı maçın içinde hem hain hem de kahraman olmak her zaman mümkün.

Yine de daha önce defalarca yazdığım ve milli maçta da teyit edildiği üzere Oğuzhan’ın asist kadar şutu da düşünmesi lazım çünkü iyi ve güçlü bir ayağı var. Ayrıca forvet arkasında her zaman daha verimli olacağına inanıyorum. Sol kanatta Caner’i hem savunmada hem de hücumda çok beğendim bu akşam. Eski günlerine tekrar dönmüş gibiydi. Ayrıca Pepe yine güven verdi ama Marcelo’daki düzgün ayak ve oyunu geriden kurma yeteneği onda bile yok ya ona yanarım! O yüzden Tolgay’a daha fazla iş düşüyor ki o da zaten belli bir standardın altına düşmüyor. Fabri de son dakikalarda yaptığı kritik kurtarışla hem Kasımpaşa maçındaki hatasını affettirdi hem de genel performansıyla milli maç arasının ona da iyi geldiğini gösterdi.

 

Sonuç olarak harika bir üç puan oldu ama asıl zor sınav bizi Çarşamba günü bekliyor. Geçen yıl son maça kadar Şampiyonlar Ligi’nde takdire şayan işler yapan Beşiktaş yıllardır bu turnuvanın gediklisi ve daha önce kupayı kazanan Porto’yla deplasmanda oynayacak. Eğer maçın başlarında rakibin hızını kesip dengeyi kurabilirsek ve geçen yılki Benfica maçı gibi pozisyonlar da bulursak en azından bir beraberlik mümkün. Öte yandan artık hedef büyütüp Porto’da bile üç puanı hayal edersek gerçek bir zihinsel devrim olur ama sanki henüz o noktada değiliz gibi. Yalnız bugün olmamamız yakında olmayacağımız anlamına gelmez. Hadi rastgele diyelim ve iyi bir başlangıç yapalım…

Yazarın diğer yazıları için tıklayın

mail: gorkem.isik@abcspor.com

twitter: @saturnocontro3

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Son Haberler

SINIRLI USSALLIK

SINIRLI USSALLIK Belfast ya da Glasgow’un arka sokaklarında gezerken şehrin turuncu ya da yeşil olarak tasnif edildiğini görürsünüz. Bunun sebebi...

Benzer Konular